Program Czyste powietrze. Tak rząd chce walczyć ze smogiem

Program Czyste powietrze. Tak rząd chce walczyć ze smogiem
Premier Beata Szydło. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Podczas wczorajszego posiedzenia rząd zapoznał się z rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie "działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza", które mają składać się na rządowy program o nazwie Czyste powietrze.

Przedstawione wczoraj rekomendacje Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów dla Rady Ministrów w sprawie poprawy jakości powietrza w ramach programu Czyste powietrze zakładają „maksymalne” przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Rząd chce, aby to rozporządzenie zostało przyjęte najpóźniej do końca kwietnia 2017 r., tak aby jego postanowienia zaczęły obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postuluje w ramach programu Czyste powietrze pilne wprowadzenie rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych – jeszcze w I kwartale 2017 r. – po wprowadzeniu zmian do ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw.

KERM proponuje ponadto „priorytetyzację” środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działaniach prowadzące „do jak najszybszej poprawy jakości powietrza w taki sposób, aby uzyskać maksymalny efekt zdrowotny i ekologiczny z każdej złotówki poniesionych nakładów”.

Proponuje się ponadto wprowadzenie wymogu stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich, o ile nie dysponują efektywnym źródłem ciepła, „w taki sposób, aby minimalizować związane z tym koszty”.

Sygnalizowanym wcześniej przez Ministerstwo Energii pomysłem, który znalazł się wśród rekomendacji KERM, jest zapewnienie „istotnie” obniżonych stawek za pobór energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania, w tym przez zmiany w przepisach prawa energetycznego oraz budowlanego w celu zachęcenia do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych.

Proponuje się ponadto rozwój sieci stacji pomiarowych, co powinno umożliwić lokalizację źródeł zanieczyszczeń oraz skuteczniejsze zwalczanie szkodliwych praktyk w użytkowaniu kotłów oraz instalacji przemysłowych; włączenie służb opieki społecznej w działania na rzecz wsparcia wymiany kotłów oraz termomodernizacji budynków osób ubogich, w sposób uwzględniający poziom generowanych zanieczyszczeń i zapewnienie środków na niezbędne koszty eksploatacji, a także wdrożenie „kompleksowej polityki publicznej zapewniającej optymalną ochronę wrażliwych grup społecznych przed ubóstwem energetycznym”.

Walce z tzw. niską emisją ma ponadto służyć wykorzystanie mechanizmów podatkowych w celu wprowadzenia zachęt dla transportu niskoemisyjnego, w tym niskiej stawki akcyzy dla samochodów hybrydowych oraz zwolnienia z podatku akcyzowego samochodów elektrycznych.

KERM postuluje ponadto m.in. wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin przez stacje kontroli pojazdów oraz wymogu badania spalin w trakcie kontroli drogowej; wprowadzenie regulacji przeciwdziałających blokowaniu klinów napowietrzających miasta oraz rozważenie rozwiązań "podnoszących rangę zawodu urbanisty w kontekście zagospodarowania przestrzennego".

Wśród postulatów dyskutowanych na dzisiejszym posiedzeniu rządu znalazło się również utworzenie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju sektorowego programu, którego celem będzie wsparcie rozwoju technologii niskoemisyjnych w szczególności zorientowanych na poprawę jakości powietrza.

KERM postuluje ponadto zapewnienie opracowania i szerokich konsultacji społecznych programu Czyste powietrze oraz wzmocnienie Komitetu Sterującego ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza i powierzenie mu zadania czuwania nad "pilnym i efektywnym" wdrożeniem tych rekomendacji oraz regularne monitorowanie postępów prac Rady Ministrów.

Wśród innych pomysłów na walkę ze smogiem zgłoszonych dzisiaj przez Ministerstwo Rozwoju, jest wprowadzenie dopłat do wymiany tanich pieców węglowych. Więcej na ten temat w artykule: Rząd zapowiada dopłaty do 80 proc. na wymianę pieców węglowych

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
surrealista |
Tchórzewski cieszy się z dominacji węgla a premier wieszczy walkę z węglem, nie bezpośrednio ale ale z dymem po węglu.
solar |
Termomodernizacja, PV, CO oraz CWU elektryczne.
Utanapishtin |
@surrealista: nie tylko po węglu. Jest jeszcze drewno w kiepskich kominkach albo np. pellet, który mimo że ekologiczny i odnawialny to da się go spalać źle. Plastiki też ogrzewają niejedno polskie domostwo. Nota bene węgiel też ma różną jakość. Dopłata to najłatwiejsza droga i okazja do dalszego kupowania wyborców za ich własne pieniądze. Plus jest taki, że w nowoczesnych piecach często nie da się palić śmieciami i trudno się pali kiepski opał. I to tyle.
TTTT |
Ciekawie po ile ten prąd będzie z dolin energetycznych. Jak po 18gr to wróżę sukces pomysłowi. i bardziej równomiernie obciąży to elektrownie.
Tytus |
Rzad zwalcza prosumentow
IP |
ja tego nie rozumiem!!!! Z jednej strony KERM mówi o ogrzewaniu elektrycznym w tańszych taryfach z drugiej strony prawo ogranicza tego typu rozwiązania http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe-warunki-techniczne-budowa-domu-ep,125,0,2227581.html . Kolejne rozwiązania, których nie rozumiem a w zasadzie braku konsekwencji w prawie: 1. ograniczenie spalania drewna w kominkach i piecach (fotografowanie spalania mebli, kartonów) a 2. wprowadzenie tzw. drewna energetycznego w ustawie jako: a) elementy drewniane po rozbiórce obiektów wielkogabarytowych oraz malej architektury, b) elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego czyli jeśli chodzi o współspalanie to jest ok, bo z węglem czymś trzeba palić i to jest dobry kierunek, a jeśli chodzi o śmiertelnika to nie bo jego stać!
Genwar |
A co się stało z tymi obietnicami dla górników, durna babo?
Diano |
Powtarzam i będę to powtarzał i nie że bronie tych smoluchów ale na problem trzeba popatrzeć od innej strony. Ogólnie rzecz biorąc nasi politycy nie zrozumieją że dotacje do wymiany pieców nic nie dają-odbywa się to kosztem obywateli i jeszcze kupa urzędasów na tym pożyje . Jak są dotacje to instalacja drożej o 50% - banda cwaniaków. Dotacji nie powinno być, każdy piec jest sobie w stanie sam kupić, a duża część nawet zamontować. Problemem jest paliwo do niego. Nikt nie proponuje aby gaz do celów grzewczych zwolnić z podatku VAT, czy opłat przesyłowych. Wymienię piec za dotacje to po roku grzania gazem już jestem stratny, a jak wezmę 5 lat to na ten gaz nie urobię. Skończmy z tym zaklinaniem rzeczywistości i mamieniem ludzi dotacjami. To jest fikcja. Znam masę ludzi co się na tym nacięli i teraz płacą masakryczne rachunki. Dotacje mają sens tylko do termomodernizacji i obniżek cen paliw dobrej jakości (gazu, węgla ale segregowanego i koksu). Sam używam koksu i twierdzę że jest to paliwo dobre i wysoce czyste, ale niestety drogie i składy opałowe nie chcą nawet go przywozić. Wolą naciągnąć mułu, flotu i miału bo się na pniu sprzeda.
pv |
Do Genwar | 2017-01-18 15:25:29 A co się stało z tymi obietnicami dla górników, durna babo? A dlaczego mają się martwić górnikami nich sobie szukają roboty jak wszyscy POLACY co jakiś wyjątek górnik?
pv |
Do Genwar | 2017-01-18 15:25:29 A co się stało z tymi obietnicami dla górników, durna babo? A dlaczego mają się martwić górnikami nich sobie szukają roboty jak wszyscy POLACY co jakiś wyjątek górnik?
Poznaniak |
W 2015 uchwalili a nawet ustalili stawki gwarantowane na PV a w 2016 zmienili warunki gry. Przekalkulowałem i zainwestowałem własne środki w PV aby "zarobione" pieniążki z PV, zimą przeznaczyć na ogrzewanie domu gazem. A tak z powrotu wróciłem do ogrzewania z kominka. Polskich rządzących kopnąć w d... za brak dalekowzroczności i niech ręczą własnym majątkiem za swe decyzje.
Optymista |
A moze by tak wzorujac sie na lesnych gospodarstwach weglowych nakazac obywatelom sadzenie drzew,posadzisz 20 szt.mozesz palic mialem,40 szt.flotem a przy 60 szt.mozesz spalac smieci swoje i sasiadow.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...