Narodowy Program Antysmogowy. Nowa inicjatywa PSL

Narodowy Program Antysmogowy. Nowa inicjatywa PSL
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PSL
REKLAMA

Dofinansowanie do wymiany pieców i ogrzewania, zakaz palenia odpadami i montażu instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa, budowa wież antysmogowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne założenia przygotowanego przez PSL Narodowego Programu Antysmogowego, którego założenia ludowcy zaprezentowali dzisiaj w Krakowie.

Smog nie jest zagrożeniem teoretycznym, jak uważa minister zdrowia. Przeciwnie, zagraża życiu i zdrowiu milionów Polaków. PSL nie pozwoli rządowi PiS od problemu smogu uciec. Spotykamy się w Krakowie, bo smog kojarzony jest z naszym miastem. Niesłusznie, bo to nie tylko problem krakowski, ale dotyczy już niemal całej Polski – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie.

PSL przypomina, że według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do przedwczesnej śmierci 48 tys. Polaków. To 15 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych w naszym kraju. – Żyjemy średnio aż o 9 miesięcy krócej tylko dlatego, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce – podkreśla PSL.

Odpowiedzialność za walkę ze smogiem nie może spoczywać wyłącznie na samorządach. Musi się w nią włączyć polski rząd – apelował Kosiniak-Kamysz, przedstawiając założenia Narodowego Programu Antysmogowego przygotowanego przez PSL. 

Narodowy Program Antysmogowy zakłada wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM2,5 i PM10 – średnioroczny 25 μg/m3 dla PM2,5 oraz dobowy 50 μg/m3 i średnio-roczny 40 μg/m3 dla PM10; dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75 proc. kosztów oraz 100 proc. po spełnieniu kryterium dochodowego, czy dofinansowanie do ogrzewania przez 2 lata od wymiany starych instalacji.

Wśród postulatów PSL jest również rozwój miejskich elektrociepłowni dzięki 2-letnim dopłatom do rachunków za ogrzewanie, a także wprowadzenie norm dla pieców grzewczych oraz zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają.

PSL postuluje ponadto zakaz palenia w piecach odpadami (flotem, mułem węglowym) oraz mokrym węglem, a za stosowanie takiej praktyki grozić mają wysokie kary finansowe.

Ludowcy wskazują ponadto na konieczność rozwoju prosumenckich odnawialnych źródeł energii.

Koszty ogrzewania domów stanowią duże obciążenie dla gospodarstw domowych. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwoliłoby obniżyć domowe rachunki. Główną barierą są wciąż wysokie koszty inwestycji. Bez dofinansowania ze środków publicznych do OZE (dopłat oraz ulg podatkowych) nie uda nam się wygrać walki ze smogiem – komentuje PSL.

Wśród przedstawionych dzisiaj pomysłów jest również budowa wież antysmogowych finansowana z budżetu NFOŚiGW, dopłaty do aut elektrycznych, a także rozwój ekologicznego transportu miejskiego również w mniejszych miejscowościach dzięki finansowaniu przez NFOŚiGW wkładu własnego dla samorządów do projektów unijnych.

PSL postuluje ponadto m.in. budowę nowych stacji pomiarowych badających zanieczyszczenie powietrza oraz inwestycje w mobilne urządzenia pomiarowe.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TT |
PSL - proszę was, ile jeszcze waszych pokoleń darmozjadów będzie wciskało to samo. Nic nie robienie w waszym wykonaniu to macie opanowane do perfekcji. Mieliście stanowiska władzę i możliwości to co zrobiliście - ja pamiętam. Jedyny chyba Pawlak coś tam rozumiał no ale zrozumienie a zrobienie to przepaść nie do pokonania przez PSL.
pesel |
Powtarzanie sloganu, że OZE w domu poprawi jakość powietrza w miastach jest nadużyciem. Na pewno nie OZE korzystające ze słońca czyli kolektory cieplne i fotowoltaiczne. Małe wiatraki to też pomyłka. Od listopada do lutego "nie ma " słońca. Jest go tak straszliwie mało, jak by nie było wcale. Instalacja uzyska efektywność na poziomie 3%. Porównywalne w kosztach instalacji kolektorów są kogeneratory zasilane gazem ziemnym masowo montowane w Niemczech. U nas nawet taka nazwa jest mało znana.
solar |
Do @pesel, tu chodzi o walke z niska emisja, w systemie opustow mozemy obnizyc rachunki za ogrzewanie o 75% ogrzewajac dom elektrycznie w polaczeniu z energia z pv, koszty o prawie polowe mniejsze niz gazem
poskafirmawiatrowa |
Trzeba zadbać o to co już jest , czyli o polskie firmy z polskim kapitałem , które produkują energie wiatrową OZE . Po co wymyślać coś ,potem to zaraz zniszczyć, wywrócić , a za tym zawsze kryje się czyjaś krzywda....polska krzywda, Polaka i Polki krzywda. Nowe plany, nowe firmy, znowu będzie powtórka. że to pomyłka, że złe lobby i niech sobie bankrutują nie bedziemy płacić , za jakiś WYMYSLONY SMOG. Uchwalą coś w nocy i jesteście w momencie po drugiej stronie barykady.
Master |
Ja tam nie wiem jak jest, ale PSL ma teraz ciężkie chwile i wg mnie coś dobrego chociaż medialnie z tego może wyjść, słyszałem o ich planie 50% OZE o zdemolowanej ustawie o OZE, niech krzyczą, nagłaśniają
pesel |
Do @solar. Ja opłacalność fotowoltaiki, na podstawie statystyk portalu -pvmonitoring- liczę tak. Czas pracy w przeliczeniu na moc znamionową to 700 godzin w roku. Instalacja 10kW da w tym czasie 7000kWh głównie w lecie czyli w ramach upustów w zimie można odebrać poniżej 6000kWh. Sezon grzewczy trwa przynajmniej 4000 godzin to znaczy,że średnio licząc mamy z fotowoltaiki w sezonie grzewczym moc poniżej 1,5kW. Do ogrzania nie najgorzej ocieplonego domu potrzeba przynajmniej 5kW mocy ciągłej. Do tego nocna taryfa prądu, jakoś tam wychodzi ale do 75% to raczej nie dojdzie. No i instalacja zwracać się będzie ok. 15 lat. Kogenerator w domu też prędko nie zwróci się ale w hotelu to w 4 lata, dając rocznie powiedzmy 24 tys. zł oszczędności.
. |
A na szczycie każdej wieży smogowej strażak z sikawką polewać będzie okolice , które dumnym spojrzeniem obejmie generał wszystkich strażaków Waldemar A Sio.
EkspertOZE |
@PEsel. Masz rację ale tylko w połowie, Rzczywiście 7000 kWh rocznie z 10 kWP to u nas realne uzyski - ale da się to (minie się to udaje( łatwo podciągnąć do 8500 kWh. ODzywskując 80 % ee możesz ilość energii cieplnej podbić 3x korzystając z pompy ciepła (o COP min 3) - a to nie jest żadna filozofia. Tak więc 4,5 kWh dla domu energooszczędnego (15-40 kWh/m2/rok) w ezonie grzewczym, to juz jest wystarczające, Zrobiłem kilka takich instalacji ludziom - i jakoś działa ;-) ALe trzaba zacząć do dobrej "obudowy" i wentylacji budynku - czyli zmienijszyć zapotrzebowanie na energię końcową. a nie liczyć tego dla starego domu opalanego wunglęm,bo to się nie uda...
sol |
Mam PC i naprawdę to działa. Dom dość dobrze ocieplony 150 m2, ale nie pasywny. I zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 3000 kWh/rok, na CW I CO.
Kuba |
Moi drodzy z naszych instalacji skierowanych na południe średnio wychodzi 1000 kWh(w zeszłym roku) 1050 kWh (2 lata temu) wiec ja uzyskami rzędu 700 -850 kWh bym się martwił chyba, że to wsch zach to 850 jest realne.
latos |
PSL + energetyka = porażka. To co pawlak podpisal z ruskimi na dostawe gazu do Polski nadaje sie do prokuratury. Po drugie pierwotna wersja ustawy oze powatala za ich rzadow. Kosiniak idz pieczarki hodowac a nie bedziesz mowil o sprawach o ktorych nie masz pojecia!
Diano |
Jak zwykle, kiedy ci nasi politycy zrozumieją że dotacje do wymiany pieców nic nie dają. Jak są dotacje to instalacja drożej o 50% - banda cwaniaków. Dotacji nie powinno być, każdy piec jest sobie w stanie sam kupić, a duża część nawet zamontować. Problemem jest paliwo do niego. Nikt nie proponuje aby gaz do celów grzewczych zwolnić z podatku VAT, czy opłat przesyłowych. Wymienię piec za dotacje to po roku grzania gazem już jestem stratny, a jak wezmę 5 lat to na ten gaz nie urobię. Skończmy z tym zaklinaniem rzeczywistości i mamieniem ludzi dotacjami. To jest fikcja. Znam masę ludzi co się na tym nacięli i teraz płacą masakryczne rachunki.
OZE |
A KTO JAK NIE POSEŁ BRAMORA Z PSL WYWALCZYŁ TARYFY GWARANTOWANE KTORE PISOWCY WYWALILI DO KOSZA 30 xII W NOCY .
Master |
Fakt Bramora wywalczył a PIS to uwalił a teraz PSL mówi o zdemolowaniu ustawy o OZE, czasem N. czasem PO coś na ten temat wspomni Powoli zacznie się coś w temacie dziać bo ludzie długo nie wytrzymają
moja elektrownia PV |
ten człowiek nie ma pojęcia o czym gada, rozmawiałem z nim parokrotnie w sejmie i wiem to na 100%. Olejcie PSL, na dziś nie mają nikogo, kto chociażby liznął OZE.
solar |
do @pesel, produkcja na poziomie 700kWh z jednego kW jaką przytaczasz jest mizerna, tak naprawdę mamy do dyspozycji od 900 do 1000kWh rocznie, dobrze ocieplony dom z zapotrzebowaniem na energię końcową 80kWh/m2 o powierzchni ok 130m2 potrzebuje ok 10000kWh, a więc instalacja PV o mocy 10kW prawie w pełni zaspokoji potrzeby energetyczne na ogrzanie budynku, a sezon grzewczy 4000 godzin (czyli 166 dni) to nie znaczy, że mamy załączone ogrzewanie na pełną moc przez ten czas (bo chyba byśmy stworzyli piekarnik).
pesel |
@Solar podaj nazwę użytkownika z pvmonitoring który osiągną tyle co mówisz. Pewnie , że można dużym kosztem uzyskać małe straty ale ja mówię o chodzeniu po ziemi. Ja głównie porównywałem pv z CHP w większych obiektach.
EkspertOZE |
@Solar> Chciałbym aby sezon trwał 172 dni - zgodnie z Normą trwa 222 dni i w tej zimy to stanie sie znów faktem... Rzeczywiscie 10 kWp dobrej PV na południe wystarcza na pokrycie prawie w 100% potrzeb energetycznych dobrze zaizolowanego domu (ja mam na południu POlski), ale trzeba panele odśnieżać zimą inaczej się to nie sprawdzi. @mojaEletrowniaPV - jest w PSL jeden człowiek (o ile jeszcze tam jest) który ma pojęcie o OZE. W.Pawlak - siedziałem z nim raz w dyskusji panelowej i ten facet (jako polityk) mnie zachwycił - on naprawdę się orientował (temat: biogazownie) w temacie i potrafił z głowy powiedzieć coś rozsądnego... Nie sądzę abym mógł wyrobić sobie takie zdanie o choć jednym człowieku z aktualnego ME.. NIe wiem jak ten Kamysz ale dobrze że ktoś ma inne konkretne zdanie na temat OZE w Polsce, bo PIS je teraz sukcesywnie niszczy..
elektronik |
EkspertOZE: "Rzeczywiście 7000 kWh rocznie z 10 kWP to u nas realne uzyski - ale da się to (minie się to udaje( łatwo podciągnąć do 8500 kWh". Szanowny kolego ekspercieOZE, który zdałeś egzamin UDT, nie mam uprawnień nadanych przez UDT ale w kilku farmach, które prowadziłem jako elektronik (nadzorowałem i korygowałem projekty ludzi z uprawnieniami UDT), uzyskuję obecnie 1050-1100 kWh/kW mocy zainstalowanej. Do tego potrzebna jest wiedza, a nie papierek, który napisałem wcześniej jaką dla mnie wartość przedstawia. Pozdrawiam.
EkspertOZE |
@Elektronik> dziękuję za konstruktywną krytykę i gratuluję uzyskow. Ja mówię o danych średnich za ostatnie 7 lat, na kilku instalacjach a nie za dwa, jak kolega bedzie takie miał to proszę o dostęp do strony www z Inwertera z logami i wykresami. A może Elektronik mieszka w sławnym trojkącie kTarnowa gdzie jest 1200 W/m2 a nie 1000 W/m2 jak u nas. Wg dr Tenety z AGH u nas to powinno być średnio ok 8,5-9MWh z 1kWp i to jest realna średnia. Jak ktoś nie umie tego dobrze podlączyć to 7 MWh też jest możliwe, widziałem sam ;-). Czekam więc na dane..

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...