Jakie instalacje grzewcze wybierają beneficjenci programu Czyste Powietrze?

Jakie instalacje grzewcze wybierają beneficjenci programu Czyste Powietrze?
Fot. GeS, flickr cc

Informacje zebrane  przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC dowodzą dużego zainteresowania inwestorów ubiegających się o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze głównie urządzeniami grzewczymi korzystającymi z paliw kopalnych.

Z wykonanej przez PORT PC analizy wniosków o dofinansowanie instalacji grzewczych do wszystkich budynków – nowych i istniejących – na dzień 22 listopada br. około 61 proc. urządzeń wskazanych we wnioskach złożonych w ramach programu Czyste Powietrze stanowiły urządzenia korzystające z paliw kopalnych – głównie kotły gazoweh (45 proc.) oraz kotły na węgiel (16 proc.). Około 37 proc. złożonych wniosków o dofinansowanie dotyczyło kotłów na drewno (21 proc.) i pomp ciepła (16 proc.).

W przypadku wyłącznie istniejących budynków około 68 proc. urządzeń grzewczych wskazanych we wnioskach złożonych w ramach programu Czyste Powietrze stanowią urządzenia korzystające z paliw kopalnych, czyli głownie kotły gazowe (47 proc.) oraz kotły na węgiel (21 proc.). Około 31 proc. złożonych wniosków o dofinansowanie to wnioski o dofinasowanie kotłów na drewno (22 proc.) i pompy ciepła (9 proc.).

REKLAMA

Łączna liczba wniosków w programie Czyste Powietrze na dzień 22 listopada br.. wyniosła około 84 tys., z czego około 58 tys. dotyczyło inwestycji w istniejących budynkach i 26 tys. w nowych budynkach.

Rozkład wniosków o dofinansowanie do źródeł ciepła we wszystkich budynkach (istniejących i nowych) w programie Czyste Powietrze. Dane na dzień 22 listopada 2019 r. Źródło: PORT PC.

Rozkład wniosków o dofinansowanie do źródeł ciepła w istniejących budynkach w programie Czyste Powietrze. Dane na dzień 22 listopada 2019 r. Źródło: PORT PC.

Jak podkreśla PORT PC, dane dotyczące konkretnej liczby złożonych wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii, świadczą o istotnie dużym wpływie programu Czyste Powietrze na odnotowany w tym roku wzrost sprzedaży wybranych grup urządzeń grzewczych – szczególnie pomp ciepła i kotłów na biomasę.

W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda podana liczba wniosków stanowi około 50 proc. przewidywanej liczby sprzedawanych urządzeń w 2019 r. w Polsce, a w przypadku gruntowych pomp ciepła typu solanka/woda – około 55 proc.

Jeżeli chodzi o kotły na biomasę, liczba wniosków odnoszących się do tej technologii stanowi około 20 proc. szacowanej łącznej liczby sprzedanych kotłów na biomasę w 2019 r.

W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych jest to około 10 proc. prognozowanej sprzedaży tych urządzeń w tym roku.

Liczba wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii grzewczych we wszystkich budynkach w programie Czyste Powietrze. Dane na dzień 22 listopada 2019 r. Źródło: PORT PC.

REKLAMA

Liczba wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii grzewczych w istniejących budynkach w programie Czyste Powietrze. Dane na dzień 22 listopada 2019 r. Źródło: PORT PC.

Tylko w sześciu województwach w Polsce udział urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii przekracza 50 proc., czyli w województwach lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskie, opolskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. W przypadku pozostałych województw dominują urządzenia grzewcze działające w oparciu o paliwa kopalne – gaz i węgiel.

Widać też wyraźnie, że są województwa, w których dominują kotły gazowe kondensacyjne i ich udział jest przeważający. Są to województwa podkarpackie, mazowieckie, małopolskie, śląskie, lubelskie.

W przypadku kilku województw, takich jak świętokrzyskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, opolskie, widać też znaczny udział kotłów na biomasę. Ta technologia jest uwzględniana w około 30 proc. wniosków w tych województwach. 

Rozkład wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii w we wszystkich budynkach w programie Czyste Powietrze z uwzględnieniem podziału na miasta wojewódzkie (WFOŚiGW) w Polsce. Dane na dzień 22 listopada 2019 r. Źródło: PORT PC.

Rozkład wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii w istniejących budynkach w programie Czyste Powietrze z uwzględnieniem podziału na miasta wojewódzkie (WFOŚiGW) w Polsce. Dane na dzień 22 listopada 2019 r. Źródło: PORT PC.

Inaczej i korzystniej dla zeroemisyjncyh źródeł – głównie pomp ciepła – wygląda sytuacja, gdy przyjrzeć się tylko wnioskom dla nowo budowanych domów. Jednak wkrótce potencjalni beneficjenci programu Czyste Powietrze stracą możliwość dofinansowania instalacji powstających w nowych budynkach.

Więcej na ten temat w artykule: Koniec dofinansowania dla nowych budynków w programie Czyste Powietrze.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.