Polacy spalają 87 proc. węgla spośród wszystkich gospodarstw domowych w UE

Polacy spalają 87 proc. węgla spośród wszystkich gospodarstw domowych w UE
Peter Molnar, flickr cc

Podczas gdy w Brukseli trwa batalia o nowe cele klimatyczne na 2050 r. wiele polskich miast i wsi już teraz dusi się smogiem. Forum Energii zebrało najważniejsze dane o zaopatrzeniu w ciepło, żeby zwrócić uwagę na ciepłownictwo, które jest traktowane jak ubogi kuzyn energetyki.

Eksperci Forum Energii, którzy przedstawili wczoraj nową edycję raportu „Ciepłownictwo w Polsce”, podkreślają, że aby jakość powietrza zaczęła się poprawiać, najpierw na ciepłownictwo trzeba spojrzeć szeroko, biorąc pod uwagę nie tylko domowe instalacje grzewcze, ale także na sieci ciepłownicze.

Jak wynika z badania wykonanego przez Forum Energii, aż 76 proc. ciepła powstaje w indywidualnych instalacjach grzewczych. Pozostałe 24 proc. jest wytwarzane w systemach ciepłowniczych – w ramach jednej z największych sieci ciepłowniczych w Europie.

REKLAMA

Forum Energii podkreśla, że dane dotyczące np. efektywności energetycznej, emisji zanieczyszczeń z ciepłownictwa czy form ogrzewania powinny być regularnie zbierane i powszechnie udostępniane.

Polska nie będzie mogła policzyć rzetelnie kosztów i monitorować postępów walki ze smogiem, jeżeli dobrze nie zdiagnozuje problemu i nie zleci państwowym instytucjom zbierania danych nt. stanu budynków, źródeł ciepła, efektywności energetycznej, emisji itd. Trzeba mieć nadzieję, że taką funkcję wypełni program ZONE – komentują autorzy raportu.

 Uderzające, że zaopatrzenie w ciepło, które jest dużym problemem środowiskowym i społecznym Polski, jest tak mało opisane i rozpoznane. Brakuje danych na temat stanu efektywności energetycznej budynków, indywidualnych źródeł ciepła i wielu innych. Brak wiedzy na temat sektora, skutkuje niewielkim zainteresowaniem kluczowych instytucji, a i trudno proponować rozwiązania naprawcze, skoro problem nie jest dobrze zdiagnozowany – komentuje dr Joanna Maćkowiak Pandera, prezes Forum Energii.

Tymczasem, jak pokazuje w swoim raporcie Forum Energii, wyzwania jeśli chodzi o jakość powietrza w naszym kraju są ogromne.

REKLAMA

Z badania wynika, że aż 87 proc. węgla spośród wszystkich gospodarstw domowych w Unii Europejskiej spalają Polacy w domach, a odsetek polskich gospodarstw ogrzewających swoje domy paliwami stałymi wynosi 47 proc.

Skutki to m.in. szacowane na 30 mld euro w skali roku koszty chorób będących efektem smogu w naszym kraju.

Problemem jest także stan ciepłownictwa sieciowego. Forum Energii wskazuje, że odsetek nieefektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce wynosi 80 proc.

Krajowe ciepłownictwo zużywa 26 milionów ton węgla rocznie, emitując 68 milionów ton CO2, co stanowi 1/4 krajowych emisji.

Raport Forum Energii „Ciepłownictwo w Polsce” można pobrać pod tym linkiem

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.