Jak sprawdza się nietypowy pomysł Rybnika na walkę ze smogiem?

Jak sprawdza się nietypowy pomysł Rybnika na walkę ze smogiem?
Rockwool

Urzędnicy z Rybnika wdrażają niespotykaną w innych miastach zachętę mającą skłonić mieszkańców do przejścia na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania niż paliwa stałe.

Zaczęło się w marcu tego roku od uchwały radnych miejskich z Rybnika, którzy zdecydowali o zwolnieniu od początku przyszłego roku, na okres 2 lat, właścicieli domów jednorodzinnych z podatku od nieruchomości, jeśli wymienią źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Do skorzystania z ulgi kwalifikuje się przejście na ogrzewanie pompą ciepła, energią elektryczną, gazem, olejem opałowym czy podłączenie do sieci ciepłowniczej.

REKLAMA

Beneficjentami uchwały, która weszła w życie w kwietniu br., mogą być właściciele domów, którzy już wcześniej korzystali z jednego z wyżej wymienionych sposób ogrzewania, właściciele domów, którzy w czasie obowiązywania uchwały wymienią źródło ogrzewania, a także właściciele domów, których budowa zakończy się w tym czasie i w których od razu zostaną zainstalowane inne urządzenia grzewcze niż wykorzystujące paliwo stałe.

Ze zwolnienia nie będą mogli jednak skorzystać podatnicy zalegający ze spłatą zobowiązań podatkowych wobec miasta.

Do końca zeszłego tygodnia do rybnickiego magistratu miało wpłynąć 425 wniosków od osób, które chcą skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Uchwała ma obowiązywać w Rybniku do końca 2021 r., czyli do momentu, w którym zgodnie z uchwałą antysmogową sejmiku województwa śląskiego upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat. 

Urząd miasta Rybnika szacuje, że obecnie jedynie 1/5 z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w mieście jest ogrzewanych bez użycia paliw stałych.

REKLAMA

Rybnicki magistrat wcześniej zachęcał też mieszkańców do inwestycji w czyste źródła energii poprzez program dotacji.

W roku 2018 władze Rybnika miały przeznaczyć na dotacje 5 mln zł. Dofinansowanie w ubiegłorocznej edycji programu mogło objąć termomodernizację budynków jednorodzinnych, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW, ogrzewania elektrycznego, kotła gazowego, biomasowego, LPG lub olejowego, pomp ciepła czy podłączenie do sieci c.o.

Wcześniej, w latach 2000-2015, przeznaczono na dotacje w sumie 10 mln zł. 

Po 31 grudnia 2018 r. właściciele domów jednorodzinnych stracili jednak możliwość ubiegania się od miasta dotacji na inwestycje w bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Wsparcie finansowe miało natomiast zostać przekierowane na budynki wielorodzinne wchodzące w skład miejskich nieruchomości.

Do ograniczania smogu w Rybniku ma się przyczynić ponadto inwestycja, która ma zostać zrealizowana na lokalnym składowisku odpadów. Więcej na ten temat w artykule: W Rybniku wyprodukują energię z odpadów. Zwrot w 5 lat

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.