Jest nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii

Jest nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii
Gramwzielone.pl (c)
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki opublikowało nową wersję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Jak czytamy w komunikacie resortu gospodarki, projekt ustawy o OZE został jednocześnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. MG zachęca do zgłaszania uwag m.in. poprzez internetowy system konsultacji dostępny na stronach resortu.

Jak ponadto informuje resort gospodarki, projekt ustawy o OZE został też skierowany do konsultacji z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi oraz Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zobacz pełną wersję dokumentu:


Projekt ustawy o OZE Z 12 listopada 2013 r. [PDF]

Uzasadnienie projektu ustawy o OZE z 12 listopada 2013 r. [PDF]

Ocena skutków regulacji (OSR) [PDF]


gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (36)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
dar |
hipokryzja goni hipokryzję, inwestor indywidualny na pewno nie ulokuje swoich pieniędzy w tak ryzykowny interes. za krótkowzroczność tych nierobów zapłacimy wszyscy...czas kupić bilet w jedną stronę do jakiegoś normalnego kraju
hehe |
Do kolegi "dar". Minęły dwie godziny, a Ty już w pełni zapoznany z projektem i oceną skutków regulacji?
dar |
widocznie mam większą wyobraźnię niż kolega "hehe", kryterium najniższej ceny wykluczy 95% małych inwestorów
Seas |
Jeżeli to przejdzie to rozproszona energetyka prosumencka będzie tylko dla hobbystów
Sal |
Po co dac zarobic zwyklemu robolowi jak mozna krasc i nie pracowac! Polska mentalnosc juz taka bedzie, a kto winien??? Kochani Ludzie obudzcie sie i wypier.... ten Rzad. Tu potrzebna Swierza krew.Potrzeba normalnych ludzi a nie Patafianow.
ocher |
No nie jest to zachęcające i jest nie stabilne sprawia monopol i następne lobby .Tak zniechęcić by duży sprzedawał po cenie jaką sobie ustalą .ZŁODZIEJSTWO ? TO NIE JEST NASZ KRAJ !!!!!! z grubsza przeczytałem ale tam nie wynika nie można przedstawić inwestorowi stopy zwrotu bo świadectwa pochodzenia sprzedajemy a cene będzie określał (spółki jak enea i inni złodzieje)specjalnie zaniżając giełdową cene. Czy jednak nie zrozumiałem jak ktoś ma inna interpretacje proszę piszcie
michał |
Dział prosumencki przestaje istnieć. Reszta też tylko dla wybranych. Koniec złudzeń i marzeń. Węgiel i atom zwyciężył. Interesy kolesi z dużych korporacji oraz partyjne zależności zwyciężyły
borys |
to co robią z prosumentami to bandyctwo. 80% ceny z zeszłego roku, nie można się na to zgodzić. Minimum 80gr za 1kW w mikroinstalacjach musi być aby się to opłacało, inaczej instalacja 3-4kW będzie się zwracać po 20 latach. złodzieje i krętacze !!!
exec |
Inaczej mówiąc: to już jest koniec polskiej "rewolucji" OZE. Rewolucji nie będzie. To ustawa dla dużych koncernów, czyli wszystko w Polsce zostaje po staremu. Kasa pójdzie tylko do swoich.
OZE |
Nie rozumiem jednego co stanowiło problem dla ustawodawcy aby połaczyc polityke prokonsumencka dla mikroinstalacji ( taryfy gwarantowane) z polityka wielkiej 4. Branza OZE dla prokonsumenta przestała istniec
ocher |
chciał bym podziękować wszystkim głosującym na po brawooo
Michał |
Do OZE główny problem to po czyli nasz ukochany Tusk i Rostowski.
Jan |
Nie wiem skąd ten pesymizm. Przecież w art. 44 pkt. 2 mowa iż mikroinstalacje otrzymają dodatkowo świadectwa pochodzenia. Dodatkowo w pkt 8 mowa również o współczynnikach korelacyjnych. Tak więc mikroinstalacje będą mogły się rozwijać w systemie certyfikatów wydłużonym o 15 lat. W aukcjach czarno to widzę.
OZE |
do Jan art 44 pkt 8 mówi ale od latach 2020-2021 , a ustawa moze wejdzie w 2014 jak dobrze rozumiem z uzasadnienia to cena referencyjna bedzie na poziomie około 400 zł/MWh ( cena srednia energi +cena swiadectwa pochodzenia), a taryfy warantowane dla mikrosinst mowił o 1100 1150 zł/mwh
zielona pyra |
bełkot ustawiony pod wielką 4-kę, nic więcej
Michał |
Do Jana. Przeczytałem ten paragraf ale nic tam nie ma w temacie.
przebudzony |
nie dość że nie dadzą zarobić przcietnemu kowalskiemu to jeszcze nas zadłużają. Każdy obywatel Polski począwszy od noworodka jest w tej chwili zadłużony na 21700 zł. Rząd typowo pronarodowy-zrobić z narodu dziadów!!!
kiki |
jedna wielka fikcaja kto tych skur ... zatrzyma ??? i kto ich rozliczy ?????????
bart |
niestety nie zatrzyma nikt, ale pytanie kto ich rozliczy to dobre pytanie, obawiam się że też nikt dlatego robią to co robią śmiejąc się nam w twarz
kaftan b. |
Podstawa to proste i czytelne prawo. heheheehheeeeeeee, ble ble hehehehehe. fajny projekt.
det |
do Jan A teraz mikroinstalacje fotowoltaiczne nie mają świadectwa pochodzenia?? co ta ustawa w zasadzie zmienia ? bo się trochę gubię ???
det |
mam nadzieję że to nic nie znaczący bełkot mający pokazać na szczycie klimatycznym że te cwaniaki coś robią
granda |
Skandal i slabo zakamuflowane wspieranie duzych koncernow kosztem prosumentow! Mam nadzieje, ze Komisja Europejska to zakwestionuje jako nierowne traktowanie podmiotow (dyskryminacja) - dlaczego niby od wielkosci producenta ma zalezec cena urzedowa (80 lub 100%)?? Z tym ze tryby europejskie dzialaja powoli, wiec w miedzyczasie trzeba dzialac w Polsce, czyli wybrac lepiej w nastepnych wyborach. Dosc kretaczy z PO, PISu, SLD, PSL, RP, czas na kogos nowego!
remark |
Chciałem się z wami podzielić swoją opinią, ale rzygać mi się chce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
egon |
Nic o fotowoltaice. Żadnych danych o wysokości wsparcia.
kilo |
Szykują juz sobie wygodne posadki w nowym urzędzie OREO. Pewnie prezesem będzie Graś, wice Pitera lub Niesiołowski.
kiwka |
Okradania społeczeństwa przez bandę złodziejska PSL+PO ciąg dalszy.
Polak |
Kolejny przekręt w biały dzień! Jak dzługo jeszcze Polacy dadzą się tak oszukiwać przez tych palantów z Wiejskiej???
obciach |
prognoza 1247 etatów, pracowników zatrudnionych przy fotowoltaice, po 6 latach,- myślę że z niemieckim rynkiem pracy w oze będziemy mogli nieźle za-konkurować :P
darek |
fajnie.... głosujcie dalej na platformę obywatelską. Jeszcze będzie przepięknie.... jeszcze będzie normalnie....
bronilas |
Jeżeli nie będzie w 2013r. 80% dotacji dla mikroenergetyki prosumenckiej - rozproszonej w terenie to tematem OZE będziemy zajmować się do następnych wyborów. Powodzenia.
Kris |
Trzeba ruszyć temat , zebrać wymaganą liczbę podpisów zorganizować jakąś akcje bo puszczą nas z torbami . po czym wysypać im to na schody w tym pseudo sejmie może trzeba tym deb... pokazać czego oczekują ludzie mieszkający w tym kraju ?? A jak nie to naprawdę mam kilka opon jeszcze w garażu i spotkajmy się z nimi oko w oko ???
POłamany |
W związku z proponowanym systemem wsparcia OZE załoŜono, iŜ rozwój technologii fotowoltaicznej zostanie ograniczony jedynie do mikroinstalacji. Dla uproszczenia analizy załoŜono, iŜ ilość miejsc pracy na 1 MW mocy zainstalowanej będzie określony na stałym poziomie z 2010 r. – 6,5 osoby/MW (pomimo, iŜ z doświadczeń innych państw wynika, iŜ wraz z rozwojem rynku przedmiotowy wskaźnik ma tendencję malejącą). nie wiem czy to jest prawidłowe podejście i czy ograniczenia tego typu można zgłosić do ??? może komisji europejskiej ?
ex |
Zgłaszaj, zaszkodzić nie zaszkodzi
id600 |
Prezesem OREO może zostać -teraz wolny strzelec (zegarmistrz) Nowak - no bo co on teraz pocznie.
aoze.pl |
Nowy program komputerowy do analizy zastosowania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii aoze.pl Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. opracowała narzędzie, za pomocą którego można przeprowadzić analizę zastosowania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii w budynku. Wygenerowany za pomocą aplikacji raport może być wykorzystany w celu udokumentowania przeprowadzonej analizy, co jest obowiązkowe przy tworzeniu projektu budowlanego. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 2013 zmieniające rozporządzenie ws. szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (poz. 762), nakłada obowiązek przeprowadzenia analizy techniczno – ekonomicznej zastosowania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii dla wszystkich nowo wznoszonych budynków. Aplikacja jest przeznaczona dla projektantów instalacji, architektów i audytorów energetycznych. Zalety aplikacji aoze.pl: * raporty zgodne z rozporządzeniem * możliwość wprowadzania aktualnych taryf paliw i nośników energii * możliwość analizy od jednego do pięciu systemów alternatywnych i/lub hybrydowych * możliwość analizy źródeł ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej * możliwość wprowadzenia układów kogeneracyjnych * szerszy zakres niż wymagany rozporządzeniem * wiarygodność wyników obliczeń i możliwość wykorzystania przy projektowaniu * zawsze aktualne algorytmy, zgodne z obowiązującymi przepisami * obliczenia można wykonywać dowolną ilość razy za darmo, opłata pobierana dopiero przy drukowaniu raportu * 14,90zł za pojedynczy raport, 10zł przy zakupie w pakiecie * zdalny dostęp do programu i danych z każdego miejsca * przechowywanie kopii zapasowych raportów. Więcej informacji na temat aplikacji znajdą Państwo na stronie internetowej http://aoze.pl lub pisząc na adres: aoze@aoze.pl

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...