Nowy projekt ustawy o OZE w ciągu kilku dni

Nowy projekt ustawy o OZE w ciągu kilku dni
Gramwzielone.pl (c)

{więcej}W piątek lub wtorek Ministerstwo Gospodarki opublikuje nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii – zapowiedział wiceszef resortu dodając, że w dokumencie uwzględniono już część uwag branży. Co się zmieni?
 
– Jesteśmy na ostatniej prostej w przygotowaniach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Osobiście mam nadzieję, że przedłożymy projekt do konsultacji międzyresortowych i społecznych już w ten piątek – powiedział w środę w Senacie wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Dodał także, że projekt różni się od założeń, które resort gospodarki przedstawił w połowie września.
 
Resort gospodarki przedstawi już trzeci z kolei model wsparcia energetyki odnawialnej. Pierwszy, z 2011 roku, został ostro oprotestowany przez inwestorów. Drugi, z 2012 roku, zawetował resort finansów. Trzecia wersja to efekt nacisków kancelarii premiera, która ma coraz większe ambicje wpływania na politykę energetyczną.
 
Ustawa, którą pokaże ministerstwo, ma być realizacją hasła premiera, że energetyka odnawialna ma być jak najtańsza. Ma w tym pomóc zmiana systemu wsparcia z obecnego – opartego o tzw. zielone certyfikaty – na nowy – aukcyjny. Zamiast certyfikatów zbywalnych na giełdzie (ich cena się waha, a teraz jest o 30 proc. niższa, niż dwa lata temu), producenci zielonej energii otrzymać mają stałą cenę sprzedaży wyprodukowanego prądu przez 15 lat (nie będzie waloryzowana). Wsparcie dostanie ten inwestor, który w trakcie aukcji wylicytuje najniższą cenę sprzedaży każdej wyprodukowanej przez siebie megawatogodziny.
 
Zaoszczędzimy 40 proc.?
 
– Dzięki systemowi aukcyjnemu wsparcie energetyki odnawialnej może być nawet o 40 proc. tańsze – przekonuje wiceminister, nie podając jednak powodów tak radykalnej zmiany. Pietrewicz dodał, że dzięki aukcjom o 30 proc. koszty swojego systemu zmniejszyli Holendrzy. Tyle tylko, że Holandia, tuż obok Grecji, jest krajem o największych zaległościach w rozwoju zielonej energetyki w całej Unii Europejskiej.
 
System aukcyjny obejmie instalacje o mocy powyżej 1 MW (to połowa mocy przeciętnego wiatraka). Co z mniejszymi elektrowniami, np. silnikami na biomasę i panelami fotowoltaicznymi? W projekcie ustawy poświęcono im tylko jeden przepis.
 
Czy małe instalacje  mają szanse na wsparcie? Co Ministerstwo Gospodarki zmieniło w projekcie ustawy o OZE od wrześniowej prezentacji jej założeń i kiedy przepisy mogą zostać przyjęte? –
Czytaj dalej na portalu WysokieNapiecie.pl

REKLAMA

REKLAMA