S. Tokarski, Tauron: utrzymanie wsparcia dla współspalania korzystne dla Polski

S. Tokarski, Tauron: utrzymanie wsparcia dla współspalania korzystne dla Polski
Foto: Tauron Wytwarzanie SA
REKLAMA
Stanisław Tokarski, prezes Tauron Wytwarzanie SA, w wywiadzie dla wnp.pl wyraża poparcie dla ostatnich decyzji rządu w zakresie nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. 

Prezes Tauron Wytwarzanie SA przekonuje na łamach wnp.pl, że wycofanie wsparcia dla współspalania zagroziłoby realizacji przez Polskę celu produkcji 15% energii z OZE do 2020 r., a dzięki utrzymaniu dopłat do produkcji energii w technologii współspalania biomasy z węglem "w negocjacjach z Komisją Europejską można nawet zaproponować wyższy cel udziału energii z OZE i to po rozsądnych cenach, zyskując w zamian ustępstwa w innych obszarach". 

Ponadto, Stanisław Tokarski pozytywnie odnosi się do rządowych planów zoptymalizowania systemu wsparcia dla OZE, w którym miałyby być wspierane najtańsze technologie produkcji zielonej energii. 

Prezes Tauron Wytwarzanie SA zwraca takżę uwagę na potrzebę stworzenia rezerw mocy niezbędnych w przypadku rozwoju niestabilnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. - Jeżeli te zmiany regulacyjne nie nastąpią odpowiednio szybko, to może nas czekać trudna lekcja niemiecka, tzn. po gwałtownym spadku, nastąpi istotny, niekontrolowany i szkodliwy dla gospodarki wzrost cen energii. (...) W Polsce rośnie moc źródeł wiatrowych. Musimy pamiętać, że wtedy kiedy tej energii nie ma, ponieważ nie wieje wiatr, to musi być moc rezerwująca system elektroenergetyczny. To jest problem nie tylko Polski, ale całej UE. Wydaje się dziś, że każdy klient, który będzie miał tańszą energię z wiatru musi również pamiętać o tym, że jakieś elektrownie, które są niezależne od wiatru, podadzą energię do sieci, kiedy energia wiatrowa nie będzie dostępna - wnp.pl cytuje Stanisława Tokarskiego.

Prezes zarządu Tauron Wytwarzanie SA w wywiadzie dla wnp.pl komentuje ponadto możliwe braki w mocach w polskiej energetyce w związku z potrzebą wyłączenia przestarzałych elektrowni węglowych, szacując, że w przypadku realizacji planowanych inwestycji w energetyce, dzięki którym do roku 2020 powstanie ok. 4,9 GW nowych mocy, w Polsce i tak na koniec obecnej dekady zabraknie ok. 2,1 GW elektrowni. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TT |
Tylko czekać jak zabraknie węgla panie prezes, ale to nie wasz problem tylko naszych dzieci bo wasze zapewne już od dawna za granicą.
gość |
i co współspalanie znowu jest cacy? nie mówi się już, że z afryki statkami się biomasę przywozi, że zero innowacyjności, zero nowych mocy? teraz współspalanie będzie naszym zbawieniem. interesy prezesów i urzędników z ministerstwa gospodarki mają się dobrze
gość |
i co współspalanie znowu jest cacy? nie mówi się już, że z afryki statkami się biomasę przywozi, że zero innowacyjności, zero nowych mocy? teraz współspalanie będzie naszym zbawieniem. interesy prezesów i urzędników z ministerstwa gospodarki mają się dobrze
pro-sun.pl |
Współspalanie powinno być zupełnie zakazane na terenie obszarów miejskich. Dla mnie realizacja celu 15 % powinna być osiągnięta bez współspalania, bo to nie jest żadne OZE.
r |
Naturalnie Tauron zadowoleniem przyjmuje poparcie , gdyż jest całkowicie nieproporcjonalne do kosztów poniesionych przez współspalania . Problem nie zostanie podjęta przez Tauron i premiera lub polskiego ustawodawczej. To do Komisji Europejskiej. Wsparcie dla współspalania , który jest proporcjonalnie większa niż wsparcie dla innych technologii , w porównaniu do kosztów produkcji, jest nielegalne. Wsparcia , które zostało udzielone jest nielegalne. Pieniądze będą musiały być zwrócone pod wszystkie prawne precedensy . Każdy może przeczytać wytyczne i decyzje KE . _______________________________________________________ Naturally Tauron welcomes the support, since it is totally disproportionate to the cost incurred by co-firing. The issue will not be decided by Tauron or the Prime Minister or the Polish legislature. It is up to the European Commission. Support for co-firing that is proportionately greater than the support for other technologies, compared to costs of production, is illegal. The support that has been granted is illegal. The money will have to be returned under all of the legal precedents. Anyone can read the guidelines and EC decisions.
Randy Mott CEERES |
Jeśli Polska użył miliardy podane do elektrowni węglowych do współspalania w celu wsparcia innych produkcji energii odnawialnej , nie byłoby pending niedobór energii elektrycznej . Koszty wsparcia jak zorientowali przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Finansów ignorują rzeczywistość tego punktu . ___________________________________ If Poland had used the billions given to the coal-fired plants for co-firing to support other renewable energy production, there would be no pending electricity shortage. The costs of support as figured by the Prime Minister and Minster of Finance ignore the reality of this point.
oze |
to sa debile !!!!!!!!!!
Zielony w ryj. |
No nie, koleś chyba urwał się z choinki !!!!!!!!!!! Ciekawe kiedy Tauron potraktuje wszystkich "zielonych" jako idealna biomasę do współspalania.
WW |
Skok na kasę polskiego rządu i podległych spółek skarbu panstwa trwa w najlepsze. Na naszych oczach wyciąga się srodki z kieszeni podatników zamiast lokować je w inwestycje w PRWDZIWE OZE. Udzielane wsparcie wyłącznie dla podtrzymania status quo czyli dobrobytu wielkich koncernów energetycznych. Niesprawiedliwa walka małych graczy z wielkimi molochami. Zawsze byłem orędownikiem PO, ale od około 6 miesięcy łapię się za głowę z niedowierzania!
sc |
wspieranie najtańszych technologii jest niuezgodne z dyrektywami UE!
ws |
do współspalenia MG,URE ,NFOŚ i kilku prezesów panstwowych spółek
Michał |
Czarna mafia ma swoje macki. Chodzi tylko o kasę i stołki. Głupota temu wtóruje.!!!!!!!!!!!!!
gj |
umysł tego faceta jest niestabilny..trzeba stworzyć rezerwę wiedzy dla niego
PR |
Poprzestawiana kolejnośc zdań wypowiedzi prezesa Tauron Wytwarzanie powoduje, że wydźwięk jego wypowiedzi jest inny niż zamierzony. Odsyłam do wnp.pl . Prezes proponuje utrzymanie wsparcia dla współspalania (czego z całą stanowczością nie popieram), w zamian za zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym. Jego obawy o nieosiągnięcie celów udziału OZE (15 %) w miksie energetycznym są w pełni uzasadnione. Jego wypowiedź dąży do tego, aby uniknąc kar za nieosiągnięcie celów, a w celu budowy innych źródeł OZE zwiększyc ich udział. Po prostu tonący brzytwy się chwyta :)
Galeon |
Współspalanie biomasy to nie tylko, a raczej nie przede wszystkim, spalanie biomasy z importu. Proceder wycinania lasów na zrębę (np. w Bieszczadach) spowodował wzrost cen drewna w klasie meblowej a więc pełnowartościowego co podobno jest zakazane do współspalania. Ten wzrost cen spowodował z kolei spadek rentowności naszego przemysłu meblarskiego którego Polska, do niedawna, była światowym liderem. W efekcie takich działań spora część firm z rynku meblarskiego ogłosiła upadłość i zwolniła pracowników. Na to rząd ogłosił program aktywnego zwalczania bezrobocia, na który przeznaczył dziesiątki milionów złoty. I tak to się po kródce kręci. Oczywiście ostatnie działania (marzec br.) koncernów energetycznych polegające na bezprawnym zrywaniu umów z dostawcami biomasy spowodowały, że wielu z nich, w szczególności tych którzy wzięli kredyty na maszyny (rębaki, traktory, środki transportu) lub dotacje, splajtowało i zwolniło pracowników i to w rejonach największego bezrobocia (wieś) co w efekcie zwiększyło bezrobocie na zwalczanie którego rząd... Tak oto wygląda polityka energetyczna tego rządu i realizacja obowiązującego nas celu klimatycznego. Cała ta, świadoma i perfidna gra wielkiej czwórki spowoduje w efekcie wzrost i to znaczący importu biomasy bo nasi producenci biomasy albo już splajtowali albo nie dadzą się drugi raz nabrać na obiecanki takich jak m.in. Tauron i nie będą inwestowali w wzrost produkcji biomasy. Pan prezes dobrze zna podane po wyżej fakty więc jego cynizm i bezczelność osiągnęła już szczyty by publicznie składać takie propozycje. Obecnie Połaniec (50MW wy blok na biomasę Tauronu) przyjmie jej każdą ilość. Więc z kąt pan prezes weżmie, po planowanym reaktywowaniu na niedawną skalę z przed załamania cen certyfikatów, współspalania potrzebne ilości biomasy ??? od kolegów importerów ??? Oczywiście efektem końcowym takiej polityki będzie kolejna nadpodaż certyfikatów tym samym załamanie się ich ceny na TGE itd. Piękna zabawa nieprawdaż. Tylko gdy przyjdzie rok 2020 i konieczność rozliczenia się, pod grożbą kar z uzyskanych efektów to obecnych prezesów, dyrektorów departamentów, ministrów już nie będzie a przed Trybunałem Stanu jeszcze żaden w III RP nie stanoł. Brawo!!! A my i tak za to wszystko zapłacimy.!!!
Randy Mott CEERES |
Supporting co-firing at the same level per MWHr as other technologies is illegal under EU law. The European Commission is already moving to stop it. Co-firing is also inadequate to meet 2020 goals by itself - and it destroys the market for the other necessary technologies. See Institute for Renewable Energy, detailed report on co-firing (March 2013). _________________________________________________________ Wspieranie współspalania na tym samym poziomie , co inne na MWHr technologii jest nielegalne w świetle prawa UE . Komisja Europejska już w ruchu , aby go zatrzymać. Współspalanie jest niewystarczające, aby sprostać 2020 cele przez siebie - i to niszczy rynek dla innych technologii niezbędnych . Zobacz Instytut Energetyki Odnawialnej , szczegółowy raport na temat współspalania (marzec 2013 r.) .
wc |
jeślo wspolspalanie to OZE to proponuje w UE przewalczyc wiekszy udział OZE w miksie i jest OK dla mafii węglowej
remark |
Po raz kolejny apeluje! Nie ma co płakać nad tymi bzdurami! Trzeba samemu działać! 11 listopada ponoć jest Szczyt klimatyczny w Warszawie, wymyślmy coś żeby cała Europa zobaczyła jak polski rząd dyma prosumentów!!!
remark |
Przyszłość to nie tylko OZE, ale rowniez rozproszenie produkcji energii(PROSUMENCI) co najlepiej rozumieja Niemcy. 11.11.20133!!! DO zobaczenia na szczycie!!!
remark |
"Chcemy być prosumentami, a nie prospektami rządu dla Unii!!!"
wv |
..zainstalować raport pelikana na telebimie,
zielony pro-OZE |
Skandal to za malo powiedziane, to KRYMINAL!!! Nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale tez puszczania z dymem naszych pieniedzy. Dosc juz tego, ta cala banda z sejmu i mnisterstw jest do wymiany! Dla mnie alternatywa jest Partia Zielonych, tutaj ich bardzo dobre stanowisko nt. OZE: http://gramwzielone.pl/trendy/8417/partia-zieloni-nowe-zalozenia-ustawy-o-oze-to-kulminacja-zlej-woli-ignorancji-i-triumf-brudnych-interesow

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...