ZPFEO krytykuje zasady przyznawania dotacji dla OZE w PO IiŚ na lata 2014-2020

ZPFEO krytykuje zasady przyznawania dotacji dla OZE w PO IiŚ na lata 2014-2020
matze_ott/ flickr cc-by-2.0

{więcej}Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZPFEO) przedstawił swoje uwagi do planowanych zasad przyznawania dotacji dla sektora OZE w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020, którego budżet ma wynieść 24 mld euro. 

W swoim stanowisku ZPFEO zwraca uwagę, że budżet dla sektora OZE w ramach PO IiŚ jest „co najmniej o połowę za niski” i że w jego ramach należy wprowadzić „odrębny cel tematyczny – Odnawialne źródła energii – z budżetem rzędu 5 mld zł, spójny wewnętrznie, weryfikowalny (poddający się kompleksowemu monitorowaniu w skali kraju) i zintegrowany z zewnętrznymi, programami komplementarnymi nakierowanymi na wdrożenie celu z dyrektywy 2009/28/WE (RPO, środki własne NFOŚiGW, etc.)”. 

ZPFEO wskazuje ponadto, że – w obliczu braku skutecznej promocji krajowej „zielonej gospodarki” – znaczna część środków na realizacje celów dotyczących OZE wypływa z kraju. – Ważnym jest, aby proponowany priorytet inwestycyjny był uruchomiony w pierwszej kolejności (jak najszybciej), tak aby produkowane w kraju urządzenia mogły trafić na rynek krajowy przed szczytem inwestycji w produkcję energii z OZE, który może przypaść na lata 2016-2018 – informuje ZPFEO. 

REKLAMA

Ponadto, Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej zauważa, że wśród czynników branych pod uwagę przy wyborze inwestycji OZE do wsparcia w priorytecie inwestycyjnym 4.1 wymieniono: najlepszy stosunek ilości energii w stosunku do wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MW mocy zainstalowanej w danej instalacji, a zdaniem ZPFEO przyjęcie takiej koncepcji doprowadzi m.in. do preferowania takich technologii jak współspalanie biomasy z węglem w starych elektrowniach cieplnych/kondensacyjnych, co jest działaniem wysoce nieefektywnym w sensie wykorzystania odnawialnych zasobów energii i ochrony środowiska oraz doraźnym i nie musi przełożyć się na realizacje celu krajowego na OZE na 2020 rok.

REKLAMA

W zamian kryterium najlepszego stosunku ilości energii do wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MW ZPFEO proponuje kryterium kosztu produkcji energii zł/MWh w okresie minimum kolejnych 15 lat oraz zgodności z KPD, z podziałem na koszyki technologii OZE.

– KPD uwzględnia i dopuszcza technologie droższe i tańsze inwestycyjnie z uwagi na konieczność równoważenia wykorzystania zasobów i dywersyfikacji rynku energii z OZE. Kryterium wysokości nakładów inwestycyjnych doprowadzi do realizacji zupełnie innej, droższej, strategii niż KPD. Budowa rynku z wykorzystaniem środków UE na poodnoszenie konkurencyjności nie polega na wspieraniu tylko i wyłącznie tych wybranych technologii, które z uwagi na jeden czynnik są w dniu dzisiejszym najtańsze. Takie podejście przynosi skutku przeciwne do założonego celu i czyni z Polski obraz gdzie technologie i rozwiązania biznesowe się importuje (w najlepszym razie kopiuje) a nie rozwija – czytamy w stanowisku ZPFEO.

– Zdaniem Związku nie ma uzasadnienia merytorycznego, ale jest wiele przeciwwskazań ekonomicznych i prawnych (zaburzenie konkurencji na rynku), aby wspierać tylko budowę farm wiatrowych; instalacji na biomasę; instalacji na biogaz; oraz sieci. W taki sam sposób powinny być wspierane nowe elektrownie wodne i systemy fotowoltaiczne, które jeszcze przed 2020 staną się źródłami tańszymi (w sensie kosztu produkcji energii) niż ww. Obecnie już pozwalają na produkcję tańszej energii elektrycznej niż. np. biogazownie, które powinny być silnie wspierane w okresie do 2020 roku – zauważa ZPFEO. 

Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej krytykuje ponadto zasadę, zgodnie z którą środki w ramach PI 4.1 mają trafiać jedynie do jednostek samorządu terytorialnego administracji rządowej, organizacji pozarządowych, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.

– Zdaniem ZPFEO trudno znaleźć uzasadnienie dla skierowania praktycznie w całości pomocy w PI 4.1 dla  Nie poprawia sytuacji i budzi dodatkowe wątpliwości selektywność dopuszczająca do pomocy publicznej jedynie „przedsiębiorców korzystających z sieci elektroenergetycznych i ciepłowniczych”. Jest to niczym nie uzasadnione zawężenie, które skutkować będzie zachwianiem zasad konkurencyjności – czytamy w komunikacie ZPFEO. 
gramwzielone.pl