Leszek Miller o polskim miksie energetycznym

Leszek Miller o polskim miksie energetycznym
Leszek Miller. Źródło: sld.org.pl
REKLAMA
 Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej ostrzegł, że bez dostatecznych działań i nakładów mających na celu pobudzenie rozwoju sektora energetycznego w Polsce, polskiej energetyce mogą grozić kłopoty. Lider SLD dodał, że należy modernizować energetykę węglową, ale także rozwijać energetykę rozproszoną opartą na źródłach odnawialnych. 

Przewodniczący SLD skomentował założenia i cele polskiej polityki energetycznej podczas konferencji na temat perspektyw energetyki węglowej w Polsce, która odbyła się wczoraj w Katowicach. 

Podczas katowickiej konferencji Leszek Miller wskazał na potrzebę modernizacji polskiej energetyki. - Jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych działań, będziemy mieli do czynienia z coraz większym regresem i kłopotami naszej energetyki (...). Jeżeli nie ma dostatecznych nakładów na rozwój nowoczesnych technologii dotyczących wydobycia czy spalania węgla, to przed tą branżą nie widać dobrych perspektyw - Polska Agencja Prasowa cytuje lidera SLD. 

Leszek Miller podkreślił, że priorytetem polskiej polityki energetycznej powinno być zachowanie niezależności od importu surowców dzięki wykorzystaniu krajowych zasobów węgla oraz źródeł odnawialnych.

- Nie tyle potrzebne są nam nowe programy bezpieczeństwa energetycznego, tylko deklaracje energetycznej niepodległości. Oznaczałoby to oparcie polityki energetycznej o zasoby rodzime - nieważne czy odnawialne, czy tradycyjne - oraz, w długim okresie, eliminowanie wzrostu importu surowców z zagranicy. Nic tak nie uniezależnia od czynników zewnętrznych jak surowce wydobywane na terytorium własnego kraju - Polska Agencja Prasowa cytuje szefa SLD, który zaznaczył ponadto, że podstawą polskiego miksu energetycznego powinien być węgiel, ale także rozproszone odnawialne źródła energii - "szczególnie te rozproszone, o niskiej mocy - lokalne biogazownie, małe elektrownie wiatrowe i wodne (za PAP)".

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej wskazał także na potrzebę wspierania badań i rozwoju poprzez wsparcie finansowe ośrodków badawczych i politechnik. Jego zdaniem na ten cel powinno przeznaczyć się przynajmniej 1 mld euro, a priorytetem powinny być projekty mające na celu ograniczanie emisji CO2 i wdrażanie nowych metod spalania węgla. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sv |
główny specjalista od odnawiania
awe.. |
Ciekawe czy sufler podpowiadał, czy sam to wymyślił?
MK |
w Katowicach trzeba mówić, że węgiel jest super. wie to każdy polityk
Kuba |
Ten pan kiedyś zaczynał jak lew i wszyscy wiem jak skończył... Jakie więc mają znaczenie wypowiedzi tego pana dla Polski i Polaków? Kolejna z wielu gadających głów na wikcie nas wszystkich.
M. |
lepiej płacić kary za to że nie mamy energii odnawialnej... i lepiej kupować ten prąd z zachodu.. Super pomysły... Ile chcecie w kopercie? Może się wszyscy złożymy? tzn damy jakiś drogi zegarek lub cos....
MI |
Zeby kogoś ocenić trzeba mieć elementarną wiedzę. Jak widać niektorzy "komentatorzy" nawey takiej nie mają. WQystarczy poczytać dane statystyczne GUS za okres kiedy ten Pan rządził i PKB na poziomie pow. 6 % .Więc na temat kończenia może lepiej się nie wypowiadać ...?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...