Ministerstwo Gospodarki przedstawiło założenia nowego systemu wsparcia

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło założenia nowego systemu wsparcia
Konferencja w Ministerstwie Gospodarki w dniu 17.09.13. Źródło: MG
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło propozycję nowego systemu aukcyjnego dla producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Spotkanie z przedstawicielami branży, strony społecznej oraz ekspertów rynku, otworzył wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz 17 września 2013 r. w MG.

Wiceminister Pietrewicz podkreślił, że branża energetyczna rozwija się dynamicznie dlatego potrzebne jest stabilne prawo, które nie tylko ureguluje rynek, ale także pomoże realizować nowoczesne i wydajne projekty w sektorze. – Dlatego nowe rozwiązania w zakresie źródeł odnawialnych w pierwszej kolejności powinny wspierać sprawdzone technologie, które nie generują wysokich kosztów - powiedział.

Przypomniał także, że zgodnie z wytycznymi pakietu energetyczno-klimatycznego musimy wypełnić zobowiązania dotyczące udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej w perspektywie roku 2020. – Został on już wyznaczony na poziomie 19 proc i zapisany w „Polityce Energetycznej Polski do 2030 r.”. Powtórzyliśmy go też w „Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” – dodał wiceminister
.

PREZENTACJA MINISTERSTWA GOSPODARKI - ZAŁOŻENIA NOWEGO SYSTEMU WSPARCIA DLA OZE [PDF]


źródło: Ministerstwo Gospodarki

Zobacz również

Komentarze (86)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Michał |
No i się stał. Dokładnie jak zawsze. Zamotano, skomplikowano i niech sami sobie budują za 80-% ceny .......
gg |
dymania ciąg dalszy...
usmarinecoventry |
Nikt przy zdrowych zmysłach w to nie wejdzie, chyba że dotacja będzie polegać na zwrocie 100% poniesionych kosztów zakupu instalacji, ale już to widzę. Instalacja 40kWh = 9000zł przychodu rocznie, czas zwrotu instalacji 33 lata !!! (bez kosztów kredytu i odsetek i ewentualnego serwisu). Żeby cokolwiek się opłacało, dotacja musiałaby sięgać 80-90%. NIKT się na mikro lub większą instalacje nie zdecyduje i poziom udziału energii OZE wzrośnie może o 2% zamiast o 16%. Lobby jest niedozajechania. Także większość firm zajmującą się fotowoltaiką padnie.
hm |
Ja się cieszę. Dlaczego Kowalski mieszkający w bloku (a takich ludzi jest najwięcej w Polsce) miałby płacić w rachunku za prąd koszty wsparcia czyjejś farmy PV o mocy kilku MW? Lub nawet mikroinstalacji na dachu? Przypominam, że nie każdy ma domek i ma możliwość wystawienia na dachu paneli PV, czy mikro wiatraka w ogrodzie. Budujmy elektrownie wodne na tysiącach niezagospodarowanych piętrzeń, budujmy wiatraki. PV to od początku była bajka dla naiwnych.
bruno |
Bajka dla naiwnych? Powiedz to niemcowi.
MK |
no to barany namieszały i zafundowały kolejne parę lat przygotowań. kto w to wejdzie????
oze |
do MK: ich już nie będzie a ustawa będzie dalej nie przyjęta
PVP |
Jak albo jelsi juz powstanie Elektrownia Atomowa - to zobaczysz co bylo dla na naiwnych jak zapłacisz za budowe lini przesyłowych na południe Polski
usmarinecoventry |
do hm bo wole żeby ta kasa trafiła do mojej kieszeni niż do lewej kieszeni polityków. A tak przy okazji, jak Kowalski nie będzie dopłacał do PV to będzie dopłacał do czarnej energii + kary za niewprowadzenie odpowiedniego udziału OZE. Lepiej żeby kasa szła na zachód prawda ? durne myślenie chłopa z bloku - co za problem wydzierżawić za 2tys rocznie przygotowane pod PV 10 arów i postawić i zarabiać, takich lokalizacji mam przynajmniej 60 - no ale lepiej żeby sąsiadowi się niepolepszyło, bo żółć pęknie prawda ? ale z takimi obywatelami z bloku i politykami to i dobre chęci nie pomogą.
koliber |
Kolejny pomysł tej bandy złodzieji na nowe stołki jak przy atomówce. Wiedzą te mendy że niedługo odejdą więć trzeba sobie zorganizować miejsca dobrzepłatnej pracy np. w SEO s.a. Ręce opadają.
Jiri Barta |
To jest koniec fotowoltaiky v Polsce - fotowoltaika niepowstanie...
hm |
Koledzy, to wasz problem, że daliście się mamić mrzonkami o PV. Porównywanie naszego kraju do Niemiec, jest równie sensowne, co cała PV w Polsce. Nasza gospodarka jest dekady za niemiecką, nie mówiąc o mentalności. Podtrzymuję moją opinię, nie będzie nadpodaży zielonych, a właściciele lokalizacji i istniejących instalacji OZE dostaną w końcu godziwe pieniądze.
adam |
dobrze ze nie wszedlem w ta go....ną fotowoltanike
hm |
@usmarinecoventry Odechciało mi się czytać twój wywód po mocy zainstalowanej "40 kWh". Ośmieszasz się.
46 |
Po co różnicować ze względu, na technologię, nie jest istotne, że biogazownia skupuje produkty od okolicznych rolników, i jest bardzo stabilnym źródłem, skoro wiatrak jest tańszy. Wogóle to co sobie ludzie wyobrażają, że sami energię będą produkować ? Przecież Enea Energa i Pge mogą zainwestować, żeby nie było, że w Polsce nie ma OZE. Ostatecznie nie o to chodzi, żeby OZE było, tylko, żeby ludzie się nie czepiali, i żeby w końcu wszyscy zrozumieli, że atomówka to jedyna droga, do łatwej kasy dla kolesi, ostatecznie jej i tak nikt nie będzie budował, ale jest się czym dzielić już teraz, po podpisaniu umowy o generalne wykonawstwo, jak wykonawca już będzie miał się czym podzielić, pewnie się okaże, że jak społeczeństwo nie chce - to nie budujemy ... Ustawa będzie, wsparcia co prawda nie, ale nie będą się ludzie czepiali ;)
gość |
@adam - fotowoltaika będzie powstawać. o to się nie martw. przez nieróbstwo i brak kompetencji tych gości z rządu za parę lat energia w Polsce będzie kosztować powyżej złotówki, bo będzie jej brakować, a kolesiom prezesom z PGE będzie brakować na inwestycje. to jest pewne. a fotowoltaika będzie wtedy kosztować grubo poniżej złotówki. i komu wtedy będą potrzebne taryfy gwarantowane?
"by żyło się lepiej" |
no i w pizdu.... i wylądował.... A miało być tak pięknie, "by żyło się lepiej" - no to sobie pożyją, Lobby energetyczno-węglowe już podziękuje donkowi (pewnie już podziękowało) za wydymanie Polaków, dalej będą sobie folwark zwierzęcy uprawiać.. świnie przy korycie, im bardziej koryto się oddalać zaczyna, tym mocniej ryje wciskają do środka, żeby jeszcze złapać co się da, by żyło się lepiej. Przy urnach podziękujemy... dziki kraj, a teraz kochani forumowicze, udzielający komentarze pod artykułem, ręka w górę, kto na POpaprańców głosował.... śmiało :) - ja nie, ale i tak nie pomogło...
zielony |
Kpina! Czy skomplikowanie tego systemu przypadkiem nie sluzy czims interesom? Poza tym: 80% ceny dla prosumentow, patrzenie tylko na koszty... Widac, ze rzad bardziej przejmuje sie zyskami wielkich koncernow energetycznych i kopalni niz wlasnymi obywatelami!! To ostateczny powod, ze czas na zmiany, trzeba pogonic PO, PIS, PSL, SLD i reszte parlamentarnych leni. Ja zaryzykuje i zaglosuje na nowych, ale za to pro-OZE i wygladajacych na uczciwych, czyli partie Zielonych. Na pewno nie sa oni umoczeni w jakies dziwne interesy, jak reszta, i autentycznie zalezy im na zrownowazonym rozwoju. I wszystkim tutaj podobnie radze, bo znowu bedziecie za cztery lata pluc sobie w brody, jak wybierzecie "mniejsze zlo"! Wydaje sie, ze maly i sredni biznes pro-ekologiczny ma w koncu swoich przedstawicieli, wiec nie zmarnujmy tej szansy!
usmarinecoventry |
do hm: sam jesteś śmieszny chłopku z bloku Kowalskiego. Po spodziewanych 1,1 zł/kWh zostało 0,22. Spodziewany okres spłaty 7-8 lat wydłużył się do nieskończoności-prawie.
awe |
trochę żal tych chyba już nawet tysięcy ludzi w Polsce któzy umoczyli w fotowoltaikę grube pieniądze. Nawet z dotacją rzędu 50% nie będzie się to w ogóle opłacało bo czas zwrotu ze 30 lat wiec więcej zarobi się na obligacjach. Opłacac się będzie tylko w przypadku 80%-90% dotacj z EU i zawyżania cen jak to zrobiły cwane gapy z Amber Energia. Ale to tylko dla takich milionowych cwaniaków. Dla zwykłych szaraków jak ja który myślał o max 100kW inwestycja stała się bez sensu. Ale pewnie o to chodziło - tylko cwane gapy z setkami milionów na koncie będą się bawiły w farmy solarne finansowane w 90-100% z pieniędzy unijnych. Reszta obejdzie się smakiem :(
oze |
Tego mozna bylo sie spodziewac, ja powiem szczeze nie weszlem w solary dzieki bogu..., szkoda mi tylko ludzi co zainwestowali w solary nie male pieniazki... I nie ma co sie tutaj napinac i obrazac na forum panowie bo to nic nie da, karzdy mial wybor i mogl inwestowac np w wiatraki ale co nie ktorzy uwierzyli projektowi Pawlaka z przelicznikiem 2,75 za fotowoltaike, do tego procedury administracyjne zalatwione w ciagu paru miesiecy wiec oblicze szybkiego zarobku i zysku byly bardzo duze !!! Ja tylko sie martwie jak Pisiory do wladzy dojada to bedzie jeszcze gorzej... i to mnie martwi :( No nic panowie i panie sprobujmy zebrac sie i zaglosowac na tych zielonych w nastepnych wyborach !!! pozdr
oze |
do awe: ale juz zapowiedzieli ze dotacje na lata 2014-2020 dla oze ale tylko dla rozproszonej , wiec nie bedzie zadnych dotacji na skale przemyslowa !! to jest koniec paneli PV. W Polszy sie skonczylo zanim to powstalo....
gość |
jak ja bym chciał zeby ta banda głupków w końca przestała rządzic naszy krajem !!! żygac mi sie chce jak ich widze wszystkich.
awe |
do OZE - będą dopłaty będą - ale tylko milionowe i dla grubych cwaniaków. Dla nas a przynajmniej dla mnie to za wysokie progi. Będzie tak jak z wiatrakiami - duże dotacje, duże przekręty, małe szanse aby dostać, no chyba, że jesteś grubym cwaniakiem z grubym portfelem. A rozproszona energia powinna być właśnie dla zwykłego kowalskiego który chce sobie dorobić kilkanaście tys rocznie...
gośc |
skoro jest tak żle dlaczego naród jeszcze nie wyszedł na ulice i nie pogonił tych dupków z wiejskiej ???!!! czekam na to z utęskinieniem !!!
andrzej |
@usmarinecoventry kolego nie unos sie, ale wyrazanie mocy instalacji w kWh kiepsko swiadczy o poziomie twojej wiedzy i merytoryce wypowiedzi. Rozumiem nerwy, tez myslalem o PV na wynajetym dachu, juz mialem praktycznie klepniety tytul do nieruchomosci.
Andrzej |
@usmarinecoventry kolego nie unos sie, ale wyrazanie mocy instalacji w kWh kiepsko swiadczy o poziomie twojej wiedzy i merytoryce wypowiedzi. Rozumiem nerwy, tez myslalem o PV na wynajetym dachu, juz mialem praktycznie klepniety tytul do nieruchomosci. Nie pierwszy raz wladza pokazuje gdzie ma obywateli i ich interes. A z tymi kowalskimi ma hm troche racji.
oze |
awe Moze i masz racje ze te grube ryby to i tak sie zalapia na dofinasowanie tak jak z Wiatrakami !!! Choc po tych ostatnich przekretach NFOSiGW... oj bedzie im ciezko cos wiecej wymalowac ! choc to tylko Polsza, wiec wszystko mozliwe...
wujek_samo_zlo |
no to pozamiatane ...
Zaskoczony |
Polecam artykuł: http://gramwzielone.pl/trendy/8032/przed-systemem-aukcyjnym-bedzie-kolejna-nowelizacja-prawa-energetycznego Czy to już pewne, że nie będzie wsparcia dla PV? Przecież o wiatrówce również nie wspominają...
Dondon |
Drodzy rodacy, obywatele, drobni inwestorzy, prosumenci - ciągnijcie się na drzewo i pocałujta zajka w jajka - lałem na was, leję i będę lał, chociaż krótko przed wyborami to nie - Wasz kochany Donald. PS: panowie (wiecie którzy) melduję wykonanie zadania, zgodnie z umową. Krajowa energetyka dalej zostaje w waszych rękach. Podaje mój numer konta na Bermudach, nie ograniczajcie się.
oze |
zaskoczony, przeczytaj dokladnie jaki jest podzial i na co... to naprawde nic nie kosztuje!
zaskoczony |
zaskoczony do oze Przeczytałem dokładnie, ale jescze nie mogę w to uwierzyć. Tobie do końca nie wierzę, tyle błędów robisz, że aż oczy bolą hi hi.
Ubogi rolnik |
Taaak... Przy "twórcach" tych założeń psychiatrzy mieliby roboty nie do przerobienia.
Ubogi rolnik |
Taaak... Przy "twórcach" tych założeń psychiatrzy mieliby roboty nie do przerobienia.
bio |
A powiedźcie mi jak to może wyglądać dla BIOGAZOWNI dzisiejsze przedstawienie ?
usmarinecoventry |
Andrzej: nerwy to mam na tych dziadów polityków, ja mam (własne)dwa dachy po 10, działkę na 2x 40 i potencjalnych całą furę lokalizacji, tylko że zamiast zyskownej inwestycji pozostają mi tylko dwa puste dachy i niezagospodarowana działka wrrrrrrr, a Kowalski i tak będzie płacił z roku na rok coraz więcej za prąd. Jak nie fotowoltaika, to sobie skromny wiatraczek postawie w ogrodzie, 59gr/kWh drogą nie chodzi.
oze |
zaskoczony wez strzel sobie baranka moze ci przejdzie ! powiec ze nie umiesz czytac ze zrozumieniem :) pewno jestes z tego systemu podstawowka/gimnazjum :)
zaskoczony |
oze GAMONIU - przestań już pisać bo się ośmieszasz w każdym komentarzu. Wstyd za takich Polaków. Jeśli masz dysortografię to chociaż nie obrażaj. Dla Twojej wiadomości : Dysortografia - specyficzne zaburzenie w nauce pisania, objawiające się popełnianiem błędów ortograficznych pomimo znajomości zasad pisowni i odpowiedniej motywacji do poprawnego pisania. Dysortografia może być korygowana, jednak całkowite ustąpienie objawów występuje bardzo rzadko.
Sunny Horizon |
MG przestawiło założenia systemu wsparcia dla energii ze źródeł odnawialnych, to w istocie 28 stron nekrologu dla zielonych energii, czy czeka nas tylko węgiel i atomówka? Branża jest wściekła, branża komentuje, tymczasem bezrobotni zdychajcie - nie dostaniecie pracy przy tysiącach instalacji, zimą 2016 stopień zasilania 20, a na twitterze jak zwykle, jakaś rocznica, jakiś Maciarewicz, pogrzeby, pomniki, a górnicze związki puchną od kasy. Ciekaw jestem co zrobi BOŚ ze swoim programem samo spłacających się domów, albo NFOŚiGW z programem prosumenckim. Więc ja to chrzanię: buduję dom zeroenergetyczny + , z instalacją off-grid , działki z fotowoltaiki pójdą na zabudowę, nie rezygnujcie, róbcie to dla siebie
oze |
zaskoczony. szkoda mi czasu na twoje glupie wywody...
foton |
edo Sunny Horizon: masz racje, zalozenia programu samosplacajacego sie domu byly swietne.......bylby to ewenement na skale swiatowa....Moim zdaniem PO "odpali" wsparcie dla oze oraz fotowoltaiki w miare konczenia sie ich kadencji.....czyli np. Za rok. A poki co zostaniemy czarna plama na mapie swiata jezeli chodzi o fotowoltaike.
rr |
te 16% wzrostu to vincent obliczał. haha. czytając te zalożenia to ani energia z wiatru ani fotowoltaika nie będzie opłacalna. ale na szczęście są to tylko założenia.
oze |
zaskoczony.. Ty debilu jeden ! nie karzdy ma polskiego windowsa wiec pisze bez polskich znakow i liter !!! wiec wez tak jak ci mowilem strzel sobie Baranka !
czas na zmiany |
czas na zmiany! zmiany polityczne, i to powazne, bo dalej tak byc nie moze! chyba faktycznie zaglusouje na tych zielonych - nawet jak nie wejda do sejmu to moze przynajmniej bedzie to sygnal dla tych zasiedzialych bucow!
bobik |
a to zjeby te tuski, w dupę mu wsadzić kabel z 230 V i na całą dobę zostawić, niech poczuje, jak prąd płynie.... .........a przed wyborami będzie się chełpić tą ustawą o oze i jak to on i jego zajebisty i niepowtarzalny rząd uratowali polską energetykę, po sprzedajnej ryżej dupie każe się za ten wyczyn całować...
bubu |
do oze - ej stary, ale każdy nie pisze się przez 'rz" ja rozumiem brak polskich znaków, ale ty wogóle do szkoły chodziłeś?
oze |
NO i tu chcialem zeby miec ktos poprawil :)
Pi |
oze - jak sie czyta twoje wpisy to wychodzi, ze to ty jestes debil.
bubu |
spoko, oze, i tak jesteś git... bo generalnie się z Tobą zgadzam, zresztą chyba wszystkich na tym forum diabli biorą na tych debili
MK |
panowie spokojnie, będzie, tylko w wydaniu offgrid, tak jak się zaczyna to robić u NIemców, poczekajmy jeszcze trochę i ceny energii pójdą w górę, ludzie będą chcieli produkować energię dla siebie i żaden Tusk z Rostowskim temu nie przeszkodzą. kto z Was płaci już za energię 0,8 - 1 zł za kilowatogodzinę, bo ja znam takie przypadki i u nich już PV się opłaca. a to dopiero początek, przyjdzie ożywienie w gospodarce, ceny energii pójdą w górę, a za 3 lata będzie niedobór mocy i o taniej energii Piechociński będzie mógł pomażyć. wtedy rynek PV będzie mógł pokazać rządowi środkowy palec
Sunny Horizon |
foton i inni: nie odpalą ani przed wyborami ani po żadnego OZE, to nie Chiny, to nie Niemcy czy Dania, jesteśmy w Polsce, czego nie zrobimy dla siebie tego nikt nie zrobi dla nas. wczoraj prezydent zwiedzał oglądał WATT i co z tego? Lobby straciłoby rocznie około 8-10 mld zł, a nie jest to kwestia tylko kasy, to sprawa podziału władzy, jeżeli jesteś niezależny, masz swój prąd, swoją wodę, swoją oczyszczalnię ścieków, swoją ciepłą wodę, co może Ci dać władza, władza wtedy wie że do niczego nie jest potrzebna. Jest jedna szansa na OZE w Polsce, gdyby kościół chciał na tym zarobić :)
wujek_sam_zlo |
No to działki teraz potanieja ... oj potanieja ... mi zostanie dwie zbyteczne wrrrr.. ot Polska klasa polityczna ... a myslalem ze z tego przynajmniej na emeryture bedzie
Jiri Barta |
Teraz musí robic UE, bo 15% z OZE do roku 2020 napewno nebede. Polska potrzebuje kary.
Sunny Horizon |
i jeszcze sprawa kosztów: śledzę, jestem na spotkaniach w NFOŚiGW, targi, szkolenia: jeżeli firma wycenia mi 1 kW za minimum 12.000 - 14.000zł w górę, niezależnie od tego czy dach czy ziemia, to nawet nie chce mi się gadać. Moja instalacja 40kW off grid na 4 dwuosiowych trakerach ( każdy po 69m2)!!! z bankiem energii ( litowojonowe )i systemem zarządzania w bezpośrednim zakupie od producenta kosztuje 7.150 zł netto / kW
Podlasiak |
Polecam dokładną lekturę założeń MG-w szczególności strona 14; zgodnie z poniższymi zapisami, projekty np.na Podlasiu-np. Amber Energia-które dostały bezzwrotne dofinansowanie na kilka instalacji PV powyżej 1MW kazda-nie będą mogły brac udziału w aukcjach-czytaj nie będą mogły sprzedawac wyprodukowanej energii..... W aukcji mogą uczestniczyć przedsiębiorcy oferujący wyłącznie nowe projekty które: wykorzystują urządzenia nie starsze niż 4 lata przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej lub biogazu rolniczego za którą przysługiwało wsparcie z mechanizmu aukcyjnego, oraz dotychczas nie korzystały z bezzwrotnego wsparcia inwestycyjnego, z wyłączeniem pomocy de minimis.
Sunny Horizon |
w założeniach MG cały smaczek jest na stronie 22 : Tworzy się spółkę celową Skarbu Państwa - Sprzedawca Energii Odnawialnej S.A.,dedykowaną do operacji zakupu i rozliczania energii elektrycznej wytwarzanej w nowych i zmodernizowanych instalacjach OZE objętych mechanizmem aukcji , i już drogie dzieci wiecie po co to wszystko, nowa spółeczka, nowe rady , nowe zarządy
Konsul... |
i chyba już nic nie trzeba dodawać.. Chory to kraj i chora złodziejska demokracja od samego początku..była i jeszcze długo będzie... Tu już nawet nie o samą ustawę OZE chodzi, a "projekt 2012" był tylko podpuchą żeby poznać zamiary i zaangażowanie społeczeństwa..bo przecież wielcy i lobby musiało ugrać swoje... Tylko w naszym kraju skompromitowani i umoczeni w brudne interesy politycy nadal mogą rządzić,przed nikim i niczym nie odpowiadając, sami sobie tworzą prawo, kadencja czy dwie szybko minie, trzeba zadbać o własne interesy.. Nie ważne, że węgiel jest nieekologiczny i że już się go sprowadza w potężnych ilościach, że elektrownie palą nasze lasy i jeszcze dostają za to pieniądze, to jest biznes i nic więcej się nie liczy prócz ilości zer na koncie. W naprawdę ucywilizowanym i demokratycznym kraju jest to nie do pomyślenia, wręcz niemożliwe do wykonania..ale to tylko Polska.......... Gratuluję Prezydentowi, Premierowi i całej reszcie tej "WYKSZTAŁCONEJ" świty.
wunglarz |
Hej, Sunny Horizon, daj namiar na instalacje o ktorych piszesz.
optymista |
"...Ci ludzie co biorą ci dom, ci ludzie co biorą całą Twoją pracę, chcą podac Ci swoją dłoń...to rząd oficjalny system totalitarny, rząd oficjalny dobrze skonstruowany..." lata lecą a teksty Kazika nadal aktualne...
zalamany inwestor |
a jeszcze tydzień temu się cieszyłem jak dostałem warunki na 40kw, co za kraj:/
flam |
Jak się skojarzy kilka faktów to wyjdzie szydło z wora: 40% powierzchni Polski to tereny chronione (Natura 2000, parki krajobrazowe, OChK itp.) + kilkumilionowa emigracja młodych Polaków + ujemny przyrost naturalny + bida obywateli i kaganiec dla przedsiębiorczych = ????????.
optymista |
Mam jeszcze pytanie, skąd wiecie ile będzie wynosic cena referencyjna dla fotowoltaiki ??? Jak często będą organizowane aukcje ? Czy zdajecie sobie sprawę, że nawet budując pełną parą wiatraki, fotowoltaikę, biogazownie i tak ciężko będzie wypełnic zobowiązania... Czuję małe niezadowolenie z usunięcia gwarantowanych stawek dla instalacji mikro, ale ... dobrze skonstruowany system aukcyjny jest lepszy niż system zielonych certyfikatów. Masz stabilny i pewny zysk przez 15 lat. Jeżeli nawet stopa zwrotu wydłuży się o 1 rok to i tak normalny i działający z głową przedsiębiorca zdecyduje się na wybudowanie instalacji PV. Widzę, że zdecydowana większośc komentarzy wyszła od osób które tylko czekają na ustawę i wtedy jak już wejdzie, jak ruszą w teren to tylko siwy dym będzie, albo jak co niektórzy już skompletowali system PV z trakerami na alllegro i zaczynają robic biznesy :) Cieszę się, że nie orientujecie się w rynku, nie mówiąc już nic o wiedzy na temat proponowanych rozwiązań. Jak rozmawiam z inwestorami i słyszę jak nieuki, zwykli sprzedawcy proponują fotowoltaikę i przy okazji opowiadają tak niestworzone rzeczy, to zastanawiam się skąd się tacy biorą. Teraz już wiem :) Nie potrafili zrozumiec systemu zielonych certyfikatów to teraz widzę jakie historie będą powstawac przy systemie aukcyjnym :) Cieszy mnie fakt, że podczas gdy macie czas w ciągu dnia pisac komentarze i lamentowac co to będzie, ja spokojnie rozmawiam z inwestorami, przygotowuje projekty, grunty itp. Trzymam kciuki za Was, róbcie tak dalej więcej będzie chociażby dla mnie :) Miłej nocy życzę
awe |
do optymista - rozmawiaj dalej z klientami i przygotowuj projekty - oby co najmniej za 4000-5000 projekt koncepcyjny. Do tego pewnie robisz szkolenia po 2000zł z tematyką którą można przyswoić za darmo w internecie w kilka godzin. Pełno takich firm w Polsce się zrobiło w ciągu ostatniego roku. I każda ma wielkie doświadczenie :) i każda zrobione megawaty :). Aukcje zabiją rynek OZE bo to co jest tu potrzebne to stabilizacja i pewność zysku aby otrzymać finansowanie. Jaki bank będzie ryzykował inwestycje np. za 100 tys EUR jeżeli klient nie będzie miał pewności jakie będą stawki. Bo najpierw będziesz musiał wybudować elektrownie a potem powalczysz na aukcji. "Wytwarzanie energii elektrycznej powinno rozpocząć się najpóźniej od początku miesiąca następującego po miesiącu w którym wytwórca wygrał aukcję."
KonieczPO |
Zobaczcie jak się śmieje z was wiceminister gospodarki http://www.tvncnbc.pl/ozensywa,355438.html Początek filmu
Sunny Horizon |
optymista: ciekawy wpis, nie wariacki, jednakże każdy z nas chcąc inwestować chce mieć pewność zwrotu kapitału i jakiś określony zysk pewność odkupu przez 15 lat jest iluzoryczna, skąd pewność że inna władza za kilka lat nie zmieni zasad, mogę poczekać na zwrot kapitału 7-8 lat, lecz dłużej się po prostu nie kalkuluje,jeżeli system aukcyjny jest dobry to dlaczego go nie ma w Niemczech, co do poziomu fachowców sprzedawców całkowicie się zgadzam, jako inwestor całkowicie zrezygnowałem z usług firmy z Polski, całą instalację kupuję w Chinach bezpośrednio u producenta, a koszt montażu jest niewielkim procentem, poznanie zagadnienia zajęło mi kilka miesięcy, 2 wyjazdy do Chin, kontenery płyną i nie oszczędzałem na jakości, wszystko jest z górnej półki, bo przedstawiciele niemieckich firm ( farbowani polacy ) twierdząc że ich najlepsze myślą że nabiją nas w butelkę, warto jeszcze rozmawiać z czechami, słowakami, przynajmniej nie mają takich marż. Radzę wszystkim wchodzić w pełny off grid, z magazynem energii, 10 kW wunglarz: te instalacje o których pisałem i które u siebie zainstaluję będę sprzedawał po 6 miesięcznym przetestowaniu, tylko w kombinacji z trakerem jako następujący komplet: traker 2-osiowy na 35 modułów po 290 W = 10,15 kW = 69m2 plus magazyn energii 7,2 kW , proszę nie pytać o szczegóły techniczne gdyż ich do wiosny nie ujawnię, chcę jednocześnie ustawić obok identyczną instalację 10,15 kW na ziemi, aby przez 6 miesięcy udokumentować jaka jest różnica w produkcji pomiędzy trakerem nadążnym a inst. stacjonarną, bo u mnie zobaczysz instalacje na żywo, jak działa, jaką ma wydajność proszę szukać na tym portalu na wiosnę pod nazwą Sunny Horizon awe: oczywiście masz rację, na sto kilkadziesiąt zapytań do firm, mało kto wiedział o co chodzi, no i na wstępie najpierw projekcik 4.000zł, jakby się wszyscy umówili, szkolenie, odczyty, broszury, nie tylko cwane kołnierzyki ale i stara gwardia z dziwnych fundacji awe: nie doczytałeś, będzie system prekwalifikacji przez URE, strona 17-19, a tam same perełki: Kryteria prekwalifikacji:  Inwestycja zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (innymi dokumentami planistycznymi gminy),  Posiadanie warunków przyłączenia (dostępne są moce przyłączeniowe, np. na podstawie: inwestycji w sieć elektroenergetyczną, upływu terminu waŜności dotychczas wydanych warunków lub odstąpienia od umowy o przyłączenie do sieci z powodu braku harmonogramu realizacji inwestycji),  Uzyskanie pozwolenia środowiskowego,  Udokumentowanie moŜliwości finansowych lub źródeł ich pozyskania wraz z planem finansowym przedsięwzięcia (szczegółowość dokumentacji w zaleŜności od wielkości przedsięwzięcia), Przedstawienie harmonogramu realizacji inwestycji,  Dokumenty terminowe muszą być waŜne co najmniej 6 miesięcy od daty zgłoszenia wniosku.  Za procedurę prekwalifikacji i postępowania odwoławcze odpowiedzialny jest Prezes URE ile to wszystko będzie kosztowało, niewiedzą nawet urzędasy
optymista |
DO AWE: właśnie o tym pisałem. Ludzie nie potrafią nawet czytac prezentacji ze zrozumieniem a co dopiero ustaw, uzasadnień itp. to o czym piszesz dotyczy istniejących instalacji OZE które zechcą przejśc na system aukcyjny... ponownie ręce opadają.
Piotr |
DRAMAT! Decyzje rządu cofnęły Nas w rozwoju, gratuluje pomysłodawcą, a wyliczenia wzrostu udziału OZE... jak będzie 2-3% i to dzięki inwestycją z dofinansowaniem UE to będzie wszystko. Jako patriota ("teraz widzę idiota") chciałem zainwestować w Polsce, ale tu się nic nie zmieni.
Piotr |
DRAMAT! Decyzje rządu cofnęły Nas w rozwoju, gratuluje pomysłodawcą, a wyliczenia wzrostu udziału OZE... jak będzie 2-3% i to dzięki inwestycją z dofinansowaniem UE to będzie wszystko. Jako patriota ("teraz widzę idiota") chciałem zainwestować w Polsce, ale tu się nic nie zmieni.
gogo |
Brak jasnych jednorazowych przepisów definujących na kilanaście lat rynek OZE to konsekwente działanie zgodnie z "zasadą mętnej wody", która w Polsce obowiązuje od lat. Nie dajmy się oszukać gładkim słówkom - im bardziej skomplikowane przepisy, tym więcej można ukraść pod stołem i tym bardziej korupcyjne struktury są możliwe. Te całe aukcje, tak jak przetargi publiczne są skazane na patologie i ustawianie ich pod pewnych wybranych z góry graczy. I kaska będzie płynąć z kieszonki do kieszonki współzależnych mocodawców i ich sługusów. W aukcjach będzie dominować kilka dużych koncernów międzynarodowych, które wymiotą prywatnych inwestorów z gry. PV nie ma prawa zaistnieć w żadnej aukcji kiedy do gry wejdzie wiatr. Najgorsze jednak jest podejście do prosumentów. Widać teraz, że ta cała propozycja jest ustawiona pod interesy dużych zakładów energetycznych, które chcą zabić w Polsce sektor mikroinstalacji oraz pod wiatrówkę, która ma najmocniejsze po węglu lobby w tym kraju.
gość |
obawiam sie ze nastepne wybory wygra PIS ! dopiero wtedy będzie tragedia !!!
KonieczPO |
Zobaczcie jak się śmieje z was wiceminister gospodarki http://www.tvncnbc.pl/ozensywa,355438.html Początek filmu
inaczej |
W nastepnych wyborach trzeba wybrac INACZEJ! to znaczy calkiem inaczej, bo ci obecni teraz w sejmie siedza tam przez 24 lata, i wcale nie jest lepiej. Przyklad ustawy o OZE jest dla mnie kropla, ktora przelala czare. Wiec bede glosowal na kogos zupelnie nowego, z dobrym programem, ktory mi odpowiada. Jak dla mnie nadszedl czas na partie Zielonych. I was tez do tego zachecam, nie ma na co czekac, tak naprawde!
zainteresowany |
@Sunny Horizont Koszt, który podajesz wydaje się wyjątkowo zaniżony, chociażby patrząc na koszt zainstalowanych akumulatorów przy mocy 40 kWp. A mimo to chciałbym zerknąć na Twoją ofertę, bo chciałbym jednak zabudować grunt który wydzierżawiłem. Proszę o maila na adres krzysztof.sycan@gmail.com
usmarinecoventry |
No to może ktoś kompetentny się wypowie, przy założeniu 80% średniej ceny z ostatniego roku (przyjmijmy 0,22zł), coś będzie jeszcze dołożone? coś na zasadzie zielonego certyfikatu przy elektrowaniach wiatrowych ? prąd + certyfikat? czy poprostu golutkie 80% z PV (jeśli tak to szczyt hamstwa i perwersji) - troche emocje opadły, trzeba sprawdzić co da sie uratować. Ewentualnie ma ktos doświadczenie z hybrydą PV+wiatrak przy domu? sumarycznie powiedzmy 2kWh? ile można dostać za nadwyżkę po podłączeniu do sieci za kWh? będe wdzięczny za informację.
zq |
awe: Punkt który przytaczasz tyczy się "nowych rozwiązań, dla istniejących instalacji". W przypadku nowych instalacji "wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu rolniczego powinno rozpocząć się nie później niż 4 lata od daty roztrzygnięcia aukcji".
Szukam... |
Zaczynam szukać pracy. Żałuję, że zmieniłem ją (i branżę na OZE) ok 6 miesięcy temu zwabiony taryfą FIT 1,30zł / 1kWh, wpadając z deszczu prosto pod rynnę. Brzmiało to zbyt pięknie. Szkoda, że dla przynajmniej dla mikro nie uchwalono FITu na poziomie nawet 0,65zł (aktualny FIT w Niemczech). Cóż... Pewnie profesjonaliści z PISu daliby nam FIT na poziomie 2zł / 1kWh i bylibyśmy uhahahani, a po kilku latach kolejny rząd zostałby zmuszony do urealnienia lub zlikwidowania tej stawki + wprowadziłby dodatkowy podatek jak w Czechach... Albo z powodu dużych dotacji do OZE cena prądu podskorzyłaby do ceny Niemieckiej 0,28EUR/kWh... A być może rząd zamiast wsparcia do 1kWh z OZE do którego fundusz UE nic nie dokłada, da duże wsparcie do budowy instalacji z programów UE? Zobaczymy, gdy ogłoszą programy na lata 2014-2020.
tolej |
Kolejny pomysł tej bandy złodzieji na nowe stołki jak przy atomówce. Wiedzą te mendy że niedługo odejdą więć trzeba sobie zorganizować miejsca dobrzepłatnej pracy np. w SEO s.a. Ręce opadają. Popieram ten wpis!!!!!!!!!!!! banda złodziei !!!!!!!!!!!!
PV z LBN |
Ludziska, proponuje zdecydowanej większości przeczytać jeszcze raz (a może kilka razy) to co jest w prezentacji. Po pierwsze wprowadzony jest podział w aukcjach do 40kw do 1MW i 1 MW do 50 MW z czego 1/4 środków !!! a to wcale nie jest tak źle dla PV w szczególności że wiatraki o mocy do 1 MW aż tak dużo (obecnie) się buduje. Więc wiatraki będą konkurować z biogazowaniami. Po drugie niektórzy piszą że nie będzie wiadomo ile będzie można na tym zarobić, otóż wg mnie będzie można zaplanować wszystko przez 15 od uruchomienia. Bo będzie znana cena zakupu przez taki okres. Zielone certyfikaty tego nie zapewnią nigdy, a zmiany ceny energii również nie mogą być dobrze zaprognozowane. Ryzykowne w tym wszystkim jest to że jeżeli cena rynkowa będzie wyższa od ceny ustalonej w aukcji to trzeba będzie płacić dodatkowe 30% od różnicy w przypadku zerwania "umowy". Proponuje aby skupić się na detalach bo akurat ten jest bardzo niekorzystny.
PV z LBN |
oczywiście pisząc od 1 do 50mw miałem na myśli 50mw dla biomasy.
webUser |
do@Sunny Horizont wszystko ładnie pięknie piszesz, obawiam się jednak że nie uwzględniasz jednego bardzo ważnego aspektu "CZASU". Czy wierzysz, że oni to szybko skończą ten system aukcjijny. Do jesieni 2013 też mieli skończyć no i skończyli ale chyba 80% Polskich firm działających w tej branży. A Ty co możesz sprzedawać? Do końca roku maja niby skończyć prace no właśnie "PRACE", a później znowu będą poprawki i tak będą się bujać do końca kadencji. A później inni niech się martwią, a bron Boże pisory to będzie atomówka na tapecie. Sama tylko papierkowa praca i podstawione firmy córki wyprowadziły z pge 11milionów pln. do SZUKAM znam to z autopsji, bo sam zostawiłem ciepła posadkę zagranicą i wróciłem pozytywnie nastawiony do Polszy. Miałem plan, aby wszystko przygotować tiptop, co mi sie udało WZ i warunki z PGE i reszta projektów na 100kW mam, do tego mam jeszcze warunki z pge na 3 mikro po 40kW. Mało tego przyznane dofinansowanie i co kufa poza wydana kasa wielkie bzy. Gdyby nie mafie na ukrainie to tam bym sie przeniósł, bo z tego co się orientuję to płaca 1,34 za kw ps.Ciekaw jestem ile jeszcze Polacy zniosą, ale obawiam sie że złodzieje z wiejskiej muszą naprawdę przegiąć pałę i zacisnąć społeczeństwu pasa jeszcze mocniej aby naród wyszedł na ulice.
Sunny Horizon |
do webUser: otóż mnie kompletnie nie interesuje ustawa, ja robię to dla siebie, za własną kasę , bez kredytów, jeżeli za jakiś czas OZE wejdzie, to tym lepiej, będę przygotowany
kosynier |
widze ze zabolalo co niektorych i prawde kosyniera usuneli z portalu inni spanikowali i ceny certyfikatow przestaly rosnac albo zdazyli podpisac umowy na 204 lub 207 i to im wystarczy (za 1 MWh)nie wim czy przez przypadek ale dzis w wyborczej mowa o czyszczeniu rodzinnych spraw niektorych "kaszubow" i nie tylko czytaj wermachtowcow co do renty dostawali za sluzbe dodatek wliczony do lat pracy w sluzbie narodu. co do mocy 1200 MW tez sie zgadza i moze pan tusk wyjasni ile firma kulczyk z baltyku za 1MWh dostanie? to samo pge i inni.co do pensii bylego prezydenta z szeregow sld u k. tez cytat za mediami sie zgadza i 20 mio na muzeum zaraz po decyzji na 1200MW na balttyku tez sie zgadza.oj boli prawda boli kogo boli? ano tych boli co naród oszukują i robią z niego głupka
KITA |
kmioty przecierz trzeba jakoś utrzymać tych górników z kopalni wegla co pozamykają ,to ich gdzieś te koncerny powtykają do swoich PV.
stef |
Pijacy ,... pe-da-ły z Wiejskiej ...Amen ! Najgorsze W tym, że za naszą kasę ! i przez nas wybrani !
andrzej bigos |
posłom uciąź jaja , posłanki do haremu , europę zaorać , Chiny z Rosją zrobią swoje

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...