Sejm przyjął poprawki w małym trójpaku istotne dla prosumentów

Sejm przyjął poprawki w małym trójpaku istotne dla prosumentów
....
REKLAMA
Sejm przyjął dzisiaj ostateczną wersję nowelizacji Prawa energetycznego, czyli tzw. małego trójpaku. Posłowie zaakceptowali uwagi wniesione tydzień temu do małego trójpaku przez senatorów. 

Posłowie przyjęli poprawki Senatu m.in. w zakresie zmniejszenia obliga na handel gazem na giełdzie z wcześniej zaproponowanych 70% do 55%. Ponadto, po akceptacji poprawek wniesionych przez Senat w małym trójpaku znalazły się rozwiązania umożliwiające produkcję i sprzedaż energii do sieci przez osoby fizyczne, ale tylko po cenie 80% średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym z roku wcześniejszego. Ten zapis skrytykowała Koalicja Klimatyczna. 

- Cieszymy się, że Senat docenił rolę prosumenta i zaakceptował to, czego nie chcieli wprowadzić posłowie. To niezbędny krok w kierunku rozwoju rynku prosumenckiego. Źle się stało, że równocześnie ograniczył cenę sprzedaży energii do 80% średniej ceny z ubiegłego roku. Tym bardziej potrzebne jest więc uchwalenie rządowej Ustawy o OZE, która wprowadzi system taryf stałych dla mikroinstalacji. Tylko wtedy będzie można mówić o prawdziwej rewolucji –  komentuje Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

gramwzielone.pl


Zobacz również

Komentarze (25)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Bioleux |
O ile Sejm może się wypowiadać na temat dotacji do cen energii ze źródeł odnawialnych, o tyle ograniczanie cen do uznaniowych 80% jest zwykłą ingerencją rynkową i jest niezgodne z konstytucją polską. Bardzo szybko będzie to zaskarżone do TK a jak trzeba do Strasburga.
co2 |
Więc dalej WuNgIeL! Gówno zrobili to gówno mają!
Dotacje, gwarancje, PO CO? |
Dotacje, gwarancje, ceny umowne,....a NIE LEPIEJ by było aby Państwo PRZESTAŁO po prostu dotować WSZELKICH producentów energii - w tym kopalnie, spółki energetyczne, przesyłowe itp.? OZE powinno się wtedy SAME obronić i rozwinąć.
dokładniś |
SAMO, a nie SAME
DM |
"No i w pizdu i wylądował i cały misterny plan też w pizdu" Wykopać pajaców z tego sejmu i senatu, zabrać majątek i wychłostać. W tej postaci to tak jak by ustawy nie było, kto zakupi instalację, która zwróci się po 20 latach?
PC |
Nawet po 20 latach się nie zwróci :(
jk |
zbuduj za swoje,sprzedaj tanio, daj zarobic i zarzadom państwowych społek, powiększ ich rynek energii za darmo a tobie pozostaje dokładanie kasy i bankructwo,pomoc publiczna dla państwowych spółek energetycznych zniszczyła rynek ,od 2007r lat monopol węglowy wziął- zagarnął ponad 7 mld dotacji na współspalanie,to super temat dla silnej kancelarii ale z poza Polski.. i Trybunału w Hadze
OZE |
Niemcy w dzien zaopatruja caly przemysl i odbiorcow indywidualny 100 proc. energia z PV i wiatrakow a my sie w weglu babrzemy. Tusk pousowaj tych swych doradcow i te monopole dotowane albo sam odejdz do smietnika historii.!!! Tusk fotoradarow nastawjales i muwisz ze sie kazde zycie liczy,to jeszcze ustaw na kominach od ktorych jestes wybitnym specjalistom. Teorja OZE wedlug tuska. Tusk siedzi na kominie a Merkel opala sie na lace obok paneli i wola, tusek co tam robisz,uwalniam CO2 odpowiada tusek.
Michał |
W Polsce potrzebna jest rewolucja energetyczna ale także społeczna. Trzeba odsunąć tuskogłowych od rządzeni inaczej Polska zginie a my z naszym biednym krajem.Aż strach jak się słucha o miksach swiksach węglach i atomach.
fv |
należałoby slończyc te nierówną walkę i postawić ludzi typu Burego i resztę biomasowych dostawców z zarządami spółek i ich ministerialnych popleczników pod sąd ale nie w Polsce ...
cs |
kancelaria rozpatruje i sprządza rachunek kosztów i zysków wg mnie najłatwiej udowodnić zmowę cenową zarzadów , zawyżanie cen biomasy w latach 2007-2012,dzialanie na szkode społki w handlu certyfikatami i wnoszeniu oplat zastepczych jeden dociśniety do ściany wskaże kolesi z tego procederu ,to jest gigantyczne oszustwo
Swój chłop |
W Polsce naszym ukochanym kraju można tylko jedno zaplanować na 100% wyjezd z tego przecież pięknego kraju na saws że za granicę
Swój chłop |
W Polsce naszym ukochanym kraju można tylko jedno zaplanować na 100% wyjezd z tego przecież pięknego kraju na saws że za granicę
Galeon |
Coś tu nie gra. Wielka 4ka kupiła instalacje wiatrakowe od dwu wycofujących się od nas inwestorów za grube miliardy. Transakcje te przeprowadzone były w oszołamiającym tempie i za bardzo duże jak na obecnie uzyskiwane z tych instalacji przychody, pieniądze. Po co gdy obecna ekipa jest jawnie wrogo nastawiona do energii z OZE ??? Przy obecnej stopie zwrotu te inwestycje są nie opłacalne !!! A może ma być tak: Utrącono energetykę prosumencką, ugotuje się już powstałe instalacje OZE współczynnikami w dużym 3paku a gdy już wszyscy mając widmo bankructwa w oczach odsprzedadzą swoje biznesy oczywiście wielkiej czwórce bo tylko ona będzie ewentualnie zaiteresowana, pod warunkiem odpowiednio niskiej ceny, gdy już tak się stanie to zostanie wycofane współspalanie jako przejaw demokracji i wsłuchanie się w głos zielonego luda a wtedy cena żielonych świadectw poszybuje na giełdzie do 300 - 350 zł. za sztukę. W ten sposób stworzony zostanie mechanizm legalnego, zgodnego z prawem unijnym, dotowania wielkich państwowych koncernów energetycznych tak by miały dotację na np. atomówkę. Jeśli ktoś z czytelników znajdzie w tym rozumowaniu jakąś nielogiczność to chętnie o tym przeczytam. Może nie mam racji???!!!
ocher |
super napisane GALEON ,to będzie trudny rynek dla PV ale ta technologia jest tak dobra i innowacje w tej dziedzinie są tak obiecujące że zniszczy dzisiejszy system energetyczny ale jak długo to potrwa nie wiem czy dożyje narazie zaczoł się przełom najwiekszym skokiem będzie panel grafenowy 80% efektywności pozdrawiam
Prosument |
Eldorado koncernów energetycznych trwa... Odstawić 5-6GW mocy w wyeksploatowanych blokach w najbliższych latach, a potem kupić od prosumenta energię za 80% wartości i sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii w szczycie za grubo >1.000PLN/MWh. czekam tylko w Polsce na drugą Turcję, Egipt czy Tunezję... gdy na drzewach zamiast liści, będą wisieć Platformiści.
TT |
Energa już obecnie skupuje podupadłe farmy wiatrowe, więc GALEON ten plan od jakiegoś czasu urealnia się i co możemy zrobić. Oni mają plan, a my co kilka komentarzy to nic nie zmieni.
Marcin |
Komentarze nic nigdy nie zrobia! Trezba wyjśc na ulice1 Trzeba zorganizowac wielkie manifestacje takie jak są w Egipcie w Grecji trzebqa zniesc władze dac szanse młodym myślącym ludziom o naszej przyszłosci o bezpieczeństwie! Ludzie zróbmy cos bo od gadania niestety nic nie zwojujemy!!!
zainteresowany |
Czy to oznacza ze juz moge wybudowac mikroinstalacje i sprzedac prad do sieci nie majac koncesji?
panel |
zatetem reasumując: Za wyprodukowany w dzień każdy kilowat/h dostaniemy 20 groszy,a w nocy odkupimy go od dystrybutora za 67 gr.? BÓG WAM ZAPŁAĆ ZA TAKIE USTAWY W DU.Ę SOBIE JE WSA...E !!!!
banda złodzieji |
16 groszy minus podatek dochodowy
PV |
to za 6kWh wyprodukowanych dostaniemy 1kWh ?,dobrze liczę ?
Strasburg |
Bogaty niemiec jak skrobie to sobie uskrobie i ma, a bidny Polak jeszcze nie zaczol skrobac {PV} a juz za nim stoi 6-u aby zlizac to co naskrobal a sami nie wezmna sie za skrobanie.
Energiaberlin |
To co tu sie dzieje w tym kraju to wola o pomste do nieba czy ci lidzie w sejmie na wiejskiej nie mysla i nie widza jak to sie dzieje w cywilizowanym swiecie co robia Niemcy co Amerykanie ,za co im placa w tym sejmie jak 3 lata nie moga takiej prostej ustawy zrobic , obywatele teraz powini wyjsc na ulice i zrobic manifestacje ale juz niedlugo 11-12 wrzesnia w Warszawie beda zwiazki zawodowe walczyc nalezy sie przylaczyc , i pokazac ze juz dosyc bicia po kieszeni tych biednych polakow , tylko zlodzieje i kombinatorzy maja cos do powiedzenia , a ustawa OZE to jest dla obywateli a tu nie moze tak byc , mozna redukowac ustawe OZE ale nie wolno jest przeksztalcac i zmieniac o 360 stopni , ta koalicja to jest calkowita pomylka nikt tam nie mysli jak czlowiek . Tu Polak nie moze zarabiac , to bedzie teraz ze polak nie bedzie kupowal energii , bedzie sam produkowal . Juz niedlugo wszystko w ogloszeniach na gramwzielone .
ted |
Całe to OZE to Niemiecki przekręt. Wiadomo że energia z tego droższa. Ale Niemcy wymyślili coś takiego - zapłacimy za energię więcej ALE WIĘCEJ ZYSKAMY ZA SPRZEDAŻ DO EUROPY I ŚWIAT URZĄDZEŃ DO ICH PRODUKCJI. Tak to sobie wymyślili i do czasu to działa. Ale jest masa krytyczna(właśnie u nich to się stało a w Czechach to już całkiem przegięli) i teraz koszty przewyższają zyski.Ciekawe co Niemcy teraz wymyślą.Fizyki się nie oszuka.Poza systemem OZE musi być rezerwowy system wytwarzania bo OZE jest niestabilne - potrafi kilka dni być bez wiatru czy słońca. Teraz to Polska ich kilka razy uratowała przed kompletnym krachem a jak będzie dalej ? Do tego doszli Chińscy tani producenci i Niemiecki system się zawalił.......

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...