Wnioski z senackiej debaty na temat energetyki odnawialnej

Wnioski z senackiej debaty na temat energetyki odnawialnej
Tomasz Tomczykiewicz. Źródło: senat.gov.pl
REKLAMA
Wczoraj przy okazji procedowania nowelizacji Prawa energetycznego, tzw. małego trójpaku, doszło w Senacie do dyskusji na temat nowych regulacji dla sektora energetyki odnawialnej. 

Podczas procedowania małego trójpaku w Senacie, do jego projektu, który wcześniej został przyjęty przez Sejm, senatorowie wnieśli kilka poprawek, w tym poprawki istotne dla przyszłego rynku mikroinstalacji OZE. Najważniejszą poprawką jest zwolnienie przyszłych użytkowników mikroinstalacji OZE z obowiązku zakładania działalności gospodarczej i uzyskiwania koncesji na produkcję energii elektrycznej. Jednocześnie Senat wprowadził do małego trójpaku poprawkę, zgodnie z którą właściciel mikroinstalacji - w przypadku gdy nie będzie prowadzć działalności gosopdarczej - będzie mógł odsprzedać do sieci energię po cenie maks. 80% średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym z roku ubiegłego. 

Senator Norbert Olbryski zwrócił uwagę, że wprowadzenie takich zasad sprzedaży energii z mikroinstalacji jest wbrew równemu traktowaniu producentów energii, a także zauważył, że wobec dużych wahań cen energii notowanych w ostatnim czasie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie elastycznej ceny na sprzedaż energii z mikroinstalacji. 

Na pytanie senatora Olbryskiego, dlaczego ogranicza się możliwość sprzedaży energii z mikroinstalacji do 80% ceny z roku poprzedniego, odpowiedział senator Stanisław Iwan będący sprawozdawcą prac nad małym trójpakiem. Według senatora Iwana, wprowadzenie ceny na poziomie 80% ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której prosumenci będą przede wszystkim konsumować energię z mikroinstalacji na własne potrzeby. Tą opinię potwierdził biorący udział w debacie wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, który zauważył ponadto, że w obecnych warunkach prawnych eksploatacja mikroinstalacji "rodzi wyłącznie koszty i straty" i że mały trójpak zmieni tą sytuację na korzyść prosumentów. 

Instytucje zrzeszające operatorów sieci energetycznych wnioskowały o zmniejszenie maksymalnej mocy mikroinstalacji - z wpisanych do małego trójpaku 40 kW do 10 kW - aby ich zdaniem ograniczyć potencjalny negatywny wpływ rozwoju mikroinstlacji na sieci energetyczne. Te propozycje negatywnie zapiniowało Ministerstwo Gospodarki, tłumacząc, że proponowane regulacje będą skłaniać prosumentów - nie do odsprzedawania energii do sieci, ale do konsumpcji jej na własny użytek, przez co rozwój mikroinstalacji nie będzie miał tak negatywnego wpływu na bezpieczeństwo sieci niskiego napięcia. W efekcie senat odrzucił proponowaną poprawkę i w małym trójpaku pozostawiono maksymalną moc mikroinstalacji na poziomie 40 kW. 

Na pytanie jednego z senatorów dotyczące wpływu małego trójpaku na rozwój sektora energetyki odnawialnej senator Stanisław Iwan odpowiedział, że mały trójpak nie rozwiązuje sprawy OZE i że zrobi to dopiero duży trójpak - poprzez przyjęcie w nim nowego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii. Senator Iwan zauważył, że o ile mały trójpak wprowadza rozwiązania umożliwiające rozwój małej energetyki odnawialnej - m.in. dzięki wprowadzonym przez Senat zwolnieniom z działalności gospodarczej i koncesji - o tyle nie rozwiązuje kwestii dużej, "przemysłowej" energetyki odnawialnej. Tą opinię potwierdził Tomasz Tomczykiewicz z MG, dodając, że mały trójpak "nie będzie większym impulsem do rozwoju OZE". 

Tomczykiewicz zauważył podczas wczorajszej debaty, że mały trójpak nie rozwiązuje kwestii systemu wsparcia dla OZE, którego obecna wersja "wymaga weryfikacji i likwidacji nadwsparcia dla określonych technologii". Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki potwierdził po raz kolejny, że celem rządu przy projektowaniu nowego systemu wsparcia w ustawie o OZE będzie minimalizacja kosztów, które za wsparcie OZE będą musieli ponieść odbiorcy energii. 

Na pytanie jednego z senatorów dotyczące  harmonogramu przyjęcia dużego trójpaku Tomasz Tomczykiewicz odpowiedział, że nie jest w stanie określić kiedy duży trójpak zostanie przyjęty, tłumacząc, że w rządowej dyskusji na temat nowych regulacji energetycznych ściera się wiele sprzecznych poglądów i interesów. Dodał, że "w rządzie jest determinacja, aby sprawę dużego trójpaku załatwić do końca roku". 

Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki ustosunkował się ponadto do wypowiedzi ministra środowiska Marcina Korolca, który powiedział, że państwowe wsparcie dla OZE jak i energetyki konwencjonalnej powinno zostać zakończone do końca 2030 r. Tomasz Tomczykiewicz poinformował, że wsparcie dla poszczególnych inwestycji w ustawie o OZE zostanie utrzymane w okresie 15-letnim, a po 2030 roku energetyka odnawialna powinna być konkurencyjna cenowo wobec źródeł konwencjonalnych i dlatego nie będzie wymagać już wsparcia. Tomczykiewicz dodał, że obecnie rząd pracuje nad dokumentem "Polityka energetyczna Polski do 2050 roku", w której zostanie wskazana energetyczna strategia rządu na kolejne lata. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Piotr G. |
Absurd!! W 2012 r.średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyniosła 0,20136 zł/kWh. 80% z tej ceny tj. 0,161zł/kWh. Wówczas zwrot inwestycji fotowoltaicznej nastąpi w czasie 40lat !!! Panowie posłowie, wysoka rado, panie premierze kpicie ze społeczeństwa, z inwestorów! Blokujecie gałąź gospodarki która może przynieść tylko korzyści finansowe dla Państwa! Osobiście czekam na kary jakie Unia nałoży. Może to wam da kopa do działania !
Irek |
Dołączam się do przedmówcy.Czy ktoś z panów senatorów myśli o czymś więcej niż o własnych apanażach? Przecież to czysty (negatywny dla naszej gospodarki) lobbing!!!
azza |
Czy Popaprańcy robią z nas idiotów pozwalając na sprzedaż energii za 80% ceny ? Do tego nazywają to "wsparciem OZE" ! To już nawet nie jest tragiczne, to jest śmieszne ! Co za parszywa, fałszywa banda, tyle lat robili wszystkich w ciula mamiąc szybkim zakończeniem "prac" ! Teraz widać jakie intencje od początku im przyświecały ! ! !
mietek |
czy takie coś można przedstawić przed jakimś trybunałem?
jacie |
sranie w banie, Tfu!sku do piachu!
Bea |
Lobby węglowe powoli dopina swego. Po paru latach Polska obudzi się z ręką w nocniku, ale obecnych "możnowładców" to nie wzruszy, bo do tej pory już napchają własne kieszenie. Kary będą płacone z pieniędzy podatników, więc czym mają się przejmować :(
bioleux |
Proszę zauważyć, że już właściwie nie mówi się OZE, a tylko o mikroinstalacjach. Z tego wynika, że mogą być na węgiel ! Co do cen, to dla OZE może chodzi o 80% cen wg URE z wszystkimi certyfikatami dla danej technologii ? Ale przebija się tu kompletny brak rozeznania naszych prawodawców w temacie.
olek |
Może chodzi o 80% całkowitego kosztu energii kupowanej przez gospodarstwa domowe, czyli 80% * 67gr? Wtedy to by miało sens.
wieśniak |
Według mnie jak zniosą dotację na energetykę OZE i opartą na węglu to się dopiero rozwinie OZE bo to będzie jedyne źrudło energii które będzie opłacalne.
gh |
iwan to koleś z lobby pge nie wie co to jest oze...
fg |
za to my znamy harmonogram odejścia POpaprańców tomczykiweiczowi i iwanom juz dziękujemy
jk |
wszystkie komentarze tomczykiewicza wysyłam do PE i KE po małym trójpaku nie tylko że UE nie zmniejszy kar ale przyśle następne ostrzeżeni i ponaglenie
gv |
kto was wybrał panowie SENATOROWIE pge,tauron,energa,enea czy my NARÓD..a może jest coś na rzeczy
sd |
tomczykiewicze i iwany oszukiwały nas od dawna całe wsparcie chcą przejąć ich spłłki państwowe i kolesie królika którzy zwrócą w dywidencie to co wzieli do budżetu i bilans wyjdzie OK.Widac juz, że nic nie wprowadzą pozostanie stary system na czele ze współspalaniem!!!..i mikroinstalacje które nigdy nie powstaną
eg |
80% niech sobie wsadza panowie senatorowie w swoje grube .... ten kraj reprezentuje interesy monopoli ,energetyki,zus ,pzu ,orlenu ograniczają konkurencję i traktują nas jak cimny lud niewolniczy
cb |
szukajmy kancelarii miedzynarodowej która tym się zajmie
RAV |
Dobry pomysł-myślę, że wystarczy krajowa kancelaria...
Heniek |
Niemcy planuja calkowicie zniezc dotacje do fotowoltaiki po osiagnieciu 52 tys MW zainstalowanych mocy ( ok.2017-2018r)Wsparcie dla OZE jest na pewno powaznym obciazeniem dla gosp.domowych i firm.Ale zastanowmy sie co zostanie Niemcom po 20 latach doplat do PV a co nam po 20 latach doplat do wspolspalania.My bedziemy miec... no wlasnie co a oni-liczac spadek wydajnosci ok.40 tys MW mocy wytworczych z ktorych energia bedzie najtansza na rynku-bez potrzeby zakupu gazu,wegla,paliwa do reaktorow.Wiec bedziemy kupowac energie u naszych sasiadow ze wschodu lub zachodu.
Piotr G. |
Przyglądając się z innej strony wygląda to tak. Inwestując w prywatne elektrownie, produkujemy energię, sprzedajemy ją "po kosztach" dla Zakładów Energetycznych, a następnie Zakład Energetyczny sprzedając ową wyprodukowaną przez Nas energię i właśnie tak zarabia na inwestycjach postumentów bez kosztów własnych!
stefan |
mają nas za wsiowych głupków,... i najgorsze w tym ,że mają rację !!!!

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...