"Prosument": dofinansowanie na mikroinstalacje OZE z NFOŚiGW

"Prosument": dofinansowanie na mikroinstalacje OZE z NFOŚiGW
foto: Yingli Green Energy press
REKLAMA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad programem, w ramach którego z dofinansowania będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe zainteresowane montażem mikroinstalacji OZE. Fundusz przedstawił wstępne założenia programu. 

Celem opracowywanego przez NFOŚiGW programu "Prosument" ma być wsparcie inwestycji w domowe intalacje OZE - m.in. małe systemy fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe.
Wiadomo, że - podobnie jak w przypadku realizowanego od 2010 roku przez NFOŚiGW  programu dopłat do kredytów na montaż kolektorów słonecznych - także w przypadku programu "Prosument" wsparcie ma być udostępnione dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych. Inna ma być natomiast forma wsparcia. Zamiast dopłat do kredytów, w przypadku programu "Prosument" NFOŚiGW chce udostępnić dofinansowanie w postaci preferencyjnych pożyczek, których wartość ma wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. 

Podobnie jak w przypadku programu dopłat do kolektorów, w realizację programu "Prosument" mają zostać włączone banki, do których potencjalni inwestorzy będą mogli zgłosić się po prefrencyjną pożyczkę. Jak informuje wnp.pl, program "Prosument" ma być realizowany w latach 2014-2018, a dofinansowanie w jego ramach będzie można uzyskać na montaż:

- małych elektrowni i elektrociepłowni opalanych biomasą pochodzenia leśnego i rolniczego,
- kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
- systemów fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp,
- małych elektrowni wiatrowych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe,

- mikrobiogazowni o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kWe.

Jak niedawno informowała Małgorzata Skucha, prezes Funduszu, ostateczne zasady dofinansowania nie są jeszcze przesądzone. Nie jest także przesądzone czy programem zostaną objęte instalacje wyłącznie offgridowe - tzn. systemy fotowoltaiczne czy małe turbiny wiatrowe, które produkują prąd wyłącznie na użytek właściciela i nie oddają prądu do sieci energetycznej, czy wsparcie będzie można uzyskać także na instalacje podłączone do sieci, czyli tzw. systemy on-grid.

Według aktualnych założeń programu "Prosument", wysokość dofinansowania do wyżej wymienionych urządzeń będzie mogła wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych, ale kwota ta ma nie być wyższa niż 100 tys. zł dla osób fizycznych i nie więcej niż 400 tys. zł w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Jak informuje wnp.pl, oprocentowanie pożyczki ma wynieść 1 proc., a wysokość opłat i prowizji związanych z kredytem - maksymalnie 6 proc. kwoty kredytu, w tym wysokość prowizji za udzielenie kredytu w pierwszym roku ma nie przekraczać 3 proc. Okres kredytowania dla gospodarstw domowych ma wynieść maks. 7 lat, a dla wspólnot mieszkaniowych - 12 lat. 

Jak poinformowała Małgorzata Skucha podczas niedawnego VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, NFOŚiGW nie uzależnia terminu uruchomienia programu "Prosument" od wejścia w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii i chce wyprzedzić projektowane przez rząd regulacje, które mają uatrakcyjnić i ułatwić inwestowanie w małe instalacje OZE. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ex |
Czyli to 'dofinansowanie' to de facto gwarancja nieco tanszego kredytu?
tozak |
Jak lichwa to lichwa my sami mamy do zainwestowania 15 mld zł .Po co nam lichwa
wrrrr |
No ciekawe... do 40 kWp... a miało być 40 kW na przyłączu. Co jak będę chciał pod 40 kW falownika wcisnąć 45-48 kWp paneli zgodnie ze sztuką?
tępiciel lichwy |
Buahahahahahahaha !!! Dofinansowanie lichwy, nie obywateli !!!
gość |
pożyczanie kapitału na oprocentowaniu poniżej inflacji to jednak forma dofinansowania. do wrrrr: Wp to jednostka oznaczająca moc nominalną modułów
wrrrr |
Do gościa: wiem co to Wp... tylko raz pisali do mocy 40 kW gdzie traktuję to raczej jako moc na przyłączu... a teraz piszą 40 kWp jako moc paneli....
ja |
ty wiesz w ogóle co to lichwa ? lichwa to by było gdyby ta pożyczka była oprocentowana powyżej 4 krotności stopy lombardowej. swoją droga może autor sie określi czy mowa o kredycie czy pożyczce bo jak dla mnie to 2 różne formy finansowania. Wp to moc szczytowa obliczana według STC Widzę sami fachowcy :)
grześ |
Oczywiście ,że będzie to dofinansowanie lichwy tak jak jest to z dofinansowaniem pomp ciepła albo kolektorów słonecznych.W pierwszym wypadku to 40% w drugim 45% a tak naprawdę to ok.20% jak dostaniesz to wszystko (odlicz koszty kredytu ,marża,podatek i wiele straconego czasu przy załatwianiu papierów do wniosku kredytowego). Do kolesia "ja"- Jak myślisz czy dostaniesz dofinansowanie jeśli masz gotówkę inie chcesz kredytu.Czy chodzi tu o ochronę środowiska czy nabijanie kasy bankom ?
autoidea |
A zgazowanie biomasy ? Niektórzy urzędnicy pewnie ciągle myślą, że biogazownie i zgazowanie to to samo. Podobno głupota nie boli ?

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...