Zielone certyfikaty już po 100 zł. Co dalej?

Zielone certyfikaty już po 100 zł. Co dalej?
Lollie Pop, flickr cc-by-2.0
REKLAMA
Cena zielonych certyfikatów podczas wczorajszego notowania na TGE spadła do 100 zł/MWh. Ministerstwo Gospodarki ma pomysły jak powstrzymać załamanie rynku certyfikatów. Na ich wdrożenie inwestorzy będą musieli jednak poczekać. 

Podczas wczorajszego notowania na Towarowej Giełdzie Energii świadectwa pochodzenia energii z OZE (zielone certyfikaty) można było kupić już za ok. 100 zł/MWh, czyli o ok. 186 zł taniej niż wartość opłaty zastępczej na rok 2012. 

W opinii przedstawicieli branży OZE, obecna cena zielonych certyfikatów oznacza wstrzymanie nowych inwestycji w odnawialne źródła energii i odwrócenie się sektora bankowego od finansowania projektów OZE. Ponadto, właściciele już funkcjonujących OZE sprzedający swoje certyfikaty na TGE stają przed widmem bankructwa, a inwestorzy, którzy sprzedaż certyfikatów zabezpieczyli w długoletnich umowach dwustronnych muszą liczyć się z żądaniami ich renegocjacji.  

Na przywrócenie stabilności na rynku certyfikatów w najbliższym czasie jednak się nie zanosi. Z
apisów regulujących rynek zielonych certyfikatów nie znajdziemy w nowelizacji Prawa energetycznego (tzw. małym trójpaku). Co więcej, mały trójpak ma zmniejszyć obowiązek zakupu świadectw pochodzenia dla najbardziej energochłonnych przedsiębiorstw. Po jego wprowadzeniu zmniejszy się więc popyt na certyfikaty. 

Cen certyfikatów nie powinien windować w górę także rynek. Liczba wydanych i nieumożonych certyfikatów do końca 2012 r. wypełnia bowiem niemal całkowicie obowiązek ich zakpu na rok 2013. 

Problem nadpodaży świadectw pochodzenia energii z OZE dostrzegło Ministerstwo Gospodarki, które postuluje kolejne podniesienie obowiązku OZE z początkiem 2014 roku. Resort podniósł już obowiązek OZE z początkiem 2013 roku, jednak jak widać nie miało to żadnego przełożenia na ceny certyfikatów. Kolejne rozporządzenie podnoszące obowiązek zakupu zielonych certyfikatów może mieć podobny skutek (a raczej jego brak) - jeśli nie zostaną wprowadzone dodatkowe mechanizmy ograniczające podaż certyfikatów i zwiększające na nie popyt. 

Równowagę rynkowi zielonych certyfikatów może przywrócić dopiero ustawa o OZE - i tylko jeśli zostaną w niej utrzymane zapisy ograniczające ich podaż. Resort gospodarki cały czas podtrzymuje chęć znaczących cięć wsparcia w ustawie o OZE dla współspalania, zamortyzowanych elektrowni wodnych oraz elektrowni wiatrowych - mimo, że odrębnego zdania jest Ministerstwo Skarbu, które chce utrzymania obecnego wsparcia dla współspalania. Problem jednak w tym, że przy obecnej cenie zielonych certyfikatów nieopłacalne staje się także współspalanie - nawet ze współczynnikiem korekcyjnym na poziomie 1. 

MG chce także zwiększyć wolumen certyfikatów sprzedawanych na giełdzie, a także wprowadzić obowiązek sprzedaży certyfikatów w danym okresie od momentu ich zakupienia. Resort gospodarki opowiada się także za wdrożeniem mechanizmu, dzięki któremu obowiązek OZE będzie realizowany za pomocą umarzania zielonych certyfikatów, a nie - wpłacania opłaty zastępczej. 

Wobec przeciągających się prac nad ustawą o OZE inwestorom sprzedającym certyfikaty pozostaje nadzieja, że Ministerstwo Gospodarki nie będzie czekać z wdrożeniem proponowanych regulacji do przyjęcia ustawy o OZE i implementuje je wcześniej w drodze rozporządzenia. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (25)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jowisz |
100 zł to pewnie jeszcze nie koniec, pytanie tylko czy ktoś się w końcu poważnie zreflektuje, nad problemem inwestorów którzy już ponieśli koszta inwestycji w OZE,oraz takich ludzi jak ja ,którzy od ponad roku biegają i załatwiam pozwolenia i umowy, na farmy słoneczne. odpowiedź nasuwa się sama pewnie NIE!!! bo jak zwykle to nie ich pieniądze są utopione w 100% pewnych inwestycjach państwowych. Proponuję więc wyjazd do Warszawy aby spalić kilka opon przed kancelarią premiera i MG, kto jedzie.....???
? |
KRACH
AA |
Jeżeli protest to najlepiej zorganizować go na Facebooku, jestem za! Ustawa OZE nie wejdzie w 2013- wiem to z pewnego źródła.
Leo Why |
Chodzi tylko przejęcia wielkich farm w Polsce, przecież to oczywiste że to jedna wielka manipulacja rynkiem w takim właśnie celu. Jesteśmy w UE i myślałem że jesteśmy krajem na tyle rozwiniętym że takie machloje nie przejdą a jednak ! wstydzę się za POLSKĘ !!
robotnik |
Procedura uzyskania wszystkich pozwoleń i okres budowy to około 3 lat ( BIOGAZOWNIA). Wszystkie założenia finansowe biorą w łeb. Opracowywania jakiegokolwiek biznes planu dla NFOŚiGW, banku lub innej instytucji jest w odniesieniu do rynku OZE bezsensu. Nawet jeżeli to się w jakiś sposób ustabilizuje to brak zaufania inwestorów zostanie na lata. Wszystko przez współspalanie, chyba, że jest drugie dno i jest to celowe aby przejąć istniejące źródła OZE za grosze To jest możliwe tylko w tym kraju.
tozak |
Jestem za -trzeba się skrzyknąć ijechać do Warszawy 3 lata i nie można wprowadzić ustawy OZE w Polsce Wstyd i żenada-dziki i biurokratyczny kraj Nie o taki kraj walczyłem w roku 76 Facebook jak najbardziej
kolega |
Masz kolego rację Kulczyk ma swoje biuro Kulczyk oil venture w tej samej bramie co Prezes i zarzad PSE Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Warszawie ul Mysia 2 ,,cytat '' ,,Chodzi tylko przejęcia wielkich farm w Polsce, przecież to oczywiste że to jedna wielka manipulacja rynkiem w takim właśnie celu. Jesteśmy w UE i myślałem że jesteśmy krajem na tyle rozwiniętym że takie machloje nie przejdą a jednak ! wstydzę się za POLSKĘ !!
AA |
http://www.facebook.com/pages/Protest-OZE/136726409827940 Zapraszam wszystkich do przyłączenia się na facebooku i przekazywania tego profilu innym zainteresowanym. Jeżeli ktoś nie ma konta na facebook proszę pisać na adres protest.oze@gmail.com
stanczyk |
jestem za na warszawe powinna ruszyc minimum 100 tyseczna demonstracja ktorej celem byloby przejecie wladzy w polsce przez polakow dla ich dobra i dla dobra polski tu w tym kraju nic nie funkcjonuje licza sie tylko uklady i znajomosci korupcja siegnela szczytow wladzy demokracja jest tylko dla wybranych ten system przetrwal 70 lat i konca jego nie widac najwyzszy czas z tym skonczyc te same geby u wladzy od niepamietnych czasow raz komunisci innym razem prawicowi a jeszcze innym demokraci te same slogany to prawdziwi zdrajcy tego narodu nawet w tak malej dziedzinie jaka jest energia odnawiana robia wszystko aby ja dla swoich zawladnac mysle ze 30 dni powinno wystarczyc na marsz na warszawe
Leo Why |
Ale się burzycie... co zwykłych ludzi interesuje jakieś OZE !? nie ma szans na jakiekolwiek protesty !
słońce |
Jeżeli ludzie zostaną poinformowani jakie kary przyjdzie nam wszystkim płacić za opierdalanie się urzędasów w jaki sposób manipuluje się rynkiem. to może się zainteresują..(ten link na facebooku, nie działa)
Duster |
akcja protestacyjna? A kogo interesuje że paru kujawiaczków z pod Kruszwicy nie zarobi? Zamiast pić wódę na, trzeba było się zjednoczyć, mieliście na to 5 lat. Teraz to możecie pogmerać palcem w bucie
mazurek |
do leo why i jemu podobnych widze ze nalezych do korupcyjnych i zachowaczych elit wladzy a byc moze do ich sluzb i cykor ciebie ogarnal na sama mysl ze moblbys wszystko stracic a kowaskiemu moglo byc lepiej w demokratycznych niemczech w obronie oze na ulice berlina nie raz byly organizowane dziesiecityseczne demonstracje z wiadomym wynikiem 38000 mw slonca 32000 mw wiatru w sieci udzil zakladow energetycznych ponizej 1% ale tam sa prawdziwe organizacje broniace interesow ogolu a nie jak w kraju jedna w warszawie zwiazana z deweloperem warszawskim min. projekt cisowo czy 250 mw pzylacze wierzbiecin gmina darlowo druga w szczecinie zwiazana z dunskim vestas oni nigdy nie pojda na bakady bo maja za duzo do stracenia jedni dlugoterminowe umowy na sprzedaz certyfikatow ze spolkami energetycznymi w oparciu o cene oplaty zastepczej drudzy wiodacy udzial w rynku co robi w polsce niemiecki eon ,rwe czy francuski edf kiedy na swoim rynku nie maja prakycznie nic i przez dziesieciolecia blokowali rozwoj oze w swoich krajach to samo dotyczy naszych spolek rodzimych to skutek polityki lub jej braku niekompetencji ukladow kolesiowskich korupcyjnych czy wrecz kryminalnych zaczniemy od oze pozniej zajmniemy sie pozostalymi od czegos trzeba zaczc haslo "na warszawe"
wiatrax_pv |
nawet jak OZE ustawa wejdzie to nic nie da, jak dla certyfikaty będą będą poniżej 90 zł. Prosty kalkulator dla 1 MW. . Zielony certyfikat 90 zł x 2,75 = 247 zł mwH + czarna energia 170 zł / mwh = 417 zł wiec tak 950mwH uzysk roczny x 417 zł /mwH = 396.000 zł rocznie i dodajmy spadek sprawności instalacji do 15% w 15 roku . Teraz capex inwestycji + koszty finansowania polskiego i obsługi, podatku = duży minus inwestycji. TO Polska nie Niemcy, feed-in-tarif na MW projekty nigdy nie będzie. więc życze powodzenia takim inwestycjom !!!
AA |
W wyszukiwarke facebook proszę wpisać "protest oze" napewno się pojawi
pv doll |
protesty?rewolucje? lincze? proponuje najpierw zacząć od siebie i zastanowić się jak traktujesz swoich pracowników, sprzątaczkę w hipermarkecie czy niedoświadczonego kierowce na drodze. Polskę trzeba zacząć zmieniać od siebie.
pulawski |
dla tych wszystkich ktorzy jeszcze nie zrozumieli dzialanie tego skorumowanego i ukladowego rzadu na czele z sejmem (glosuje wedlug zasady dyscyplina partyja)wczesniej ta sama patia wydaje propozycje zmian prawa min oze konsultuje ministerstwo skarbu ktore wczesniej z ministerstwem gospodarki ustalilo zasady wsparcia dla wspolspalania i wiekich elektrowni wodnych , gielda certyfikatow -brak jakichkolwiek przewidywalych wioeloletnich cen - a wiec nimozliwosci finansowania powiazana z niespojnym prawem budowlanym -gdzie praktycznie kazde pozwolenie nawet po latach mozna zaskarzyc i doprowadzic do likwidacji inwetycji , system dotacji unijnych nietransparentny skupiony decyzyjnie w skorumpowanej instytucji min. gopodarki kierowanej przez skompromitowanych psl- owcow ,prezes ure podporzadkowany min. gospodarki ,spolki dysrybucyjne i pse operator wydajace warunki podlaczenia dodatkowo podporzadkowane min. gospodarki, opanowana partyjnie administracja -decyzje srodowiskowe,zmiany planow zagospodarowan przestrzennych- z cala plejada nazwisk z polityki i bisnesu i ich rodzin dazacych do wykorzystania swoich ukladow i powiazan w celu przywlaszczenia ,zawladniecia nowa dziedzina gospodarki z jednej strony a glupim biednym pozbawionym sily i ukladow kowaskim . tylko zjednoczenie sil i zmasowany atak w oparciu o nowe struktury moze zmienic ten skorumpowany system budowany przez dziesiecilecia przez rzadzace elity kraju dla dobra wszystkich kowalskich a nie tylko wybranych
Leo Why |
Patrzę na obecną sytuację trzeźwo...Niestety płakać się chce i rozumiem najbardziej psioczących czyli właścicieli inwestycji, ale tak to już jest w każdej dziedzinie życia w Polsce ! Kradzież i jeszcze raz kradzież ! Radziłbym spiąć zwieracze i spróbować przeczekać ! Sprawa do końca roku powinna się znacznie poprawić. Pozdro
kondi |
Oze ma cieżkie życie w Polsce i bedzie to trwało tak długo jak tacy ludzie jak Kulczyk i jego koledzy będą rozdawac karty na Polskim rynku energetycznym ,ku przestrodze przypomnę co stało się w sektorze paliw płynnych wszyscy własciciele wiekszych firm paliwowych znalezli sie w aresztach tak wykancza sie konkurecję w Polsce tworząc niejasne przepisy a nastepnie wypuszcza sie służby , oby z OZE nie było tak samo , w jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z podatkami ,akcyzą i niejasnymi przepisami , przeciwnicy sa potężni w pierwszym przypadku koncerny paliwowe a w drugim giganci energetyczni.
sprawdzony_jasnowidz |
15.06.2013 CENY CERTYFIKATÓW NA REKORDOWYM NISKIM POZIOMIE 60 zł !!! nastąpiła fala bankructw spółek OZE....
Leo Why |
Ta !! sianie strachu w tym wypadku wręcz wskazane !
gość |
akcja z certyfikatami i ustawą to nic innego jak nacjonalizacja OZE. zabrać je prywatnym inwestorom i obywatelom. ma być kontrolowane przez państwowe koncerny i to one mają na nim zarabiać, a za dopłaty do OZE zapłacą im obywatele i przedsiębiorcy. taki plan wymyślili ludzie z "obywatelskiej" partii
wojtas |
A gdzie mamy tych wspaniłych "zielonych" co do drzew się przypinają w tym momęcie nie widzą kasu u siebie w kieszeni i w D... mają ekologię. To jest jednak wspaniała organizacja i z ekologią nie mają chyba nic, bez interesu własnego
nnn |
Spalanie wirtualne badziewia w elektrowniach i robienie z tego energii zielonej to dobry biznes, pośrednicy kupują trociny z tartaków na metry sześcienne leją wodę z hydrantu i sprzedają do elektrowni na tony, wszyscy są zadowoleni ilości rosną certyfikaty też.podobnie jest z słomą i innym śmieciem ,dawno ktoś policzył koszta transportu słomy na odległość ponad 200 kilometrów przekraczają jej wartość energetyczną.dlatego kupują rachunki na śmieci za podatek wat, a pali się węgiel,URE sprawdza tylko papiery ,a nie ilości faktycznie spalone,zresztą jak można sprawdzać i rozliczać swoich.Po drugie co to za zielona energia z spalania nawozu naturalnego.
Sławek G, |
Proponuje: proszę porównajcie ceny energii z roku 2012 i roku 2013 pewnie już macie kwity na ten rok prognozowane bo nic nie mówią ale skutecznie pracują nad Kowalskim

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...