SLD przedstawił swój projekt ustawy o OZE. Co proponuje?

SLD przedstawił swój projekt ustawy o OZE. Co proponuje?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0
REKLAMA
Sojusz Lewicy Demokratycznej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaprezentował swoją wersję ustawy o OZE jednocześnie krytykując zwłokę rządu w pracach nad nowymi regulacjami dla sektora odnawialnych źródeł energii. 

Nowe propozycje SLD w kwestii nowego prawa dla OZE zakładają przede wszystkim wsparcie rozwoju lokalnych źródeł zielonej energii i mają zapewnić "równoprawność małych elektrowni i wielkich sieci energetycznych". Projekt ustawy o OZE autorstwa Sojuszu ma zapewnić także dostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. 

Przygotowany przez SLD projekt ustawy o OZE podtrzymuje jednocześnie większość założeń projektu ustawy o OZE przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki - w tym mechanizmy wsparcia i wielkość dopłat, na które mogliby liczyć inwestorzy eksploatujący odnawialne źródła energii. 

Sojusz opowiada się jednocześnie za likwidacją wsparcia dla technologii współspalania oraz wydłużeniem okresu wsparcia inwestycji już działających lub znajdujących się na etapie realizacji - do 20 lat. Inwestycje realizowane natomiast po wejściu w życie ustawy miałyby korzystać z 15-letniego okresu wsparcia - tak jak zakłada to projekt ustawy o OZE przygotowany przez resort gospodarki. 

SLD proponuje także zwiększenie minimalnej ceny rynkowej zielonych certyfikatów, po przekroczeniu której miałoby nastąpić zwiększenie obowiązku zakupu certyfikatów. SLD proponuje tutaj poziom 90% ceny opłaty zastępczej, podczas gdy projekt resortu gospodarki mówi o poziomie 75%. Sojusz chce także utrzymać obecny mechanizm kształtowania ceny energii, którą mają uzyskiwać producenci zielonej energii, czyli mechanizm średniej ceny energii z roku wcześniejszego, a nie - jak zakłada MG - powiększanie ceny co roku o wskaźnik inflacji. 

Na odnawialnych źródłach energii zarabiać będą wszyscy Polacy, ponieważ jest to energetyka rozproszona, jest to element miksu energetycznego, postulowanego notabene chyba przez wszystkie kluby - informował podczas prezentacji projektu ustawy o OZE Wojciech Szewko z SLD. 

Zobacz projekt ustawy o OZE przygotowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej [PDF].


gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
KK |
"Na odnawialnych źródłach energii zarabiać będą wszyscy Polacy ...". Bzdura. Na OZE zarabiać będzie być może stosunkowo liczna, ale w skali kraju jednak niewielka grupa producentów energii. A "wszyscy Polacy" (tj. konsumenci energii) to sfinansują - dopłaty dla producentów mają pochodzić z podwyższonej ceny energii el. dla konsumentów. I tak będzie do czasu wygaśnięcia wsparcia.
dari1 |
@KK No tak lepiej, dajmy zarobić Francuzom na atomówce

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...