Ułatwienia dla mikroinstalacji w małym trójpaku energetycznym

Ułatwienia dla mikroinstalacji w małym trójpaku energetycznym
foto: Ekowatt press
REKLAMA
Wiele wskazuje na to, że inwestorzy zainteresowani budową mikroinstalacji OZE uzyskaja ułatwienia w procesie inwestycyjnym jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o OZE. 

Preferencje dla właścicieli mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii zostały zapisane bowiem w tzw. małym trójpaku energetycznym, którego procedowanie w Sejmie już się rozpoczęło i który może zostać szybko przyjęty. 

Poselski projekt ustawy Prawo energetyczne (alternatywny do projektu rządowego), którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie zakłada m.in. że - wobec faktui, iż budowa mikroinstalacji OZE nie wywiera wpływu na gospodarkę przestrzenną gmin - do wniosku o przyłączenie do sieci inwestor nie będzie musiał dołączać wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o warunkach zabudowy. 

Dodatkowo mały trójpak energetyczny zakłada zwolnienie inwestorów z opłaty przyłączeniowej. – Istotne jest, że inwestorzy nie zapłacą opłaty przyłączeniowej na rzecz operatora sieci, do której będą przyłączane. Część tej opłaty w formie zaliczki dzisiaj należy wpłacić jeszcze przed fizycznym przyłączeniem do sieci, a więc zanim zacznie osiągać się zyski. Nie każdego stać jest na takie kredytowanie działalności, która nie generuje jeszcze przychodów. Usunięcie tej bariery ekonomicznej da istotne oszczędności - "Dziennik Gazeta Prawna" cytuje dzisiaj radcę prawnego Renatę Robaszewską z kancelarii Robaszewska & Płoszka. 

Kolejnym udogodnieniem dla osób zainteresowanych budową mikroinstalacji OZE, które zostało zawarte w projekcie procedowanego już w Sejmie poselskiego projektu Prawa Energetycznego są ułatwienia dla inwestorów, którzy podłączyli mikrointalację do sieci wcześniej. - Występowanie o przyłączenie kolejnej mikroinstalacji, której moc nie będzie większa niż określona w warunkach wydanych wcześniej, odbywać się będzie na podstawie zgłoszenia oraz po zainstalowaniu układów zabezpieczających i licznika inteligentnego - "DGP" cytuje radcę prawnego dr Jerzego Kopyrę. 

Co istotne, w małym trójpaku energetycznym zostały zawarte problematyczne przepisy wdrażające system certyfikacji instalatorów mikroinstalacji. Takie założenia są bowiem w unijnej dyrektywie o OZE, a wdrożenie jej przepisów jest głównym powodem przygotowania małego trójpaku energetycznego. W małym trójpaku energetycznym nie znajdziemy natomiast proponowanego w rządowym projekcie ustawy o OZE nowego systemu dopłat do produkcji energii w mikroinstalacji OZE w postaci tzw. taryf gwarantowanych. Na jego przyjęcie będziemy musieli poczekać aż do implementowania pałnej wersji ustawy o OZE. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ZK |
Czy ten trójpak podtrzymuje obowiązek uzyskania koncesji dla mikroinstalacji !?
www.fotowoltaika-szkolenia.pl |
Jaka to różnica? Jeśli zamierza Pan zrealizować instalację PV lepiej jej obecnie nie podłączać do sieci, gdyż wraz z ustawą o OZE dostanie Pan dużo mniejszą taryfę niż gdyby system został podłączony po wprowadzeniu ustawy w życie.
sceptyk |
mały trójpak to bubel żeby nie płacić kary za nie wdrożenie. Obawiam się, że kiedy przepuszczą go przez głosowanie, na pełna wersję ustawy będziemy czekać jeszcze dłużej niż zakładano. To jest lobboPolska.
Krzysiek |
Witam - czyli nie podłączać mikroinstalacji do sieci bo już miałem taki zamiar i mnie świerzbi żeby produkowało i miałem nadzieję że potem jak wejdzie ustawa to obejmie mnie nowy system dopłat.
anatol |
wszystko jest dobrze, ale za ile lat wejdzie ta ustawa? zalatwienie koncesji to cala droga krzyzowa, juz rok staram sie o podlaczenie 2,3kw i nie wiem kiedy sie to skonczy, i widze ze te taryfy to jedno duze gowno!
anatol |
wszystko jest dobrze, ale za ile lat wejdzie ta ustawa? zalatwienie koncesji to cala droga krzyzowa, juz rok staram sie o podlaczenie 2,3kw i nie wiem kiedy sie to skonczy, i widze ze te taryfy to jedno duze gowno!
www.fotowoltaika-szkolenia.pl |
Panie Krzysztofie, anatol, koncesja to stare dzieje. Podłączenie i formalny "odbiór" inwestycji w tym momencie to moim zdaniem zła decyzja. Owszem, wciąż stoimy przed niewiadomymi w postaci kiedy (i ile komu). Jednakże prace nad ustawą nigdy nie były tak zaawansowane / szerokie jak obecnie. Oprócz samego prac w Departamencie Energetyki Odnawialnej są powoływane również eksperckie grupy robocze ds. np. certyfikacji instalatorów. Negatywne stanowiska MF i MS dotyczą wielkiej energetyki (opartej o Zielone Certyfikaty - głównie współspalanie). W mojej ocenie systemy PV do 200 kW przejdą w niezmienionej formie. Rozwinięcie tematu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11724831
seas |
Czy po wejściu w życie małego trójpaku jest sens podłączyć instalacje PV do sieci? Czy układ pomiarowy będzie instalować na swój koszt dystrybutor energii, czy nie będę musiał zakładać działalności gospodarczej i starać się o koncesję? Czy po wejściu w życie właściwej ustawy OZE nadprodukcja energii będzie odsprzedawana wg. taryfy gwarantowanej. Pytania dotyczą mikroinstalacji na dachu domu o mocy 6kWp. Nigdzie nie mogę znaleźć tekstu czy chociażby założeń małego trójpaku
eco-energia |
A co z nadwyzką energii z mikroinstalacji która ucieknie do sieci dostawcy energii. Czy to ma być prezent dla OSD, a co na to fiskus

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...