Mały "trójpak energetyczny" zostanie przegłosowany w Sejmie

Mały "trójpak energetyczny" zostanie przegłosowany w Sejmie
damien_m_in_japan/ flickr cc-sa-by-2.0
REKLAMA
Celem przygotowania małego "trójpaku energetycznego", którego zadaniem jest transpozycja do polskiego prawa określonych unijnych regulacji, jest oddalenie od Polski widma milionowych kar, które Komisja Europejska chce nałożyć na nasz kraj w związku z opóźnieniami m.in. w zakresie implementowania dyrektywy o OZE. 

Jak informuje dzisiaj cire.pl, za przyjęciem małego trójpaku energetycznego, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się wczoraj, opowiada się większość klubów parlamentarnych z wyjątkiem Ruchu Palikota traktującego mały trójpak energetyczny jako niebezpieczeństwo dla pełnych projektów ustaw Prawo energetyczne, Prawo gazowe i ustawy o OZE - czyli projektów przygotowanych przez Ministerstwo Gospodarki, których przyjęcie może jednak opóźnić procedowanie ich w parlamencie, a także postępowanie Komisji Europejskiej mające na celu sprawdzenie zgodności proponowanych regulacji z unijnym prawem. 

Wobec powyższego, przyjęcie pełnego trójpaku energetycznego może potrwać jeszcze klika miesięcy, a Komisja Europejska już od dłuższego czasu grozi Polsce ogromnymi karami za brak implementowania choćby dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, której przepisy Polska miała przyjąć do prawa krajowego do grudnia 2010 roku.

Dlatego posłowie koalicji rządowej przygotowali tzw. mały trójpak energetyczny - przepisy w nim zawarte pokrywają się z regulacjami unijnymi i jednocześnie nie wymagają notyfikacji Brukseli - nie zawierają m.in. zaproponowanego przez Ministerstwo Gospodarki w projekcie ustawy o OZE nowego systemu wsparcia dla producentów energii ze źródeł odnawialnych, który musi być notyfikowany przez Brukselę. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...