Nowe rozporządzenie MG przywróci równowagę na rynku zielonych certyfikatów?

Nowe rozporządzenie MG przywróci równowagę na rynku zielonych certyfikatów?
Lollie Pop, flickr cc-by-2.0
REKLAMA
Rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki ma kluczowe znaczenie dla przyszłości rynku zielonych certyfikatów w Polsce. 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 października 2012 roku "w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii" zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie ostatniego dnia tego roku. 

Kluczową kwestią, którą reguluje rozporządzenie, jest zwiększenie obowiązkowego udziału OZE w portfolio energetycznym dystrybutorów energii. W tym roku - zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem przyjętym przez MG - obowiązek ten kształtuje się na poziomie 10,4%, a jak pokazują bieżące notowania zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii - zielonej energii na rynku jest już o wiele więcej, co w efekcie powoduje zjawisko nadpodaży certyfikatów, spadek ich cen i poddaje w wątpliwość atrakcyjność tego rodzaju systemu wsparcia dla inwestorów oczekujących stabilnej, długookresowej perspektywy przychodów.

Nowe rozporządzenie może zmienić ten stan rzeczy i - zwiększając obowiązkowe poziomy zielonej energii - przyczynić się do powrotu równowagi na rynku świadectw pochodzenia wydawanych za produkcję zielonej energii. Docelowo, w 2021 roku - zgodnie z nowym rozporządzeniem - udział OZE w miksie energetycznym dystrybutorów energii ma osiągnąć poziom 20%. Dodatkowo, powrotowi rynkowej ceny świadectw pochodzenia do poziomu zbliżonego do ceny opłaty zastępczej może sprzyjać wprowadzenie w życie nowej ustawy o OZE, która ograniczy wsparcie przyznawane technologii współspalania generującej obecnie większą część wydawanych przez URE świadectw pochodzenia. 


Obowiązek zakupu energii z OZE przez operatorów energetycznych w latach 2012-2021 zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki z 18 października 2012 r. [w %]. Opracowanie: Gramwzielone.pl
gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...