Mały trójpak energetyczny trafił do Sejmu

Mały trójpak energetyczny trafił do Sejmu
damien_m_in_japan/ flickr cc-sa-by-2.0
REKLAMA
Grupa posłów złożyła w Sejmie pakiet ustaw energetycznych, których projekty są okrojone w stosumu do projektów opublikowanych ostatnio przez Ministerstwo Gospodarki. 

Jak poinformowało cire.pl, do Sejmu trafił tzw. mały trójpak energetyczny, na który składają się projekty ustaw: Prawo energetyczne, Prawo gazowe oraz ustawa o odnawialnych źródłach energii. Projekty zostały złożone w Sejmie niezależnie od rządowych prac nad właściwymi wersjami wyżej wymienionych ustaw. 

Jaki jest cel złożenia okrojonych projektów ustaw energetycznych w Sejmie, skoro gotowe są już projekty przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki? Powodem jest groźba nałożenia na Polskę kar finansowych za niewdrożenie przez nasz kraj w terminie unijnych dyrektywy o energii elektrycznej oraz dyrektywy o OZE. Na wdrożenie do polskiego prawa pierwszej z dyrektyw mieliśmy czas do marca ubiegłego roku, a drugiej - do grudnia 2010 r. 

Jak podaje cire.pl, w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska skierowała sprawę opóźnień we wdrożeniu dyrektyw energetycznych do Trybunału Sprawiedliwości. Kara, jaką Bruksela chce egzekwować od Polski w tym wypadku, to 51 mln euro i suma ta może systematycznie rosnąć. 

Inicjatywa poselska w zakresie małego trójpaku energetycznego ma na celu szybsze wdrożenie do polskiego prawa brakujących przepisów i oddalenie groźby  kar finansowych - do czasu wejścia w życie pełnych wersji ustaw z trójpaku energetycznego, których zgodność z unijnym prawem - m.in. w zakresie nowego systemu wsparcia dla OZE - musi potwierdzić wcześniej Komisja Europejska. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Randy Mott |
It will do no good to hurry through a bill that does not satisfy the EU Directive. The current renewable bill lowers support for biogas by 6-15%, while pretending to increase it. The current law has been a total failure in encouraging the construction of 2500 biogas plants in Poland or achieving the 980 MW biogas goal. A bill that will lower levels of support will clearly not satisfy the EU requirements and will subject Poland to penalties if it passes. Randy Mott President, CEERES Sp. z o.o.
mg |
Mamy małych umysłowo posłów, mamy mały trójpak.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...