Ile kobiet pracuje w energetyce odnawialnej?

Ile kobiet pracuje w energetyce odnawialnej?
Fot. Vestas

Ile kobiet jest zatrudnionych w globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii? Badania na ten temat przeprowadziła Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej, czyli IRENA. Jakie są wnioski?

Nadal trudno znaleźć kompleksowe i bardziej szczegółowe dane na temat zatrudniania kobiet w globalnej branży odnawialnych źródeł energii. Pewne informacje na ten temat znajdziemy w raportach o zatrudnieniu w sektorze OZE, które co roku publikuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA).

IRENA w ostatnim raporcie na temat zatrudnienia w energetyce odnawialnej na świecie wskazuje, że liczba pracowników w poszczególnych sektora OZE w roku 2017 sięgnęła 10,3 mln, rosnąc w porównaniu do końca 2016 r. o 5,3 proc.

REKLAMA

W tym 3,4 mln miejsc pracy tworzył sektor energetyki słonecznej, a 43 proc. wszystkich zatrudnionych w globalnym sektorze OZE pracowało w Chinach.

Jaki udział w zatrudnieniu w globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii mają kobiety? IRENA wyliczyła we wcześniejszej edycji raportu pokazującego dane za rok 2016, że zatrudnienie kobiet w 90 firmach z sektora OZE, które odpowiedziały na wysłane ankiety, wynosiło przeciętnie 35 proc.

REKLAMA

Jeśli przyjąć, że taki poziom zatrudnienia kobiet występuje na całym rynku energetyki odnawialnej, oznaczałoby to, biorąc pod uwagę dane IRENA, że na świecie w energetyce odnawialnej pracuje w sumie około 3,6 mln kobiet.

W edycji raportu z roku 2017 IRENA wskazuje ponadto, na postawie zebranych informacji, że odsetek kobiet pracujących w globalnym sektorze OZE jest większy niż w sektorze energetycznym ogółem.

W przypadku amerykańskiego sektora energetyki słonecznej zatrudnienie kobiet miało sięgać 27 proc., podczas gdy udział kobiet w zatrudnieniu w całej amerykańskiej energetyce miał wynosić 20-25 proc.

Wśród postulowanych działań, które mogą zwiększyć zatrudnienie kobiet w branży energetyki odnawialnej, IRENA wymienia budowanie elastyczności jeśli chodzi o miejsce pracy, szkolenia, wsparcie kobiet wychowujących dzieci czy promocję równego poziomu wynagrodzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.