Kolejne przetargi na DSR

Kolejne przetargi na DSR
Fot. James, flickr cc

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły trzy przetargi na świadczenie usług z zakresu redukcji zapotrzebowania na moc na żądanie w ramach tzw. Programu Bieżącego oraz dwóch Programów Gwarantowanych jednego dla wydzielonych obszarów, a drugiego dla całego kraju.

PSE informuje, że rozwijając programy DSR (Demand Side Response) w kierunku rozszerzania funkcjonalności przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności, wprowadzono parametr lokalizacyjny, umożliwiający aktywowanie usługi DSR w Programie Gwarantowanym i Bieżącym na wydzielonym obszarze, zdefiniowanym jako zbiór stacji elektroenergetycznych.

Powyższa funkcjonalność została już wprowadzona w Programie Bieżącym Uproszczonym, który jest obecnie na etapie oceny i w którym swoje oferty przedstawiło łącznie 6 potencjalnych wykonawców: Tauron Polska Energia, Enea, należąca do grupy Energa spółka Espirion, niemiecka spółka Next Kraftwerke, Enel X Polska, a także spółka Lerta.

REKLAMA

Jak tłumaczy PSE, nowy, uproszczony program ma skutkować zwiększeniem dostępnego potencjału DSR poprzez zachęcenie do udziału w tym mechanizmie kolejnych odbiorców dzięki uwzględnionym uproszczeniom. Nowości to m.in. uproszczenie zasad rozliczeń (jedna metoda wyznaczania profilu bazowego) oraz zniesienie kar umownych za niewykonanie usługi.

Tegoroczne postępowanie na Program Gwarantowany II (dotyczący wydzielonych obszarów) podzielono na 6 pakietów odpowiadających wydzielonym obszarom – Poznań, PAK, Łódź, Lublin-Zamość, Zielona Góra, Kraków, do których przypisano planowane do zakupienia wolumeny mocy dyspozycyjnej w pakietach letnim i zimowym, w wysokości od 20 do 90 MW w poszczególnych obszarach. Składanie ofert przewidziano do 2 kwietnia br.

Z kolei postępowanie na Program Gwarantowany III, obejmujące cały kraj z wyłączeniem 6 obszarów zdefiniowanych w Programie Gwarantowanym II, podzielono na pakiety letni i zimowy. W ramach PG III PSE planują zakupić wolumen redukcji w przedziale od 400 do 700 MW. Składanie ofert przewidziano do 8 kwietnia br.

Pakiety letnie Programu Gwarantowanego II i III dotyczą okresu świadczenia usługi od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r., a zimowe od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. Program Bieżący dotyczy okresu od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

REKLAMA

W przetargu dotyczącym Programu Bieżącego oferty można składać do 1 kwietnia br.

Ostatni, ogłoszony w grudniu ub.r. przez PSE przetarg na świadczenie usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP w Programie Gwarantowanym dotyczył okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2019 r. Potencjalni wykonawcy mogli składać oferty za pomocą platformy zakupowej PSE do 21 stycznia. W wyniku tamtego przetargu PSE planują zakupić do 300 MW wolumenu redukcji.

Ubiegłoroczny przetarg na DSR został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła tzw. Programu Gwarantowanego, który objął pakiet letni na okres od 1 lipca do 30 września 2018 r. i od 1 kwietnia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. oraz wolumen mocy gwarantowanej 500 MW. Natomiast pakiet zimowy objął okres od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r., przy takim samym wolumenie mocy gwarantowanej 500 MW.

W obu przypadkach (Program Gwarantowany i Program Bieżący) usługi polegają na realizacji przez wykonawcę zmniejszenia poboru energii na polecenie opertora systemu przesyłowego i mogą być świadczone przez obiekty opomiarowane w sposób umożliwiający rozliczenie redukcji.

W ramach zakontraktowanych usług DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze. W pakiecie letnim wszystkie firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w zimowym od 16 do 20.

PSE ma każdorazowo zgłaszać wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.