Ogromny magazyn ciepła w Bielsku-Białej

Ogromny magazyn ciepła w Bielsku-Białej
Fot. Tauron

20 tys. metrów sześciennych pojemności, 65 metrów wysokości i 21 metrów średnicy to parametry akumulatora ciepła pracującego w elektrociepłowni ZW Bielsko-Biała należącej do spółki Tauron Ciepło. Urządzenie pozwala na równomierne dostawy ciepła w okresach chłodów. Gromadzi ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddaje, gdy jego zużycie rośnie, co poprawia efektywność procesu dostarczania ciepła. 

Podstawowym zadaniem tego urządzenia, jest wyrównywanie obciążenia źródła ciepła podczas zmiennego zapotrzebowania na energię cieplną.

Magazyn ciepła ma służyć do gromadzenia nadmiaru energii w dzień i dostarczania jej nocą, gdy jest najzimniej. Jego zadaniem jest zabezpieczenie ciągłych i równomiernych dostaw ciepła dla miasta Bielsko-Biała, a tym samym zapewnienie wysokiego standardu dostaw.

REKLAMA

W czasie pięciomiesięcznej przerwy, kiedy wyłączany jest dopływ ciepłej wody do zbiornika akumulatora – od czerwca do listopada – temperatura spada w nim tylko o 3 st. C.  

Jak wylicza Tauron, to jeden z czterech, tak dużych akumulatorów ciepła pracujących w elektrociepłowniach w Polsce.

REKLAMA

– Zastosowanie akumulatora ciepła w naszej bielskiej elektrociepłowni ma znaczący wpływ na stabilną i ciągłą pracę bloku ciepłowniczego oraz podniesienie efektywności pracy turbiny i kotła bloku ciepłowniczego, a co za tym idzie, obniżenie kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne i sprawnie działające urządzenia oznaczają wyższy poziom bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców miasta Bielsko-Biała – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą zakłady: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. 

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład Tauron Ciepło  – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi ponad 2100 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi około 1000 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. Tauron Ciepło obsługuje łącznie około 3,3 tys. klientów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.