Roszkowski: prosumenci odpowiedzią na problemy energetyki

Roszkowski: prosumenci odpowiedzią na problemy energetyki
Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Fot. eNewsroom
REKLAMA

Poziom emisyjności w następnych latach bardzo mocno będzie dotykał nas wszystkich i będzie wpływał na to, że będziemy chcieli uciekać od zawodowej energetyki, jeśli ona nie zacznie się zmieniać ocenia Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego 

Marcin Roszkowski wylicza, że podczas gdy średnia emisyjność unijnej energetyki wynosi około 300 kg CO2 na MWh wytworzonej energii, emisyjność energetyki w naszym kraju to około 800 kg CO2 na MWh.

– Mamy trzy razy mniej konkurencyjną gospodarkę tylko przez to, że jest tak wysoko emisyjna. Żeby zrobić zwrot, trzeba zrobić wiele rzeczy. Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla polskiej elektroenergetyki i ciepłownictwa. Natomiast trzeba to zacząć. Rozwiązania nisko- i zeroemisyjne w naturalny sposób bardzo przyspieszają ograniczanie emisyjności, która niestety bardzo mocno wpływa na nasz przemysł – komentuje w rozmowie z serwisem eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego 

Jak wskazuje, stały impuls do wzrostu cen energii może zostać przełamany przez otwarcie granic i import energii. Natomiast tutaj mamy też pewne ograniczenia techniczne i pewne ryzyka. Drugi sposób wskazany przez prezesa Instytutu Jagiellońskiego to budowa energetyki prosumenckiej. 

Częściowo jest to możliwe przez działania indywidualnych przedsiębiorców, jak w części prosumenckiej. To jednak też inwestycje dużych spółek energetycznych, jak np. PGE czy Orlen. Firmy te rozszerzają aktywność rozwijając projekty offshore, czyli w oparciu o wiatr na morzu – ocenia prezes Instytutu Jagiellońskiego.

– Rozwiązania prosumenckie, kiedy sami możemy wytwarzać i magazynować energię, nie są już daleką przyszłością. Rozproszenie energii przyczyni się do transformacji energetycznej – komentuje Marcin Roszkowski.

Prezes Instytutu Jagiellońskiego podkreśla, że strategia energetyczna musi brać pod uwagę tzw. merit order – krańcowy koszt wytwarzania energii – który powinien maleć, a nie rosnąć. 

Marcin Roszkowski wskazuje, że na początku merit order powinny znaleźć się tu źródła zeroemisyjne, przewidywalne, chociaż niesterowalne – w znacznej części OZE. Następnie niezbędne są elementy bilansujące takie jak elektrownie i elektrociepłownie gazowe. Na końcu są źródła węglowe, które w dużej mierze będą wygaszane.

Niedawno wprowadzony pakiet zimowy eliminuje ich dotowanie oraz bardzo mocno ogranicza modernizację i budowę nowych źródeł opartych o ten surowiec – ocenia Marcin Roszkowski w rozmowie z serwisem eNewsroom.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Bujanie w obłokach. Mówienie o sprawach oczywistych a wnioskami z sufitu. Powiedział co wiedział.
Ksa |
Roszkowski: Podatnicy odpowiedzią na problemy rządu. Jaki kraj tacy fachowcy!
czemu |
Pytanie: zatem czemu od lat polski rząd blokuje OZE? np Ustawą Atntywiatrakową 10xHH? Czemu ludzie buduja za dotacje a nie za własną kasę? Czemu ludzie w polsce sa tacy biedni i żebrają o dotacje Unijne? Czemu?
prosument |
@ czemu | 2019-02-12 14:32:13 - popatrz obiektywnie na nasz rząd ten obeczny, ten poprzedni oraz wszystkich polityków którzy robili nam " dobrze" od czasu pożegnania komunistów - jeśli zrobisz to dobrze to wnioski i odpowiedzi same się nasuną
prosument |
@ czemu | 2019-02-12 14:32:13 - ciąg dalszy - nie bez powodu pojawiło się powiedzenie: " nikt Wam tyle nie da, ile ........ (pis, po, sld, ...) Wam obieca -- tu każdy wstawi swoje "ulobione" nazwisko, bądź partię - prawda jest taka, że co wybory to nowe flagi, tylko niestety gęby te same od lat
Krzysiek |
@prosument - niestety masz racje, cała smutna prawda. Polak polaka zrobi w bambuko i okradnie z jego własnych podatków. Bo Polityk to tez polak tylko że złodziej w białych rękawiczkach, nie patrzy na to żeby jego kraj był konkurencyjny na światową skalę, oj nie! On tylko chce rozkraść z koryta i tak od lat. Dlatego w polsce zawsze będzie bagno i bieda. Gdyby nie dotacje z UE polska wyglądałaby jak Ukraina (tam UE nie dotarło do dziś). Ciekawe co się buduje z naszych podatków, oprócz armii bezrobotnych na 500+
porażka.pl |
W Polsce to jest tak. Pracodawca udaje, że płaci, to pracownik udaje, że pracuje, a na końcu jest państwo, które udaje, że funkcjonuje jak należy, przy okazji dymając pracodawcę i pracownika. Na całe szczęście, pracownik z pracodawcą mogą oszukać państwo, ponieważ państwo-rząd nie jest potrzebne ani pracownikom, ani pracodawcom. Potrzebne jest politykom i urzędasom, bo to właśnie oni utrzymują się z pracy innych ludzi.
Marcin |
W polsce to jest tak wycenili moje pv na 4500 solaredge brutto i taniej nie zrobią! firmy chca sie nachapać no to jak sie ma rozwijac oze a mogliby robic za 4000 ale nie bo za tanio
ciekawy |
Marcin, za darmo CI maja zrobić ? może masz karpiówke na dachu ? albo jakis inny wynalazek ? Co ty myslisz ze pracownik na dachu to za darmo robi ? A moze masz poł instalacji w domu do przerobienia ?
Marcin |
Za 4000 zl za kwp tez by sie im oplacilo zwykly dach gont na poludnie ale 4500 za solaredge to za drogo jeszcze sciemniaja ze uziemienie zrobią w tej cenie szukam taniej a uziemienie w domu juz mam

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...