URE: potrzebny krok w kierunku europejskiego rynku energii

URE: potrzebny krok w kierunku europejskiego rynku energii
Fot. Red Junasun, flickr cc
REKLAMA

Regulatorzy rynków energii z Austrii, Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier wezwali do zainicjowania przejściowego projektu mającego na celu utworzenie wspólnego rynku dnia następnego.

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, w ramach wdrażania rozwiązań zmierzających do stworzenia europejskiego jednolitego rynku energii elektrycznej organy regulacyjne Austrii, Niemiec, Polski i tzw. projektu 4M MC- Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier, wezwały krajowych operatorów systemów przesyłowych elektroenergetycznych (OSP) i wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej (NEMO) do zainicjowania przejściowego projektu łączącego rynki dnia następnego tych krajów.

URE podaje, że projekt zakłada tymczasowe stosowanie metody wyznaczania zdolności przesyłowych netto (NTC) do czasu wdrożenia docelowej metody wyznaczania zdolności przesyłowych w oparciu o podejście flow-based (FBA) w regionie wyznaczania zdolności przesyłowych w tzw. regionie Core obejmującym m.in. polskie połączenia synchroniczne z Czechami, Słowacją i Niemcami.

Urząd Regulacji Energetyki dodaje, że potencjalna implementacja projektowanego rozwiązania mogłaby ułatwić stopniową integrację całego regionu Core w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego. Podstawowym warunkiem jest jednak brak związanych z nią opóźnień w realizacji obowiązków wynikających z będących w mocy przepisów prawa unijnego, w tym w rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1222 z dnia 24 lipca 2015 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi.

Dalsze informacje związane z postępami w pracach nad rozwojem projektu mają być na bieżąco przekazywane przez właściwych OSP i NEMO.

Rynek dnia następnego

W Polsce rynek dnia następnego (RDN) funkcjonuje od połowy 2000 roku i jest fizycznym rynkiem spot dla energii elektrycznej. RDN to pierwszy uruchomiony rynek w historii Towarowej Giełdy Energii.

Rynek Dnia Następnego na TGE składa się z 24 godzinowych rynków, na których notowane są po jednym rodzaju kontraktu godzinowego. Dodatkowo na rynku RDN notowane są 3 kontrakty blokowe (BASE – kontrakt z dostawą 1 MWh w każdej godzinie doby; PEAK – kontrakt z dostawą 1 MWh energii w każdej godzinie szczytu 7:00 -22:00; a także Offpeak – kontrakt z dostawą 1 MWh energii w godzinach doliny zapotrzebowania 0:00-7:00 i 22:00-24:00).

Towarowa Giełda Energii oferuje również uczestnikom RDN zgłaszanie i rozliczanie transakcji pozasesyjnych w oparciu o standardowe kontrakty notowane na sesji giełdowej RDN.

Obrót na RDN prowadzony jest z dokładnością do 0,01 zł/MWh. Minimalny wolumen w zleceniu wynosi 0,1 MWh. Notowania odbywają się codziennie, również w dni świąteczne.

Sesja dla kontraktów godzinowych prowadzona jest w dwóch systemach notujących – w systemie kursu jednolitego (fixing) i systemie notowań ciągłych. Dla kontraktów blokowych sesja odbywa się wyłącznie w systemie notowań ciągłych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
W temacie wiedzy o nowoczesności i kreowaniu przyszłości przez decydentów:,, Na początku XIX wieku wielu angielskich robotników protestowało przeciw wprowadzaniu do fabryk maszyn parowych. Dochodziło nawet do bójek i niszczenia maszyn. W XX wieku gniew ludu kierował się na motoryzację, która zagrażała pojazdom konnym. Lata lecą, mamy XXI wiek, a nadal są tacy, którzy chcą na siłę, niczym kijem bieg Wisły, zatrzymać postęp techniki. Dzisiaj tym "wrogiem" staje się sieć komórkowa 5G, która dla wielu osób spoza świata techniki wydaje się być zagrożeniem dla zdrowia. Techniczni dyletanci atakują sieci 5G W ostatnim okresie widać coraz więcej niepopartych faktami naukowymi opinii, że 5G może mieć wpływ na populację Polaków. Szum wokół 5G jest coraz większy - na ten temat wypowiada się np. celebryta od "metod naturalnych" Jerzy Zięba, interpelacje składają posłowie Kukiz'15. Efekt jest taki, że nie mamy planu wdrożenia sieci 5G, harmonogramu udostępniania częstotliwości potrzebnych by sieć 5G mogła ruszyć (3,4–3,8 GHz, 26 GHz, a także 700 MHz) oraz liberalizacji norm PEM. Nie ma też decyzji jak sieć 5G ma być w Polsce budowana, a wymaga tego plan przyjęty na szczeblu unijnym "5G for Europe: Action Plan" ("5G dla Europy: Plan działania"). W planie tym zapisano, że kraje członkowskie powinny przygotować swoje strategie do końca 2017 roku. Jest to ważne, bo świat nie stoi w miejscu, a w 23 krajach członkowskich UE obecnie trwają już testy tej nowej technologii.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...