Mazowsze: inwestycje niskoemisyjne za 2 mld zł

Mazowsze: inwestycje niskoemisyjne za 2 mld zł
Fot. Solid
REKLAMA

W latach 20142018 na działania związane z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną do beneficjentów w województwie mazowieckim trafiły dotąd unijne dotacje w wysokości 1,4 mld zł. Wartość zrealizowanych projektów przekroczyła 2 mld zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wylicza, że środki unijne przyznane z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 dotąd wsparły 244 inwestycji niskoemisyjnych.

Wśród wnioskodawców liderem są samorządy, które łącznie uzyskały blisko pół miliarda zł dofinansowania. Samorządowcy ubiegali się m.in. o wsparcie działań związanych z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną oraz redukcją emisji zanieczyszczeń powietrza. Tylko w zeszłym roku podpisano 88 umów. Ogólna wartość projektów to 686,5 mln zł, przy czym ponad 483,5 mln zł to wsparcie unijne.

Mazowieckie samorządy zabiegają o wsparcie finansowe na wymianę kotłów i pieców czy podłączenie do sieci ciepłowniczej, co pokazał m.in. ubiegłoroczny nabór wniosków. Budżet konkursu ustalono na 12,4 mln zł, a złożone wnioski opiewają na ponad 65 mln zł. W sumie wpłynęły aż 63 projekty, a po ocenie formalnej w grze zostało aż 46. Obecnie trwa ocena merytoryczna.

Osiągnęliśmy już kamienie milowe w trwającym regionalnym programie operacyjnym, a w naszej rezerwie ogólnej wciąż mamy spore środki. Mowa nawet o 100 mln zł. Walka z ograniczaniem niskiej emisji, ochrona powietrza to jedne z naszych priorytetów na najbliższe lata. Dlatego będziemy się starać przeznaczyć na te działania możliwe duże wsparcie – komentuje Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM.

Z końcem 2018 r. władze województwa mazowieckiego uruchomiły trzeci nabór na projekty związane z ograniczaniem zanieczyszczeń powietrza oraz tzw. niskiej emisji.

Tym razem do wydania jest 12,9 mln zł. Samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także TBS-y swoje projekty mogą zgłaszać do 8 maja br. Wnioskodawcy mają szansę zdobyć nawet do 80 proc. dofinasowania na projekty dotyczące wymiany źródeł ciepła. Beneficjenci ubiegający się o to wsparcie będą mogli uzyskać zwrot nawet do 50 proc. kosztów kwalifikowanych na przeprowadzone w ramach swojego przedsięwzięcia prace termomodernizacyjne.

Fundusze europejskie będzie można przeznaczyć na wymianę kotłów, pieców, urządzeń grzewczych w jednorodzinnych i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz kotłowniach osiedlowych. Finansowanie obejmie też wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej. Wspierana będzie wymiana na kotły elektryczne, olejowe, spalające biomasę (np. drewno, pellet) lub paliwa gazowe. Środki unijne mogą również wspomóc podłączenie do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej.

Dla podmiotów z województwa mazowieckiego planujących inwestycje związane z gospodarką niskoemisyjną dostępne jest także finansowanie zwrotne.

Na termomodernizację budynków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, w tym na wymianę urządzeń grzewczych, zarząd województwa mazowieckiego przygotował wsparcie w formie instrumentów zwrotnych na ponad 80 mln zł. Pożyczek udziela Getin Bank.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...