Program Energia Plus. Premier powołał zespół ds. prosumentów

Program Energia Plus. Premier powołał zespół ds. prosumentów
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju
REKLAMA

Jak wynika z deklaracji minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz, do końca tego miesiąca zostaną przedstawione założenia forsowanego przez nią programu "Energia Plus" mającego wspierać inwestycje w prosumenckie odnawialne źródła energii. Minister Emilewicz ma jednocześnie kierować pracami powołanego w tym tygodniu przez premiera międzyresortowego zespołu ds. energetyki porsumenckiej.

Założenia programu "Energia Plus" partia Porozumienie, której jednym z liderów jest Jadwiga Emilewicz, przedstawiła podczas kongresu, który odbył się w ubiegłym miesiącu w Krakowie. Padło wówczas zapewnienie, że dzięki temu programowi w tym roku w Polsce przybędzieo około 50 tys. prosumentów.

Wcześniej szef partii Porozumienie Jarosław Gowin zapowiedział, że dzięki programowi "Energia Plus" w Polsce miałoby przybyć 5 milionów prosumentów. 

Zgodnie z przedstawionymi założeniami programu "Energia Plus", do instalacji własnego źródła energii mają zachęcić uproszone procedury inwestycyjne, niższy, wynoszący 8 proc. podatek VAT na instalacje montowane na gruncie czy budynkach gospodarczych (to poziom stosowany obecnie tylko dla instalacji na dachach domów), a także objęcie prosumenckim systemem rozliczeń również przedsiębiorców inwestujących we własne źródła OZE.

Wcześniej minister Jadwiga Emilewicz zapewniała, że pakiet rozwiązań składających się na program "Energia Plus" zostanie wdrożony jeszcze w tym roku.

Teraz minister przedsiębiorczości zapewnia, że projekt zmian legislacyjnych składających się na program "Energia Plus" zostanie przedstawiony do końca tego miesiąca, a zmianom w prawie mają towarzyszyć również propozycje mechanizmów finansowych dedykowanych inwestycjom w energetykę prosumencką.

Minister Emilewicz poinformowała, jak relacjonuje Polska Agencja Prasowa, że w tym zakresie poczyniono już uzgodnienia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz bankami komercyjnymi, które mają wdrażać instrumenty finansowe dedykowane prosumentom.

Więcej informacji o założeniach programu „Energia Plus” w artykule: Program Energia Plus. Dużo hałasu o nic?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Paweł |
powołał zespół ds. prosumentów - Jaki kraj tacy eksperci z du...py! :)
ciekawy |
Czy istniejąca od 2019 roku ulga termomodernizacyjna obejmuje również montaż modułów fotowoltaicznych na budynkach gospodarczych?
Moje5kW |
Ciekawy, niestety nie - sam byłbym tym zainteresowany.
MojaPV |
Jeżeli macie jakieś pytania albo wnioski to piszcie tutaj, jako że jestem w tym gronie ekspertów to mam wpływ na kierunek prac
ElonPV |
Może dałoby jakiś fit załatwić? Tak jak na całym świecie się to odbywa? Jeden zapis i polska panelami będzie stała
ElektrowniaPV |
Fit do 10kWp, powyżej może być nawet tak jak do tej pory.
IPconflict |
Żadne fity, nie to ma na celu energetyka prosumencka. Natomiast obniżyć złodziejski opust z 20% na np. 5%, rozwiązać sprawę z nieuczciwym rozliczaniem bilansowania, doprecyzować kwestie z energią bierną, doprecyzować co stanowi źródło mocy, uprościć procedurę przyłączania nowych mikroinstalacji i co z okresem 15lat ?
Abc |
Wszystko opodatkować
prosument |
@ abc - wszystko już jest opodatkowane, może dla odmiany wszystko zwolnić z podatków
Abc |
No nie. Energia która oddajesz do sieci nie jest. Te 20% to za "przechowanie".
LegionowoPV |
Fity? To chyba tylko na siłowni. Jak ktoś chce produkować dla siebie to ma prawo ale bez żadnych fitow czy opustów. Bo za chwilę rolnik będzie się domagał, żeby mu robić jakieś "Fity" na ziemniaki albo opusty na kapustę.
Sol |
@ABC. Za "przechowanie" już teraz płacisz, więc to nie na to. Za rozliczanie energii też nie bo też już jest rozliczana na fakturze.
ABC |
SOL o czym Ty piszesz? Czy płacisz za energię wprowadzoną do sieci?
Bart |
wystarczy jakby zrobili kolejną edycję programu "Prosument" z kredytem na 1% ze stałym oprocentowaniem i 30 % dotacją - tak jak to było w 2 edycji w 2017r. Takie programy ożywiały inwestycje na rynku OZE
Marcin |
A ja robię sobie trochę wina w domu chciałbym żeby był "prosument+" dla winiarzy. Szwagier hoduje świnie, mogliby też wprowadzić taki program dla hodowców czemu nie? czemu tylko dla produkcji prądu?
Yaro |
uwierzę, jak będzie bilansowanie międzyfazowe. Akurat ja dostałem taki licznik. A co z pozostałymi ?
lukasz |
Przecież bilansowanie moze być odpalone w liczniku lub w systemie informatycznym, w zależnościlan od ZE, o których ZE piszecie że wogóle nie bilansują ? i skąd ta pewność ? co z tego programu jak w kwieniu każą montować zdalne wyłączenie i zdalne ogranicznie mocy ? kto pokrywa koszty tego ?:)
Abc |
Przecierz idą wybory. Po to to wszystko. W przyszłym roku prąd 70% do góry w porównaniu do 2018.
hehe |
lukasz, bilansowanie międzyfazowe nie może być realizowane inaczej niż w liczniku, nie ma możliwości by było realizowane z systemie informatycznym
Ryszard |
Proponuję usunąć zapis w ustawie,że musi być umowa kompleksowa z dystrybutorem zobowiązanym.
cs |
netmetering + taryfy gwarantowane tz. poprawkę prosumencką posła Bramory zakładającą przyznanie prosumentom gwarantowanej na 15 lat, niezmiennej, preferencyjnej stawki za sprzedaż produkowanej przez nich zielonej energii zlikwidowanej w ostatniej chwiliprzed wejsciem w zucie przez PiS
alladyn-solar-batt |
Do cs: pisowscy geniusze ekonomii likwidowali poprawkę Bramory i co ciekawsze po tym, gdy w marcu 2015 CAŁY PiS ją przecież uchwalił. Jednak po wyborach ci co ją uchwalali z pisu szaleju się najadłwszy swą poprawkę likwidowali uzasdadniając jakoby robią to by ceny prądu,, nie wzrosły". Ceny najwyraźniej okazały się mało inteligentne i nie oglądając się na równie durnych posłów..... Po prostu wzrosły.... Podobnie z wiatrakami, pierwej zakazali bo zbyt durni by wymyślić rozwiązanie skuteczne bez zakazywania, teraz gdy napieprzyli będą ustawę antywiatrakową odszczekiwali.
alladyn-solar-batt |
Do cs: pisowscy geniusze ekonomii likwidowali poprawkę Bramory i co ciekawsze po tym, gdy w marcu 2015 CAŁY PiS ją przecież uchwalił. Jednak po wyborach ci co ją uchwalali z pisu szaleju się najadłwszy swą poprawkę likwidowali uzasdadniając jakoby robią to by ceny prądu,, nie wzrosły". Ceny najwyraźniej okazały się mało inteligentne i nie oglądając się na równie durnych posłów..... Po prostu wzrosły.... Podobnie z wiatrakami, pierwej zakazali bo zbyt durni by wymyślić rozwiązanie skuteczne bez zakazywania, teraz gdy napieprzyli będą ustawę antywiatrakową odszczekiwali.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...