Dofinansowanie na energooszszczędne oświetlenie z programu "Sowa"

Dofinansowanie na energooszszczędne oświetlenie z programu "Sowa"
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Rusza drugi, prowadzony przez NFOŚiGW nabór wniosków w programie „Sowa – oświetlenie zewnętrzne”, którego budżet wynosi 50 mln zł. O dofinansowanie na modernizację oświetlenia zewnętrznego oraz montaż nowych punktów świetlnych w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej będzie można starać się od 18 lutego do 19 sierpnia br.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na preferencyjne pożyczki pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – z możliwością częściowego umorzenia do 10 proc., ale nie więcej niż 1 mln zł – mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki oraz spółki z większościowym udziałem JST, posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego.

Dofinansowanie może być udzielone na inwestycje polegające na kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej.

W szczególności chodzi o demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych i montaż nowych; wymianę przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach wraz z wymianą zabezpieczeń, a także wysięgników, zapłonników oraz wyeksploatowanych słupów kablowych; modernizację/przebudowę istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem; montaż sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia zasilającego, a ponadto inteligentnego sterowania oświetleniem.

Do dofinansowania kwalifikuje się również montaż nowych punktów świetlnych w ramach modernizowanych ciągów oświetleniowych, jeżeli jest to niezbędne do spełnienia obowiązujących przepisów, m.in. wynikających z normy PN-EN 13201 „Oświetlenie dróg”.

Zakres modernizacji oświetlenia wskazany we wniosku o dofinansowanie musi wynikać z przeprowadzonego audytu oświetlenia. Przedsięwzięcie może obejmować dodatkowo zakres prac bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją (wymiana/przesunięcie słupów, prace odtworzeniowe) pod warunkiem opisu i uzasadnienia we wniosku.

Dofinansowanie nie może być udzielone na przedsięwzięcia, których realizacja została zakończona przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

W pierwszym naborze w ramach programu "Sowa", prowadzonym w ubiegłym roku, do NFOŚiGW wpłynęło 14 wniosków na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 56 mln zł.

Jak informuje NFOŚiGW, w tym zakresie ocena wniosków dobiega końca i prowadzone są już negocjacje warunków umów o dofinansowanie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Widmo |
Mnie się "nie podoba" widmo żarówek LED. Latarnie uliczne z LED z daleka rażą w oczy. Ale to może moje subiektywne odczucie dla mojego wzroku. LEDY w latarniach męczą wzrok kierowcy. W domu do pracy mam zwykłe tradycyjną żarówkę lub dobry halogen 12V i jest OK! A jak wy to widzicie?
Widmo |
"Żarówka" LED 100W daje strumień światła około 10 000 lumenów. Lampa metalohalogenkowa 100W E40 230V 2800K przeźroczysta MASTER CityWhite CDO-TT Plus 871829112032200 daje 8 800 lumenów. Lampa sodowa E40/100W/100V daje 10 000 lumenów. Może ktoś z bystrych czytelników wyjaśni mi "ciemnemu chłopu" na czym polega oszczędność energii przy wymianie lam sodowych lub metalohalogenkowych na lampy LEDOWE? Pytanie dotyczy oświetlenia ulicznego, magazynowego ogólnie przemysłowo-komunalnego.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...