Enefit widzi biznes w umowach CPPA

Enefit widzi biznes w umowach CPPA
Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit w Polsce
REKLAMA

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, zakończyła 2018 r. z wolumenem obrotu 1190 GWh. W tym roku Enefit zamierza skupić się na rozwoju polskiego rynku umów sprzedaży energii typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA), a także poszerzać swoją ofertę w zakresie odnawialnych źródeł energii.

W ubiegłym roku Enefit sprzedał w Polsce 736 GWh energii elektrycznej. Wolumen sprzedaży gazu wyniósł 91 GWh. Umowy były podpisywane zarówno w formule tradycyjnej, tj. po cenie stałej (FIX), jak również w formie umów na produkty klikane/transzowe, czyli rozwiązanie pozwalające na ustalanie ceny na podstawie notowań energii na giełdzie w dogodnym dla odbiorcy momencie. 

– Duża zmienność cen sprawiła, że ubiegły rok był pełen zawirowań w energetyce. W tych wymagających warunkach udało nam się znacząco rozbudować portfel naszych klientów i zwiększyć wolumen sprzedaży. Ponadto dzięki dobrze dopasowanej do sytuacji rynkowej strategi zabezpieczenia transakcji i ograniczenia ryzyka mogliśmy zapewnić ciągłość sprzedaży dla naszych klientów – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit w Polsce.

Jednym z kierunków rozwoju Enefit na obecny rok ma być działalność na rynku umów tzw. Corporate PPA, które – jak podkreśla spółka – można rozpatrywać jako alternatywny dla systemów wsparcia sposób finansowania projektów OZE.

W ramach takiej umowy firma będąca odbiorcą zawiera długoterminową umowę zakupu energii bezpośrednio od wytwórcy z konkretnego źródła. Skala umowy zapewnia wytwórcy podstawę do finansowania inwestycji, a odbiorca zabezpiecza sobie dostawy energii w długim okresie, po korzystnej cenie.

W umowach Corporate PPA Enefit chce pełnić rolę integratora, który jako spółka obrotu ma posiadać odpowiednie kompetencje, aby zapewnić usługi niezbędne do poprawnego działania takiego rozwiązania.

– Corporate PPA to naturalna ewolucja rynku energetycznego i przyszłościowe rozwiązanie, którego rozwój wspierają regulacje unijnego rynku energetycznego. Rozwiązanie to daje korzyści wszystkim stronom i pozwala na dalszy rozwój energetyki odnawialnej. Dużym korporacjom zapewnia również gwarancję pochodzenia energii z OZE, co z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności firm staje się coraz bardziej istotne – mówi Maciej Kowalski.

Enefit oferuje również usługę zakupu energii elektrycznej i bilansowania handlowego (POB) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych. W ubiegłym roku spółka zakontraktowała łącznie 454 GWh. Umowy podpisano z farmami wiatrowymi, biogazowniami i farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy wytwórczej 136 MW.

Ponadto Enefit przygotowuje obecnie rozwiązania w zakresie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych dla potencjalnych wytwórców energii z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Spółka podkreśla, że jej plany poszerzenia działalności w segmencie OZE wpisują się w strategię grupy Eesti Energia, która zakłada zwiększenie do 40 proc. udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całym portfelu wytwórczym do 2022 roku.

Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią.

Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Eesti Energia w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

W 2017 r. przychody ze sprzedaży Eesti Energia sięgnęły 753,9 mln euro, a EBITDA była równa 264,2 euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach grupy wyniosła 9,4 TWh, a zysk netto sięgnął 100,8 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...