ME: brak ryzyka niedoboru mocy w KSE

ME: brak ryzyka niedoboru mocy w KSE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Energii odniosło się do ubiegłotygodniowej informacji Urzędu Regulacji Energetyki, w której wskazano na ryzyko pojawienia się już w tym roku braków mocy w polskiej energetyce w czasie letniego, szczytowego zapotrzebowania.

Urząd Regulacji Energetyki ocenił na podstawie przeprowadzonej analizy dostępnych mocy wytwórczych w polskiej energetyce, że już latem br. może zmaterializować się ryzyko braku możliwości zrównoważenia dostępnych mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym i szczytowego zapotrzebowania na moc przy zapewnieniu odpowiednich rezerw mocy.

Przy czym nie uwzględniono potencjału tkwiącego w jednostkach wytwórczych o mniejszej jednostkowej mocy do 50 MW, źródłach nienależących do 11 największych wytwórców w kraju, a także nie uwzględniono potencjału wynikającego z możliwości importu, zakontraktowanych przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego usług tzw. interwencyjnej rezerwy zimnej czy usługi redukcji mocy na żądanie operatora (DSR).

Do analizy URE odniosło się Ministerstwo Energii, informując o efektach spotkania przeprowadzonego 31 stycznia, które zostało poświęcone prognozom pokrycia krajowego zapotrzebowania na moc w najbliższych latach, z udziałem przedstawicieli rządu, a także prezesów URE i Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a więc operatora krajowego systemu elektroenergetycznego.

Po zapoznaniu się z analizą prognozowanego pokrycia zapotrzebowania na moc, którą przedstawił prezes PSE Eryk Kłossowski, Ministerstwo Energii zapewnia w komunikacie, że „dostępna nadwyżka mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym w roku 2019 i 2020 wyniesie średnio 4900 MW, czyli ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania".

– W związku z tym ryzyko niezbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego w latach 2019 i 2020 jest istotnie niższe niż prognozowane przez URE. Zbilansowanie systemu zależy w dużej mierze od terminowego oddawania do eksploatacji nowobudowanych i modernizowanych jednostek wytwórczych – oceniło Ministerstwo Energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Jest zatem pewne, że skoro ME uruchamia ,, tuby propagandowe" mające na celu dementowanie zasadnych ostrzeżeń URE, to kluczowa informacja o zagrożeniu destabilizacji Systemu Elektroenergetycznego musiała trafić w punkt. Naiwnością byłoby sądzić, że samym odnoszeniem się do ostrzeżeń ME zapewni moc dla KSE.
tylko pytam |
ktoś wierzy w cokolwiek co rodzi się w tym kabaretowym tworze?

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...