ME szykuje kolejną nowelizację ustawy o OZE. Co się w niej znajdzie?

ME szykuje kolejną nowelizację ustawy o OZE. Co się w niej znajdzie?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

W tym kwartale Rada Ministrów ma przyjąć projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, co umożliwi skierowanie go do prac w parlamencie wynika z aktualnego wykazu prac legislacyjnych rządu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że celem kolejnej nowelizacji ustawy o OZE jest „realizacja zadań określonych w polityce energetycznej Polski do 2020 r., poprzez zmniejszenie obciążeń odbiorców końcowych z tytułu systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii oraz rosnących cen energii elektrycznej”. 

Nowelizacja ustawy o OZE ma umożliwić przeprowadzenie tegorocznych aukcji – wobec braku wprowadzenia przez Ministerstwo Energii do końca 2018 r. rozporządzeń określających parametry aukcji zaplanowanych na 2019 r.

KPRM informuje, że „wdrożenie tej nowelizacji ma umożliwić przeprowadzenie aukcji na zakup energii elektrycznej z OZE w 2019 roku poprzez wskazanie w przepisach przejściowych, maksymalnych ilości i wartości, która będzie przedmiotem sprzedaży oraz wyznaczenie cen referencyjnych, stanowiących maksymalną wartość oferty, która może zostać złożona przez wytwórcę w ofercie aukcyjnej”.

W przygotowywanej nowelizacji mają pojawić się także zapisy zakładające obniżenie wysokości poziomu opłaty zastępczej, a w rezultacie – jak informuje KPRM – ceny praw majątkowych na przyszłe lata – poprzez wprowadzenie nowej formuły kalkulacji jednostkowej opłaty zastępczej w indeksie Ozjo.

W nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przewidziano ponadto przedłużenie obowiązywania umów przyłączeniowych dla istniejących projektów OZE. O tym zagadnieniu pisaliśmy wczoraj na Gramwzielone.pl: Inwestorzy w branży OZE mogą stracić umowy przyłączeniowe.

Nowelizacja ma ponadto zawierać rozwiązania „wzmacniające” mechanizm gwarancji pochodzenia przysługujących producentom energii odnawialnej.

Za opracowanie projektu nowelizacji ma odpowiadać wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Energii w treści nowelizacji ustawy OZE wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz oczekiwaniom przedsiębiorców, które kierowane były do Ministerstwa Energii w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ożle |
A co z programem Energia + ??
Ksiądz |
@ oźle - poszedł na 500+ i Rydzyk+
Maniek |
Żeby zakładać elektrownie fotowoltaiczne jakie muszę posiadać uprawnienia?czy SEP wystarczy?
Sol |
@Maniek. Przeczytaj ustawę i przepisy wykonawcze, zadzwoń do SEP. Nie zadawaj takich pytań, bo to Ty powinieneś wiedzieć co wystarcza a co nie, jeśli jesteś elektrykiem.
Sol |
Kolejny rozdział opowiadania pt. Chaos. Niecałe 2 tygodnie temu "dwójka bez sternika", czyli Emilewicz i Gowin przedstawili wizję energetyki obywatelskiej i zapowiedzieli zmiany w różnych ustawach i właśnie widzimy owoce ich wytężonej pracy. Dla ME są przezroczyści jak powietrze bez smogu.
ożle |
Maniek do tego trzeba mieć wiedzę i doświadczenie a nie tylko posiadać jakieś tam uprawnienia :/
energetyk |
Witam uprawnienia sep do 1kv wystarcza w zakresie eksplatacji lub dozoru.
Maniek |
No właśnie dlatego pytam jakie kursy uprawnienia potrzebne pójdę dokształcę się.Każdy co zaczynał to raczej od razu wrodzonej wiedzy nie posiadał a z czasem ją nabył
pv |
@Maniek są też szkolenia pod egzaminy UDT na instalatora PV
Sic |
Wielkie g zobaczą. Nikt o zdrowych zmysłach nie zainwestuje w tym zlodziejskim kraju. Nie wyszedł im szwindel z braniem średniej ceny świadectw co roku. To teraz nie będą się nawet kryli. Obniżą opłatę zastępczą do 1 zł i nie kupią ani jednego świadectwa od prywatnych inwestorów. Niby prawo nie działa wstecz, ale przecież morawieckiemu i tchórzowi to nie przeszkadza kraść.
Heal |
Czekamy na Tusk-ensa co nam zrobi Eldorado energia będzie w takich cenach jak w Niemczech a złodziej od wiatru się nachapie jak nigdy. Trzeba tylko wybory sfałszować jak za dawnych lat
Sic |
@heal bredzisz od rzeczy albo wprost trollujesz resortowy pisarzu. Odkąd PiS przeszedł całkowicie na aukcje jako forma "wspierania" oze cena jest sterowana urzędowo ustawami, poprzez ustawianie wysokości wolumenu i cenę maksymalną. Skończ więc bredzić, bo takie bzdety to na sw.eu przejdą, nie tutaj.
Andrzej 55 |
Oczywiście, zapewne wszystko pójdzie w kierunku wsparcia wiatru i PV, a biomasa niech gnije na polach, a kotły biomasowe rdzewieją ! Tymczasem w Niemczech, które mają gorsze warunki pozyskania biomasy niż Polska w 2017 przy ok. 5 GW zainstalowanej mocy na biomasę (ok. 4 razy więcej niż Polska) wyprodukowano ok. 46 TWh, a Polsce - niecałe 3 TWh, czyli relatywnie trzy razy mniej, z czego wiekszość to zasługa jednego bloku w Połańcu. Co na to Pan Minister Rolnictwa i tłuste koty z PSL ? Czyje interesy oni reprezentują ?
Arek |
PiS zakała znowu ręczne sterowanie !!!
C4 |
To co znajomi królika robią nam w energetyce, to jakaś tragedia. To tak jak w Czernobylu zabawa stopniami zabezpieczeń, akbo zabawa zaoałkami przy kanistrach z benzyną, czyli do czasu...
Biomass |
Powiem wam szczerze jak słyszę, że ktoś się wypowiada o oze i ma na myśli tylko wiatraki i pv to mnie szlag jasny trafia! Bo z tego są największe pieniądze dla dostawców technologii i z aukcji ale to jest ślepa uliczka gdzie nas pchają. Tymczasem na biomasę i biogaz już nie starcza pieniędzy.
Aldebaran |
Premier Tusk: OZE szkodzi Polsce http://gramwzielone.pl/trendy/9142/premier-oze-szkodzi-polsce
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: czemu w tym momencie wklejasz ten link? O ile zapoznałeś się z ówczesnymi komentarzami jest oczywiste, że wiemy i pamiętamy co PO wyrabiało w energetyce. Niemniej kilka bloków na węgiel rozpoczeli budować. Gdyby nie to - wczoraj mielibyśmy 15 stopień zasilania
Daniel |
Bronisz rudego? I, że to niby fajnie że budował bloki na węgiel? No super! Uciekłes z jakiegoś oddziału?
Ordynator |
Uciekł z Twojego.... wogóle wiesz o co pytasz?
oze |
Tak naprawde chodzii tutaj o uwalenie zielonych certyfikatow.
hehe |
mogliby doprecyzować dokładniej bilansowanie międzyfazowe, ale to chyba marzenia ściętej głowy
Aldebaran |
@Alladyn "jest oczywiste, że wiemy i pamiętamy co PO wyrabiało w energetyce". Alladyn, to ilu Was jest ?

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...