Małe OZE zachowają pierwszeństwo w dostępie do sieci

Małe OZE zachowają pierwszeństwo w dostępie do sieci
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Komitet Stałych Przedstawicieli, instytucja, w skład której wchodzą przedstawiciele krajów Unii Europejskiej w randze ambasadorów oraz ich zastępców, zdecydowała o utrzymaniu tzw. parity dispatch dla mniejszych odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z założeniami nowej strategii energetycznej Unii Europejskiej, ujętej w regulacjach składających się na tzw. Pakiet zimowy, zbudowane po roku 2020 instalacje OZE mają utracić pierwszeństwo w zakresie wprowadzania energii do sieci w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii, przy czym prawa wynikające z tzw. priority dispatch mają zostać zachowane w przypadku instalacji uruchomionych wcześniej.

Teraz unijny Komitet Stałych Przedstawicieli (COREPER I) zdecydował, że z priorytetu w zakresie wprowadzania energii do sieci jednak nadal będą mogły korzystać uruchamiane po 2020 r. mniejsze instalacje OZE o jednostkowej mocy do 400 kW, oddające do sieci nadwyżki niewykorzystanej energii.

Maksymalna moc instalacji OZE mogących korzystać nadal z tego prawa zostanie zmniejszona do 250 kW w przypadku systemów uruchamianych po roku 2026.

Ponadto zgodnie z uzgodnieniami poczynionymi w Brukseli przez przedstawicieli krajów UE wchodzących w skład tzw. COREPER I, operatorzy sieci mają minimalizować ograniczanie mocy pracujących instalacji OZE (tzw. curtailment), a także praktykę tzw. redispatchingu, która mogłaby niekorzystnie wpływać na pracę tych źródeł.

O utrzymanie tzw. priority dispatch zabiegała m.in. największa europejska organizacja reprezentująca sektor fotowoltaiczny SolarPower Europe.

Początkowy plan zakładający usunięcie pierwszeństwa w dostępie do sieci oznaczałby dla gospodarstw domowych, szkół, szpitali i małych firm, które zainwestowały w fotowoltaikę, nieproporcjonalne rynkowe i administracyjne wymogi – komentuje Naomi Chevillard z SolarPower Europe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Najprostszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie regulacji zobowiązującej podmioty chcące się przyłączyć do odpowiedniej rozbudowy sieci, a następnie nieodpłatnego przekazania tej rozbudowy na majątek zakładów energetycznych. Natomiast w takim przypadku zakłady energetyczne powinny zostać zobowiązane do zwrotu tym podmiotom zysków z użytkowania tej rozbudowy.
MojaPV |
O 9:28 to nie ja, proszę moderatora o usunięcie, bo ja nie jestem aż tak tępy by nie rozumieć o co w tym chodzi całym wcuskaniu kitu ludzim, których nie stać na prąd pi cenach rynkowych, bo nierząd nie podnosi świadczeń minimalnych. No a wtedy różne takie tam czary mary księgowo-pyarowskie na koszt tych biedaków już za chwilę już za momeęcik też mnie nie rajcują. Bo krewniak zmniejszył mi garzę za wpisy.
Wind |
Czyli nadal traktowanie jak dzieci specjalnej troski. A miał być rynek a znowu jest nierówne traktowania i jakoś skorumpowana UE tego nie widzi.
MojaPV |
Te wcześniejsze komentarze to nie moje! zaczyna zmieniać się polityka władz wobec OZE, a to najprawdopodobniej wpłynie z czasem na większą elastyczność banków wobec finansowania inwestycji w OZE. Doświadczenia ostatnich lat w zmienności, niepewności co do naszej energetyki, były zbyt bolesne dla inwestorów, dla banków, dla bardzo wielu Potrzebne jest porozumienie strategiczne. Energia jest sprawą zbyt poważną dla naszej egzystencji i to jest najważniejszą oczywistością
Ciekawski |
Czyżby troll wyhodował własnego trolla?
TwojaTV |
MojaTW dziecko specjalnej troski, jakbyś choć raz w życiu widział jakąś umowe przyłączeniową do sieci to byś wiedział że przekazujesz wybudowany odcinek dla operatora energetrycznego ;) ale ty widzisz tylko wycinki z MOPS i przelewy z partii.
MojaPV |
I jeszcze te dziecinne "to nie ja". A skad wiadomo kto jest kto. Wracajac do artykulu to widac ze czasami i w UE zdaza sie im podjac jakoms dobra decyzje.
MojaPV |
Niech żyje rosyjski gaz i wegiel. Mój Tata Krzysio Tchórzewski prawde Wam powie.
alladyn-solar-batt |
Generalnie zachowanie zasady pierwszeństwa w dostępie do sieci (niezwykle ważne, że zachowane) świadczy o tym, że wśród cywilizowanych narodów Europy od których Polska stara się negatywnie odróżnić - zauważono i uznano za priorytet w ustawodastwie dotyczącym energetyki, że właściciel sieci Dystrybucyjnych pełni służebną rolę wobec Narodu i każdego europejczyka z osobna. Nie jest zatem tak, że to właściciel sieci (OSD),, decyduje " arbitralnie o tym kogo,, wpuści" do sieci i czy gdy zechce (jak np. polscy OSD) to nie wpuści do sieci instalacji Prosumenckich chroniąc swój monopol w generacji mocy tracony wraz z wypełnianiem Miksu mocą z rozproszonych OZE. Dopóty dopóki Pani Morawiecka z PGE będzie rządziła przyszłością i kreśliła,, projekty" które bez refleksji realizują departamenty w ME, projekty dalszego rugowania współpracy Prosument-OSD tak by coraz częściej ,, nie było" możliwe ustalenie warunków technicznych do przyłączeń.... dopóty polska energetyka będzie zmierzała ku upadkowi. Dziś bowiem podobnie jak kilkanaście dni temu stabilność Polski pod względem zdolności sprostania zapotrzebowaniu odbiorców na prąd - jest oparta na...... NIEMCACH, SZWEDACH. Znowu zabrakło ponad 2GW mocy, znowu mamy kilka awarii dużych bloków, co powoduje,, wypadnięcie" z ruchu dużej części potencjału wytwórczego co przy (obecnie) minimalnej z powodu wyżu barycznego generacji z wiatru spowodowało zagrożenie dla stabilności PSE.
alladyn-solar-batt |
Tak wysokiego chwilowego zużycia energii elektrycznej jeszcze w Polsce nie było. Zapotrzebowania na moc osiągnęło prawie 26,5 GW. Polski operator po raz pierwszy w historii skorzystał z nowego mechanizmu współpracy z Niemcami. Mimo, że udział miało też wsparcie z nowego bloku energetycznego w Elektrowni Opole.
alladyn-solar-batt |
import z Niemiec i Czech wynosił blisko 1,2 GW, z czego 0,8 GW było planowane. Polskę wsparł także import ze Szwecji 0,6 GW, Litwy 0,5 GW i Ukrainy 0,1 GW. Łącznie Polska importowała 2,2 GW. To pokryło ponad 8 proc. krajowego zapotrzebowania.
alladyn-solar-batt |
I tak oto..... zamiast tradycyjnie 9% nadwyżki mocy - mamy 8% deficytu. To zaś oznacza, że dzisiaj winniśmy uruchomić nowe elektrownie o mocy 4500MW. Drobiazg, że ich nie wybudowano..... To nie ważne, że kasa ze sprzedaży uprawnień emisyjnych pójdzie w konsumpcję zamiast w budowę bloków gazowo-parowych....

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...