Fiasko projektu jądrowego. Gwarancja ceny 75 GBP/MWh to za mało

Fiasko projektu jądrowego. Gwarancja ceny 75 GBP/MWh to za mało
Elektrownia jądrowa Hinkley Point B. Foto. Richard Baker, wikimedia cc-by
REKLAMA

Japoński koncern Hitachi wycofał się z budowy elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii mimo gwarancji i preferencyjnych warunków, które oferował mu brytyjski rząd. Wcześniej podobnie postąpił inny japoński inwestor Toshiba. Obecnie z szcześciu zaplanowanych przez Londyn inwestycji jądrowych na Wyspach realizowana jest tylko jedna, w przypadku której gwarantowana cena za energię już teraz przekracza 100 funtów/MWh.

Aby przekonać Hitachi do wycenionej na 13 mld funtów inwestycji w nową elektrownię jądrową w Wylfa Newydd w północnej Walii, rząd Wielkiej Brytanii oferował objęcie 1/3 udziałów w tym projekcie, a także gwarantowaną cenę energii na poziomie 75 funtów/MWh, czyli ok 363 zł/MWh.

Takie warunki jednak nie wystarczyły, aby zachęcić Japończyków do rozpoczęcia inwestycji, a brytyjski rząd nie chciał podnieść gwarantowanej ceny, tłumacząc to, że nie usprawiedliwiłyby tego spadające koszty energii ze źródeł odnawialnych.

W efekcie Hitachi zawiesiło ten projekt, podobnie jak inną planowaną inwestycję w elektrownię jądrową, która miałaby powstać w Oldbury. Obie elektrownie jądrowe miały rozpocząć produkcję energii w połowie przyszłej dekady.

Tymczasem jeszcze kilka lat temu francuskiej firmie EDF, realizującej inny projekt jądrowy na Wyspach, Hinkley Point C, Londyn zaproponował w formie kontraktów różnicowych cenę 92,5 funtów/MWh (ok. 448 zł/MWh) na okres aż 35 lat.

Co więcej, ustalając tamtą cenę, przyjęto jej indeksację o inflację, co oznacza – jak wyliczył „Financial Times” – że obecnie gwarantowana cena za energię z Hinkley Point C wynosi już około 107 funtów/MWh (dla porównania w ubiegłorocznych aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii zgłoszono ceny rzędu 57,7 GBP/MWh).

Mimo gwarancji przyznanych EDF w zakresie Hinkley Point C, uruchomienie tamtego projektu wymagało jeszcze wpuszczenia do niego inwestora chińskiego, co było krytykowane przez wielu brytyjskich polityków wskazujących na kwestię narodowego bezpieczeństwa.

Hinkley Point C jest jednocześnie jedynym realizowanym projektem elektrowni jądrowej z sześciu zaplanowanych wcześniej przez brytyjski rząd. Trzy, mające stanowić 40 proc. planowanych mocy jądrowych, zostały wstrzymane, a w przypadku dwóch mają toczyć się rozmowy ws. decyzji inwestycyjnych.

W ubiegłym roku z projektu jądrowego na Wyspach wycofał się inny japoński koncern Toshiba.

Obecnie w Wielkiej Brytanii działa osiem elektrowni jądrowych, które produkują około 1/5 brytyjskiej energii elektrycznej, jednak pod koniec przyszłej dekady operacyjna ma być już tylko jedna. Chodzi o elektrownię Sizewell B, która rozpoczęła pracę w roku 1995 i ma wytwarzać energię do roku 2035.

Wcześniej, do roku 2025, Wielka Brytania ma się całkowicie wycofać z produkcji energii w ostatnich elektrowniach węglowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (25)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Future |
Niemcy też się wycofują z atomu, bo koszt składowania i zdrowia nie są tego warte. Poza tym OZE już tak tanieje że nie ma sensu myśleć o Atomie. Kolejna sprawa to jak Ruskie zrzuca bombe na naszą atomówkę, pół polski nie będzie miało energii elektryczniej! Zatem trzeba iść w decentralizację wytwórczych źródeł energii z racji na za wysokie straty w przesyle starymi liniami pamiętającymi Towarzysza Gierka: tzn każda gmina ma swoje farmy + dachy fotowoltaiczne, Wiatraki i Biogazownie. To jest przyszłość
MojaPV |
@Future Mao Zedong promował kiedyś w Chinach samowystarczalność kazdej wioski i w ramach tego programu kazał budować małe huty w każdej wiosce - twierdził, że to korzystne.
Dawid |
@ MojaTVPis - wiem że ty byś chciał Kościł w każdej wiosce poniżej 10 mieszkańców hihi Wy PISdzielce tak macie.
G. |
Jest taka analogia. Kiedy ludzie pierwotni stali się tak liczni, że w środowisku zabrakło miejsca dla dużych ssaków jedyną drogą na przetrwanie stała się uprawa roślin. Było to wymuszone przejście ze skoncentrowanych i wyczerpywalnych źródeł jedzenia do rozproszonych i odnawialnych. Dziś na skutek wyczerpywania się złóż oraz świadomości dotyczącej konsekwencji emisji dwutlenku węgla to samo musi nastąpić z energią. To nieuchronne.
Felek |
MojaPv , woli wspierać Putnia i zawsze być uzależnionym od państw sąsiednich. Cóż jak sie nie ma w głowie to ma się w rękach i trzeba fedrować czarne złoto.
oso |
Przy calym całym poparciu dla rozwoju oze - z czego np. w Polsce czerpac energie w ciemne bezwietrzne wieczory i noce ? Zostaje gaz, atom i węgiel, bo na gigantyczne i sensowne cenowo magazyny kumulujace nadwyzki z oze trzeba bedzie jeszcze dlugo poczekac...
oso |
A chcąc redukować emisję CO2 zostaje tylko atom, choć to oczywiście tanie nie jest - ale cos za cos.
alladyn-solar-batt |
,, na gigantyczne i sensowne cenowo magazyny kumulujace nadwyzki z oze trzeba bedzie jeszcze dlugo poczekac.."- zdziwisz się jak niedługo..... Gdy jednak stan Twojego zdziwienia będzie rzeczywistością - będzie to dzień w którym zdasz sobie sprawę, że jako Polak - stoisz w pociągu odstawionym na bocznicy przez dzisiejszych wszystko ustalających z kaczorem,, przywódców ". Musisz czytać więcej, by nie głosić tez trafiających w pustkę...
oso |
@alladyn - poprzyj swoją tezę konkretami i odpowiedz czym w przeciągu powiedzmy 5 lat chcesz zasilic siec bezwietrzną nocą.
oso |
@alladyn - ponadto sugeruję czytanie postów ze zrozumieniem ;-)
Wiatrakowiec |
A slyszeliscie o czyms takim jak elektrownie szczytowo pompowe? To jest najlepszy magazyn energi i do tego mega eko. Akumatory to sa dobre dla pojazdow. Ponoc w polsce jest potencjal ale to nie sa latwe inwestycje...
alladyn-solar-batt |
Do oso: a cóż przedmiotowo stanowi obszar mego nie zrozumienia? Naprowadzę Cię na trop w sprawie jednej z czterech technologii magazynowania energii (wielkich energii) z użyciem fizyki zmian stanu skupienia Boru. Trzy inne obszernie omawiałem w ostatnich 3 miesiącach(ACAES, flow battery, ultracap).
alladyn-solar-batt |
,, Niemcy też się wycofują z atomu, bo koszt składowania i zdrowia nie są tego warte. " - to prawda, ale w szczególności w dobie grid parity w OZE oraz Czernobyla i Fukuschimy niemcy nie chcą powtórzyć wydarzeń z miejscowości Wyhl.
MojaPV |
Elektrownia atomowa to najbardziej zaawansowana technologicznie rzecz jaką człowiek kiedykolwiek stworzył. Natomiast wiatrak to tylko rozwinięcie pomysłu rodem że średniowiecza.
Seba |
Do oso, jak to co? Do 2030 plan jest na ponad 30% z oze średnio w Unii. Więc zostaje dalej 70% atom, gaz, węgiel aby tą twoją bezwietrzna noc zasilić. Do 2040 dalej będzie do 50 % aby był prąd w taką noc.... Do tego dochodzą dsr, transfery, przepływy itd. Więc przestań się tym zagadnieniem martwić co najmniej do 2050.
SPS |
@MojaTV napisała: "Elektrownia atomowa to najbardziej zaawansowana technologicznie rzecz jaką człowiek kiedykolwiek stworzył." - no tak, i dlatego trzeba je licznie budować! :D
Czernobyl |
@MojaPv - polski rzad zawsze był nieudolny w czymkolwiek, dlatego w bajki o powstaniu elektrowni atomowej tylko chory psychicznie uwierzy. Tym bardziej jak zaraz zagraniczne banki nie dadzą nam pożyczki na jej budowę (tak jak już dziś nie dają na węglówki). Mam nadzieję że jak kiedyś ją wybudujemy to ko Twojego domu i dojdzie tam do eksplozji jak w Czernobylu. A ciebie + twoich bliskich zaleje gorąca popromienna lava :)
MojaPV |
@czernobyl większe jest prawdopodobieństwo, że sieknie cię smiglo od wiatraka w kroku :)
Lol |
@MojaPv, pokaż mi człowieka, albo jego grób, którego zabiło śmigło wiatraka. A ja pokażę ci całe cmentarze ofiar atomu. Czym różni się energia z wiatraka lub pv od atomowej? Nie ma 50Hz? Nie ma 230V. Gdzie straty 50% na przesyle z centralnej atomówki? Same straty pokryją koszt magazynów energii dla przydomowych instalacji.
rozsądny |
Moja PV ty chyba nie czytałeś artykułu powyżej , po pierwsze atam za drogo , po drugie kto to wybuduje , po trzecie PISY są na to za tępe i jak to już nawet zrobią to będzie Czarnobyl
rozsądny |
Moja PV ty chyba nie czytałeś artykułu powyżej , po pierwsze atam za drogo , po drugie kto to wybuduje , po trzecie PISY są na to za tępe i jak to już nawet zrobią to będzie Czarnobyl
Zyrandol |
A my będziemy budować. Polski obywatel za wszystkie fanaberie atomowe zapłaci. Już jest opłata emisyjna a po połączeniu Orlenu i Lotosu będzie czerpanie z kieszeni Polaków do woli. A wszystko dla bezpieczeństwa.
TTTT |
Skąd dane o stratach na przesyle 50% !!! Moim zdaniem to rząd wielkości 7%. No chyba że cały prąd z atomówki pójdzie do wioski w Bieszczadach po liniach NN.
memy |
@TTTT, już teraz straty na ścianie wschodniej dochodzą do 20%, jak będzie jedna atomówka nad morzem, to będzie tylko gorzej. Tym bardziej że jak rzucimy się na atom to braknie kasy na modernizację sieci. Jak nie patrzeć atom to czarna doooopa.
elektryk |
Zamiast wybudować 4 bloki po 1,5 GW w atomie, o wiele sensowniej jest wybudować 6 GW mocy szczytowej w biogazowniach pracujących na bioodpady, które i tak trzeba zutylizować (a spalanie biomasy odpadowej zawierającej średnio 75% wody jest energetycznie poronionym pomysłem).

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...