Nowe zasady dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”

Nowe zasady dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”
Fot. NFOŚiGW
REKLAMA

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z prezesem NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą poinformowali dzisiaj o wznowieniu naborów w ramach programu „Czyste Powietrze”. Zmianie uległy niektóre warunki przyznawania dofinansowania w ramach tego programu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że wojewódzkie fundusze w poniedziałek 21 stycznia 2019 r. wznowią nabór wniosków o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz po dostosowaniu systemów informatycznych.

Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna. Trwają ostatnie testy informatyczne. Od najbliższego poniedziałku zachęcam wszystkich obywateli do składania wniosków – powiedział dzisiaj minister Henryk Kowalczyk.

Resort środowiska podaje, że do końca 2018 r. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej łącznie w całym kraju przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Do tej pory podpisano ponad 100 umów, przyznając dofinansowanie na ponad 1 mln zł.

Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków  – poinformował dzisiaj prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Zmiana zasad dofinansowania

Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła, i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Po wprowadzonych zmianach w zasadach programu obecnie beneficjentami mogą być właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, a także osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Jak informuje NFOŚiGW, mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Program "Czyste Powietrze" i ulga termomodernizacyjna wprowadzona ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne są dwoma instrumentami wsparcia finansowego, mającymi na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Jak zaznacza Fundusz, przy opracowywaniu zasad programu głównym założeniem było to, żeby największe dofinansowanie otrzymali najubożsi. Dlatego wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Ponadto wnioskodawców, których średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym kwalifikuje do grupy VII w poniższej tabeli, intensywność dofinansowania jest uzależniona dodatkowo od osiągniętego przez wnioskodawcę lub wnioskodawcę i małżonka (w przypadku wspólnego rozliczenia) rocznego dochodu stanowiącego podstawę do opodatkowania za wskazany rok podatkowy poprzedzający datę złożenia wniosku.
 


Tabela dotyczy wnioskodawców, którzy nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w szczególności wnioskodawców, których dochody nie podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych: wymienione w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952, z późn. zm.) oraz wnioskodawców korzystających z dofinansowania dotyczącego nowo budowanych budynków jednorodzinnych. Źródło: NFOŚiGW.
 


Tabela dotyczy wnioskodawców, którzy rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2246). Źródło: NFOŚiGW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Zmiana, która nie jest zmianą ma uzasadniać powody powstania burdelu w postaci przerwania naboru? Kit za kitem.
Tadeusz |
,, Dostęp do pieniędzy z Unii Europejskiej będzie powiązany ze stanem praworządności. Parlament Europejski przegłosował stanowisko w tej sprawie. Eurodeputowani chcą, by to eksperci oceniali stan rządów prawa w krajach UE. PiS uważa, że idea jest szkodliwa dla UE"- nie będzie środków z UE dla polskiego OZE. Dzięki pisowcy, po plonach Was poznajemy.
wqh |
Tadeusz | 2019-01-17 17:01:49 Chciałeś powiedzieć ze dzięki PO taka sytuacja za zwlekanie z ustawą OZE. Zapomniałeś?
Jakub |
Jakby na to nie patrzeć to mój przedmówca ma racje... PO i PSL miały na tyle dużo czasu, żeby opracować i wdrożyć (i uzgodnić z KE) plan rozwoju OZE... śledzę ustawy od 2009 r. i to dopiero PiS wdrożył (może tez nie idealna, ale jednak) ustawę stwarzająca warunki do „w miarę” normalnego rozwoju OZE, zarówno tego dużego jak i dla prosumentow
VCD |
A co z dotacja na PV w programie czyste powietrze?
F |
@VCD Nie ma i nie będzie.
Stanisław |
,, to dopiero PiS wdrożył"-no to proszę mi opisać co też takiego PiS wdrożył, jaką czynnością oraz dopisać równie solennie co zlikwidował i czy skutek pierwszego i drugiego tj. rzekomego wdrożenia i licznych likwidacji jest taki, że prosument jest bardziej czy mniej zmonopolizowany i czy skutek wobec całości rynku to spadek cen w wyniku całokształtu działań,, wdrożycieli" czy wzrost cen?
pv |
@VCD nie ma dotacji, ale są preferencyjne pożyczki, do tego jako osoba fizyczna możesz skorzystać z ulgi podatkowej
alladyn-solar-batt |
,, są preferencyjne pożyczki"- pożyczki (preferencyjne czy nie) to kpina władzy po tym jak od kilku lat profilowała rynek pracy w kierunku wygaszenie Umów o Pracę w rozumieniu Kodeksu Pracy a tak się składa, że jedynie beneficjenci takiej formy zatrudnienia mogą (i to nie zawsze) liczyć na atut pozytywnej oceny zdolności kredytowej niezbędny do kredytu. W związku z tym ustawienie tego konkretnie programu tak, by jego finansowy aspekt pozorował skuteczność celów tego programu - to sznyt tej wolty pozorowania działań antysmogowych
Sławek |
Bez podniecania się "cudowną"ustawą.p.s.Czy ktoś z tu obecnych,otrzymał pożyczkę z programu czyste powietrze? Jestem na tyle na bieżąco,że od 26.09.2018(data złożenia wniosku) czekam na jego realizację.Po 6 bezowocnych kontaktach,nastąpił malutki przełom(żart) otrzymałem maila w celu złożenia korekty wniosku.Jest na to 15 dni,inaczej odrzucą wniosek.6 x byłem wcześniej sam, korygując dokumenty.Wszysko miało być OK,no i nie jest.Teraz następuje patent,na uwalenie wniosku.Ktoś komu się nie wydaje a bierze w tym projekcie udział,może potwierdzić że się udało? Pozdrawiam Wszystkich i mniej ciśnienia.
jacek |
brakuje im kasy
Warmiak |
Ja złożyłem wniosek w czystym powietrzu w październiku (wnioski banalnie proste) . Podpisałem umowę w styczniu i natychmiast złożyłem wniosek o płatność. Nie miałem żadnych uwag do wniosku. Wizyta pracownika funduszu to 50 minut ze spisaniem protokołu. jestem zadowolony, mam nadzieję, że pieniądze dostanę zaraz po kontroli.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...