Te kraje wydają najwięcej na OZE. Ile zainwestowały w 2018?

Te kraje wydają najwięcej na OZE. Ile zainwestowały w 2018?
Fot. Danish Wind Energy Association
REKLAMA

Kolejny rok z rzędu liderem pod względem wartości inwestycji w globalnym sektorze energetyki odnawialnej w 2018 r. w rankingu przygotowanym przez Bloomberga pozostały Chiny mimo wyraźnego spadku wartości inwestycji na skutek spowolnienia odnotowanego w sektorze fotowoltaicznym. Bloomberg odnotowuje natomiast wyraźny wzrost inwestycji w OZE w Europie mimo, że wartość inwestycji wyraźnie zmniejszył europejski lider, czyli Niemcy.

Jak policzył Bloomberg New Energy Finance, wartość wszystkich inwestycji w odnawialne źródła energii w Chinach spadła w ubiegłym roku łącznie o 32 proc. do poziomu 100,1 mld dolarów. W tym wartość inwestycji w fotowoltaikę miała spaść o 53 proc. do poziomu 40,4 mld dolarów.

Drugi kraj pod względem wartości inwestycji w energetyce odnawialnej, czyli USA, odnotował w 2018 roku wzrost wartości inwestycji o 12 proc. do poziomu 64,2 mld dolarów. Jak zaznacza Bloomberg, to efekt m.in. podejmowania finalnych decyzji inwestycyjnych przed zbliżającą się redukcją ulg podatkowych, z których mogą jeszcze korzystać inwestorzy budujący farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Jeszcze większy wzrost wartości inwestycji w energetyce odnawialnej odnotowała w ubiegłym roku Europa – o 27 proc. do poziomu 74,5 mld dolarów. Ten wzrost miał wynikać w dużej mierze z zabezpieczenia finansowania dla pięciu morskich farm wiatrowych o jednostkowej wartości ponad 1 mld dolarów.

W kontekście naszego kontynentu Bloomberg odnotowuje też wyraźny wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Hiszpanii, a także inwestycje w farmy wiatrowe w Skandynawii – motywem podejmowania tych inwestycji ma być popyt na tanią energię wiatrową ze strony funkcjonującego tam przemysłu.

Trzecim krajem pod względem wartości inwestycji w OZE – po Chinach i USA – w 2018 roku miała być Japonia, gdzie w tym obszarze zainwestowano 27,2 mld dolarów (spadek o 16 proc.).

W dalszej kolejności Bloomberg wymienia Indie (11,1 mld dol., -21 proc.), Niemcy (10,5 mld dol., -32 proc.), Wielką Brytanię (10,4 mld dol., +1 proc.), Australię (9,5 mld dol., +6 proc.), Hiszpanię (7,8 mld dol., wzrost 7-krotny), Holandię (5,6 mld dol., +60 proc.), Szwecję (5,5 mld dol., +37 proc.), Francję (5,3 mld dol., +7 proc.), Koreę Płd. (5 mld dol., +74 proc.), RPA (4,2 mld dol., wzrost 40-krotny), Meksyk (3,8 mld dol., -38 proc.), Wietnam (3,3 mld dol., wzrost 18-krotny), Danię (3,2 mld dol., wzrost 5-krotny), Belgię (2,9 mld dol., wzrost 4-krotny), Włochy (2,8 mld dol., +11 proc.), Maroko (2,8 mld dol., +11 proc.), Tajwan (2,4 mld dol., +134 proc.), Ukrainę (2,4 mld dol., wzrost 15-krotny), Kanadę (2,2 mld dol., -34 proc.), Turcję (2,2 mld dol., -5 proc.) oraz Norwegię (2 mld dol., poziom inwestycji bez zmian w stosunku do roku 2017).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Kiedy Niemcy (odbiorcy energii) powiedzieli dość okazało się, że nie ma dla kogo produkować. Dlatego nagle cała Europa musi swoje 20% energii brać z wiatru i wody, żeby Niemcy mogli znowu zalać czymś Europę i zarobić, wbrew naszej woli. Zobaczcie ile kosztuje prąd w Niemczech... Niemcy chcą aby to piwo które sami naważyli byśmy wypili. Ten program to najbardziej kosztowna pomyłka w historii niemieckiej energetyki a więc dlaczego Polska którym skarbem narodowym jest węgiel-nasze czarne złoto ma budować wiatraki i panele skoro u nas jest od 60 do 70% dni pochmurnych jak na Alasce. To nie ma żadnego sensu. Niemcy chcą abyśmy zapłacili za ich pomyłkę.jedyne co wam pozostanie po tej zielonejeuforii to to że będziecie zieloni ze złości i przypomnicie sobie co do was pisała Moja PV ale będzie już za późno Zielona energia to tylko kolejne Lobby, należy to wreszcie zrozumieć, większość tych ekologów jest korumpowana przez zielone korporację, lub pełnią rolę pożytecznych idiotów.
MojaPV |
Ktoś się znowu podemnie podszywa. Ta wypowiedź wyżej to nie moja
Marianos |
Ciągle się ktoś pod ciebie podszywa w końcu okaże się że że wszystkie te komentarze to nie twoje...
MojaPV |
Trudno mi powiedzieć dlaczego to robią, a co do powyższego tekstu to polska jest na samym końcu niestety. Będę prubował coś u prezesa dla nas ugrać
PV Man |
To co się dzieje w Chinach i Niemczech jasno oznacza, że kończy się rumakowanie
Sołtys |
@ MojaTW - przecie twuj prezes kocha Bolszewicki węgiel z Smoleńska. Może kiedyś za to nam Ruskie oddadzą wrak Tupoleva. Chociaż nie sądzę.
qba |
Nie róbcie mu tego (MojaPV) jego chlebodawcy nie wiedzą ile zapłacić za wpisy, bądźcie ludzcy, jest długi miesiąc po świętach.
Radek |
Sieci przesyłowe, magazyny, zróżnicowanie źródeł, zwiększenie wydajności technologii, samochody elektryczne, edukacja, czyste mieso z laboratoriów i jedziemy dalej.
ElektrowniaPV |
Ani jednego mojego wpisu tutaj nie znajdziecie :) ale co tam, niech pawiany mają frajdę :)
jOOj |
Polska jest takim wariatem co mu się wydaje, że jest normalny a wszyscy do okoła powariowali... podobnie "MojaPV" z pierwszej wypowiedzi...! Zmniejszenie inwestycji w OZE na świecie jest związane ze spowolnieniem gospodarki światowej i zmniejszeniem inwestycji w ogóle..!!! Chiny nadal inwestują 100 mld rocznie w OZE jak większość cywilizowanego świata nadal inwestują ogromne kwoty w OZE czyli w NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNĄ co jest warte każdych pieniędzy...
Radek |
Najwięksi hamulcowi rozwoju OZE na swiecie. Ocena subiektywna. USA, Rosja, Arabia Saudyjska i kraje Zatoki, Nigeria, Brazylia i Polska. To są obrońcy status quo
ozeł |
Radek Wydatki Francji w porównaniu do PKB są żałosne, Kanady i paru innych też A Rosja to powinna pracować nad efektywnością. Oni tam mają niepowymieniane okna z czasów ZSRR. Znajomy w Irkucku grzeje prądem elektrycznym nieocieplony dom - prądem bo tani po 3 gr/kWh. Średnie temp w zimie minus 10stC, u nas plus 1stC Nie wiem czy z 20% źródeł światła tam to LEDy, o efektywności przemysłu nie ma nawet co wspominać
Radek |
Energetyka Francji jest niskoemisyjna. Najstarsze EJ będą stopniowo zastepowane przez OZE. Bedzie to glownie fotowoltaika. Kanada tez niskoemisyjna. Ma potezny udzial elektrowni wodnych w miksie. Akurat tych państw bym nie wskazywał, spokojnie wypełnia zobowiązania dotyczące ochrony klimatu. A Rosja? Za dużo by pisać:)
ozeł |
Zobacz tylko ile ta Kanada realnie emituje CO2 i zużywa prądu. To koszmar przy którym nawet Rosja jest wstrzemięźliwa.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...