Spadła wartość inwestycji w największym sektorze OZE. Z jakiego powodu?

Spadła wartość inwestycji w największym sektorze OZE. Z jakiego powodu?
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

W 2018 roku wartość inwestycji wygenerowanych przez globalny rynek fotowoltaiczny była niższa od sumy inwestycji zrealizowanych rok wcześniej. Nie wynika to jednak z faktu, że w ubiegłym roku podłączono do sieci mniej elektrowni fotowoltaicznych.

Jak wynika z danych Bloomberg New Energy Finance, wartość inwestycji w globalnym sektorze czystej energii wyniosła w ubiegłym roku 332,1 mld dolarów, czyli o 8 proc. mniej niż w roku 2017. Tym samym 2018 był piątym z rzędu rokiem, w którym wartość inwestycji w sektorze czystej energii przekroczyła 300 mld dolarów.

Bloomberg wylicza, że wartość ubiegłorocznych inwestycji w energetyce wiatrowej wzrosła rok do roku o 3 proc. do poziomu 128,6 mld dolarów. W tym inwestycje w lądowej energetyce wiatrowej osiągnęły wartość 100,8 mld dolarów, co oznacza wzrost o 2 proc. rok do roku. Największe projekty w tym sektorze, dla których zabezpieczono finansowanie i które uzyskały finalną decyzję inwestycyjną, to farmy wiatrowe o mocy 706 MW realizowane przez włoski Enel w RPA kosztem 1,4 mld dolarów. Bloomberg wymienia tutaj również amerykański projekt Rush Creek o mocy 600 MW realizowany przez dewelopera Xcel.

Natomiast wartość inwestycji  w europejskiej energetyce wiatrowej na morzu miała wzrosnąć o 14 proc. do poziomu 25,7 mld dolarów – w dużej mierze za sprawą zabezpieczenia finansowania dla mającej powstać u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmy wiatrowej Moray Firth East o mocy 950 MW. Wartość tej inwestycji wycenia się na 3,3 mld dolarów.

O ile jednak rozwój offshore skupiał się dotąd na rynku europejskim, widać w tym zakresie coraz większą geograficzną dywersyfikację. Ogromne inwestycje w morskie wiatraki szykują się w USA i u wybrzeży Tajwanu, a Bloomberg odnotowuje ponadto start inwestycji mających na celu budowę kilkunastu farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży Chin i których wartość szacowana jest na 11,4 mld dolarów.

Równowaga w inwestycjach w offshore się zmienia. Kraje, które towrzyły ten przemysł, takie jak Wielka Brytania i Niemcy, pozostaną ważne, jednak największym rynkiem stają się Chiny, a dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się takie lokalizacje jak Tajwan czy wschodnie wybrzeże USA – komentuje David Hostert z Bloomberga.

Sektor PV przekroczył granicę 100 GW

W 2018 roku wyraźnie spadła natomiast wartość inwestycji na rynku fotowoltaicznym, który stał się już liderem globalnego sektora czystej energii pod względem wygenerowanej wartości inwestycji, wyprzedzając energetykę wiatrową.

Wartość inwestycji w sektorze fotowoltaicznym w ubiegłym roku miała sięgnąć 130,8 mld dolarów, co oznacza aż 24-procentowy spadek w stosunku do danych z 2017 r. Jak tłumaczy Bloomberg, to jednak nie skutek oddania do użytku mniejszej ilości elektrowni fotowoltaicznych, ale efekt spadku kosztów takich inwestycji – wynikający m.in. z niższych cen modułów fotowoltaicznych wobec powstającej na rynku nadpodaży.

Według wyliczeń analityków Bloomberga, w 2018 roku przeciętny koszt inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne spadł o 12 proc.

Nadwyżka modułów fotowoltaicznych na rynku, która przełożyła się na obserwowany w ubiegłym roku spadek cen, miała wynikać z wolniejszego niż zakładał wcześniej rynek, tempa inwestycji na największym rynku fotowoltaicznym świata, czyli w Chinach.

Według Bloomberga, po ubiegłorocznych zapowiedziach Pekinu co do zmniejszenia inwestycji w PV, ich wartość za cały ubiegły rok w Państwie Środka miała spaść o 53 proc. do poziomu 40,4 mld dolarów.

Bloomberg odnotowuje przy tym spadek wartości globalnych inwestycji w segmencie małej fotowoltaiki – o 13 proc. rok do roku do poziomu 256,6 mld dolarów – mimo, że również tutaj wrósł, w ujęciu rok do roku, zainstalowany w 2018 r. potencjał takich elektrowni.

Mimo najmniejszej wartość inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym od kilku lat, w ubiegłym roku sektor PV pobił znowu rekord pod względem potencjału uruchomionych elektrowni fotowoltaicznych. Miał on wynieść około 107 GW w stosunku do około 99 GW zainstalowanych w roku 2017.

Największe inwestycje w energetyce słonecznej, pod względem przyznanego w ubiegłym roku finansowania, które odnotowuje Bloomberg, to projekt NOORm Midelt łączący technologię PV i CSP o łącznej mocy 800 MW, realizowany w Maroku. Jego wartość wycenia się 2,4 mld dolarów.

Kolejna jest wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy 709 MW, która ma powstać w Indiach i której CAPEX wyceniono na 500 mln dolarów (Bloomberg odnotowuje, że Indie należą do państw z najniższymi kosztami inwestycji w fotowoltaikę w przeliczeniu na instalowaną moc).

Jak wyglądały inwestycje w 2018 roku w pozostałych sektorach OZE? Bloomberg wskazuje, że wartość inwestycji w energetyce biomasowej wzrosła o 18 proc. do poziomu 6,3 mld dolarów, inwestycje w biopaliwa wzrosły o 47 proc. do 1,7 mld dolarów, energetyka geotermalna miała zainwestować o 10 proc. więcej (1,8 mld dolarów), a inwestycje w energetyce fal i pływów morskich sięgnęły 180 mln dolarów, rosnąc o 16 proc. rok do roku. Spadła natomiast o 50 proc. wartość inwestycji w małej energetyce wodnej, do poziomu 1,7 mld dolarów.

Natomiast w zakresie finansowania sektora clean-tech Bloomberg wymienia spadek o 6 proc., do poziomu 20,9 mld dolarów, prywatnych wydatków na badania i rozwój, natomiast wartość publicznych funduszy przeznaczonych na inwestycje w tym obszarze miała wzrosnąć o 4 proc. do poziomu 15 mld dolarów.

Ponadto 10,5 mld dolarów firmy z sektora czystej energii miały pozyskać na giełdach, co oznacza wzrost o 20 proc. rok do roku. Liderami miały być: chińska firma NIO związana z elektryczną motoryzacją z pozyskanym kapitałem rzędu 1,2 mld dolarów, następnie chiński producent baterii samochodowych Contemporary Amperex Technolog,  a francuski deweloper OZE Neon miał pozyskać z giełdy 808 mln dolarów.

Wartość globalnych inwestycji w tym zakresie, przeprowadzonych w 2018 roku przez fundusze venture capital i private equity, miała wzrosnąć aż o 127 proc. do 9,2 mld dolarów, co – jak odnotowuje Bloomberg – jest najwyższym poziomem od roku 2010.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Nakłady na największym rynku PV na świecie spadły w 2018 o 53%!!!! to jest jakaś masakra
Radek |
Tym samym 2018 był piątym z rzędu rokiem, w którym wartość inwestycji w sektorze czystej energii przekroczyła 300 mld dolarów.
MojaPV |
Chyba krzemu zaczyna brakować
Nick |
Moja PV - ty zażyj sobie krzemu może
zakrecony |
@MojaPV, nawet po takiej "masakrze" w Chiny ciągle są największym rynkiem i kilkadziesiąt GW w PV w zeszłym roku dołożyli, a na całym świecie przybyło w całości 107 GW, tzn że moce w PV wzrosły o 25% w porównaniu do 2017, w 2019 też min 100 GW przybędzie, nawet Polska Grupa Górnicza wchodzi w PV i to z Chińskim partnerem, także Chińczycy raczej się tym tak strasznie tym spadkiem inwestycje jak @MojaPV nie przejmują
MojaPV |
Pytanie do młodych pelikanów łykających wszystko jak leci :) - jak to jest, że "przeciętny koszt inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne spadł o 12 proc." natomiast "Wartość inwestycji w sektorze fotowoltaicznym w ubiegłym roku miała sięgnąć 130,8 mld dolarów, co oznacza aż 24-procentowy spadek " czyli nakłady spadły dwa razy więcej niż przecietny koszt a źródło twierdzi, że oddano więcej mocy niż rok wcześniej :) ?
Radek |
Do MojaPV. Sądzę, że są to przejściowe spadki wynikające z konieczności modernizacji lub rozbudowy sieci przesyłowych np. w Chinach, Indiach i Niemczech. Paradoksalnie więc przejściowy spadek może wynikać ze zbyt szybkiego wzrostu mocy z instalacji. W każdym razie tendencja jest dla mnie oczywista. Transformacja energetyczna to szansa na inwestycje jak po wojnie bez wojny. PS. Nie obrażaj jeśli nie chcesz być obrażany.
MojaPV |
Kiedy Niemcy (odbiorcy energii) powiedzieli dość okazało się, że nie ma dla kogo produkować. Dlatego nagle cała Europa musi swoje 20% energii brać z wiatru i wody, żeby Niemcy mogli znowu zalać czymś Europę i zarobić, wbrew naszej woli. Zobaczcie ile kosztuje prąd w Niemczech... Niemcy chcą aby to piwo które sami naważyli byśmy wypili. Ten program to najbardziej kosztowna pomyłka w historii niemieckiej energetyki a więc dlaczego Polska którym skarbem narodowym jest węgiel-nasze czarne złoto ma budować wiatraki i panele skoro u nas jest od 60 do 70% dni pochmurnych jak na Alasce. To nie ma żadnego sensu. Niemcy chcą abyśmy zapłacili za ich pomyłkę.jedyne co wam pozostanie po tej zielonejeuforii to to że będziecie zieloni ze złości i przypomnicie sobie co do was pisała Moja PV ale będzie już za późno
zakrecony |
@MojaPV nie płacz tak nad niemieckim odbiorcą prądu, zrobili sobie drogi eksperyment na masową skalę ich problem, ale to jest nie do powtórzenia, bo ceny PV spadły w tym czasie o 80%, wiatraków o 50% i to co teraz się buduje w PV i Wiatrakach ma szansę bez dopłat działać, PV w Polsce bez kredytu już się opłaca dla indywidualnego odbiorcy, albo małej firmy (choć tu bez kredytu może być trudniej sfinansować) , od listopada do lutego za wiele pożytku z PV nie ma, ale przez 2/3 roku działa na tyle dobrze, że niedługo firmą opłaci się dostawić do tego jakiś agregat i zredukować zapotrzebowanie na moc z sieci o 80%, do tego wiatraki z PV całkiem dobrze się uzupełniają jeżeli chodzi pory roku, a "czarne złoto" coraz droższe i coraz więcej z importu
MojaPV |
12:24 to nie ja pisałem, proszę o usunięcie
MojaPV |
O 12:24 to jednak ja, o 13:02 to nie byłem ja. Qźwa już mi się wszystko myli. Gdzie ja wogóle jestem? Co tu tak ciemno? Proszę o abortowanie...
ElektrowniaPV |
To nieudolne podszywanie się jest niczym pawianie zabawy w klatce - zapewne z nudów w oczekiwaniu na porcję bananów
azza |
@MojaPV czy pan to pan czy pan to nie pan? A jeżeli pan to pan to tamten pan to nie pan. A jeśli tamten pan to pan to pan nie jest panem.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...