Mniej energii z OZE w listopadzie. Za to PV mocno w górę

Mniej energii z OZE w listopadzie. Za to PV mocno w górę
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

W listopadzie 2018 r. produkcja energii ze źródeł odnawialnych spadła zarówno w stosunku do wcześniejszego miesiąca jak i analogicznego okresu ubiegłego roku. To głównie efekt niższej generacji z wiatraków. Mocno wzrosła przy tym produkcja z fotowoltaiki, która jednak nadal odgrywa marginalną rolę w krajowym miksie OZE.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Agencję Rynku Energii, w listopadzie 2018 r. odnawialne źródła energii wytworzyły w naszym kraju 1,8 TWh energii elektrycznej w stosunku do 2,2 TWh energii wytworzonej w listopadzie 2017 r.

Miesiąc wcześniej, w październiku 2018 r., krajowe OZE wytworzyły 2,2 TWh, co również było wynikiem gorszym niż osiągnięty w analogicznym okresie wcześniejszego roku, gdy generacja ze źródeł odnawialnych sięgnęła 2,5 TWh.

Niższa generacja energii odnawialnej w listopadzie 2018 r. to efekt przede wszystkim spadku produkcji energii z dominujących w miksie OZE wiatraków, które wyprodukowały w tamtym miesiącu o 78 proc. mniej energii r/r, zachowując jednak nadal największy, wynoszący 58 proc. udział w krajowym wytwarzaniu energii odnawialnej.

Mniej energii o 38 proc. r/r wytworzyły również elektrownie wodne, których udział w krajowym miksie energii odnawialnej w listopadzie wyniósł 6 proc.

Natomiast duży wzrost produkcji energii w tamtym miesiącu odnotowały elektrownie fotowoltaiczne, wytwarzając o 260 proc. więcej niż w listopadzie 2017 r. Miesiąc wcześniej fotowoltaika odnotowała zresztą zbliżony wzrost generacji wynoszący 259 proc.

Udział PV w krajowym miksie źródeł odnawialnych wyniósł jednak tylko 1 proc., a większy miały jeszcze – obok wymienionej energetyki wiatrowej i wodnej – elektrownie biomasowe (22 proc.), współspalanie biomasy (8 proc.) oraz elektrownie biogazowe (5 proc.).

Jak wylicza Agencja Rynku Energii, udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł z ok. 15 proc. w październiku do 12 proc. w listopadzie, co było poziomem zbliżonym do zanotowanego przez OZE we wrześniu ub.r. 

W listopadzie dominowała generacja z elektrowni na węgiel kamienny z udziałem w krajowym miksie na poziomie 51 proc., a także elektrowni na  węgiel brunatny (28 proc.). Mniejszy udział od OZE zanotowały natomiast elektrownie gazowe (7 proc.).

Listopadowa generacja w kraju sięgnęła ogółem 14,6 TWh energii elektrycznej, co oznacza spadek r/r o 1 proc., a konsumpcja wyniosła 15 TWh. Krajowe zapotrzebowanie uzupełniono importem rzędu 1 TWh, a wyeksportowano 0,6 TWh.

Jak wynika z danych ARE, w 2017 roku udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 14,1 proc. dzięki wyprodukowaniu 24 TWh energii, z czego elektrownie wiatrowe wytworzyły w sumie 14,9 TWh (8,8 proc. miksu ogółem), elektrownie biomasowe wyprodukowały 3,5 TWh (2 proc.), elektrownie wodne – 2,6 TWh (1,5 proc.), jednostki współspalające biomasę – 1,8 TWh (1,1 proc.), instalacje biogazowe – 1,1 TWh (0,6 proc.), a elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 0,2 TWh (0,1 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...