Kilka krajów UE spóźnionych z planami ws. energii i klimatu

Kilka krajów UE spóźnionych z planami ws. energii i klimatu
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Do końca ubiegłego roku kraje Unii Europejskiej miały przygotować i wysłać do Brukseli projekty narodowych strategii w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej. Siedem państw nie dopełniło tego obowiązku. Nie ma wśród nich Polski.

Portal Euractiv podał, że projektów narodowych strategii dotyczących spraw energii i ochrony klimatu nie wysłało do Komisji Europejskiej do końca 2018 roku siedem państw – Bułgaria, Czechy, Cypr, Grecja, Węgry, Luksemburg i Hiszpania.

Zgodnie z regulacjami przyjętymi na forum Unii Europejskiej, w celu realizacji unijnej polityki energetycznej i klimatycznej w latach 2021-2030, w ramach tzw. Pakietu zimowego, kraje Unii Europejskiej mają przygotować swoje krajowe strategie w tym zakresie, tzw. National Energy and Climate Plans (NECPs).

Te dokumenty mają być gotowe do końca 2019 r., jednak kraje UEmiały wysłać do Brukseli ich projekty do końca 2018 roku, dając Komisji Europejskiej czas na zgłoszenie swoich uwag, na co KE będzie mieć czas do połowy br.

Euractiv informuje, że kraje, które wysłały do końca grudnia projekty swoich planów, w niektórych przypadkach nie przedstawiły w nich szczegółowych informacji – tak miało być w przypadku NECP przygotowanego przez Niemcy – lub przedstawiły w tych dokumentach zbyt mało ambitne założenia – jak w przypadku planu przygotowanego przez Austrię, o czym miał informować nawet zespół ekspertów powołany przez rząd w Wiedniu.

Strategie zawarte w planach krajów Unii Europejskiej mają służyć realizacji unijnych celów przyjętych w ramach tzw. Pakietu zimowego, czyli zbioru regulacji w zakresie energetyki i klimatu po roku 2020.

Jednym z elementów Pakietu zimowego jest rozporządzenie tzw. governance, które zostało opublikowane w dzienniku urzędowym UE w dniu 21 grudnia ub.r. – wraz z m.in. nową dyrektywą o OZE – i które wprowadza obowiązek przygotowania NECPs. Więcej na ten temat w artykule: Nowa dyrektywa OZE opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PL |
Zero dyskusji o najważniejszym dokumencie dla Polski - brawo :) Czy ktoś go widział? Czy rząd nad nim pracował? Co w nim jest?

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...