ME chce zidentyfikować bariery w rozwoju klastrów

ME chce zidentyfikować bariery w rozwoju klastrów
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Departament Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii wystosował zapytanie ofertowe dotyczące wykonania analizy prawnej wskazującej bariery dla rozwoju energetyki rozproszonej na potrzeby tworzenia klastrów energii oraz propozycje zmian przepisów prawnych mających na celu eliminację zidentyfikowanych barier.

Jak podaje Departament Energii Odnawialnej i Rozproszonej, analiza powinna obejmować w szczególności problematykę bezpośredniej sprzedaży energii, tworzenie własnej infrastruktury do przesyłania i magazynowania energii oraz paliw, tematykę wykorzystania biogazu na potrzeby sieci gazowej, możliwość rozszerzenia katalogu prosumentów ponad zakres zawarty w ustawie o OZE, zagospodarowanie odpadów na cele energetyczne, wykorzystanie energii elektrycznej do celów grzewczych, wykorzystanie rozproszonej energetyki, w tym OZE, na potrzeby sieci ciepłowniczych, a także warunki współpracy klastrów energii z operatorami systemu dystrybucyjnego.

Formularze ofertowe można składać, drogą tradycyjną lub poprzez pocztę e-mail, w terminie do 18 stycznia br. Więcej informacji o zamówieniu znajduje się na stronach Ministerstwa Energii pod tym linkiem.

Wcześniej, w połowie ubiegłego roku, Departament Energii Odnawialnej i Rozproszonej w ME wystosował zapytanie ofertowe dotyczące przygotowania analizy możliwości wprowadzenia regulacji w zakresie bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

W ramach zapytania ofertowego departament OZE w resorcie energii wskazał na dwa modele rozliczeń energii odnawialnej w ramach sprzedaży bezpośredniej – PPA oraz peer-to-peer.

Dzięki tej analizie Ministerstwo Energii chciało przekonać się, jakie są możliwości prawne oraz koszty wprowadzenia bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej, poznać modele sprzedaży energii bazujące na koncepcji PPA i peer-to-peer, a także doświadczenia innych państw we wdrażaniu bezpośredniej sprzedaży energii z OZE – w tym przynajmniej Danii, Holandii, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W tamtej analizie miały zostać określone także sposoby kalkulacji kosztów dystrybucji w takim modelu oraz rola OSD w zakresie udostępniania istniejącej infrastruktury energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wojtek |
Oj bieda bieda. Trzeba kupić ekspertyzę. Trwa bal za pieniądze podatników. Niech się ministerstwo zastanowi co ile tygodni należy zmieniać ustawy by można było coś zrobić.
Taka prawda |
Intelektualne zera w temacie energetyki zasiedlają etaty w ME. Tak więc za pieniądze podatnika bierze się pensje pomimo braku kompetencji, z drugiej strony by pokazać efekty jakiejś aktywności znów za pieniądze podatnika-zamówi się ,, ekspertyzy" by z ich użyciem lub po całkowitym pominięciu wyprodukować kolejne nie przydatne bla bla dla mediów.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...