Emilewicz: przedsiębiorcy zyskają status prosumentów

Emilewicz: przedsiębiorcy zyskają status prosumentów
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
REKLAMA

Na razie przedsiębiorcy posiadający mikroinstalacje nie są objęci zawartą w ustawie o OZE definicją prosumenta. Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zapowiada, że to ma się zmienić za sprawą programu Energia Plus. Założenia tego programu ma zaprezentować w niedzielę partia Porozumienie, której wiceszefową jest Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz zapewniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Energia Plus i wspierana w ramach tego programu instalacja odnawialnych źródeł energii przyczyni się do obniżenia kosztów energii u odbiorców końcowych.

Beneficjentem tego programu mają stać się nie tylko gospodarstwa domowe, ale także samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które zostaną objęte wpisaną do ustawy o odnawialnych źródłach energii definicją prosumenta.

W ramach dotychczasowych regulacji wpisanych do ustawy o OZE przedsiębiorcy będący producentami energii w mikroinstalacjach nie mogą korzystać z systemu rozliczeń w postaci tzw. opustów, którym objęte są choćby gospodarstwa domowe produkujące energię i oddające do sieci nieskonsumowane nadwyżki.

Produkcja energii w takich instalacjach przez przedsiębiorców rozliczana jest inaczej – na zasadzie wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci liczonego jako średnia cena energii elektrycznej z rynku hurtowego z ostatniego kwartału.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała ponadto w rozmowie z PAP wdrożenie mechanizmów finansowania inwestycji w małe instalacje OZE, sygnalizując, że te mechanizmy nie będą polegać na dotacjach, ale na finansowaniu zwrotnym.

Przedsiębiorcy mówią nam, że nie potrzebują dotacji, oni dzisiaj potrzebują instrumentu zwrotnego, długoterminowego, czy to produktu bankowego kredytowego, ale także leasingu, który pozwoli im stosunkowo tanio taką instalację u siebie zainstalować i ją eksploatować – Polska Agencja Prasowa cytuje wiceszefową partii Porozumienie.

Przeprocedowanie pakietu zmian legislacyjnych, które złożą się na program Energia Plus, minister przedsiębiorczości zapowiada jeszcze w 2019 r.

Szczegóły nowego programu partia Porozumienie ma zaprezentować w niedzielę.

Wcześniej, podczas grudniowej Konwencji Zjednoczonej Prawicy, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a jednocześnie szef partii Porozumienie, Jarosław Gowin, zapowiedział, że wdrożenie programu Energia Plus będzie skutkować uruchomieniem nawet 5 mln prosumenckich instalacji OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (44)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Adam |
Już się boje co będzie spieprzone , jak zwykle .
Oz |
Nikt wam Tyle nie da ile Polityk obieca... Miłego weekendu wszystkim.
Lol |
Przedsiębiorca nie będzie prosumentem- za dobrze jest dojonu przez Big Energy
qba |
Czyli działanie już i teraz, w nocy, jak z SĄDAMI odpada - tego jeszcze w 2019, do wyborów zostało niewiele "Przeprocedowanie pakietu zmian legislacyjnych, które złożą się na program Energia Plus, minister przedsiębiorczości zapowiada jeszcze w 2019 r."
Kolo |
Skończyć bilasowaniw i inne sztuczne twory by rozwijały się takie systemy które pozwolą na off grid
ożle |
Dobra wiadomość Wtedy na pewno firmy wejdą w to ...
PV |
narzekać, narzekać narzekać..a może warto się do nich zgłosić i z nimi rozmawiać jak to lepiej zrobić?
@vr5 |
Przydała by się taka nowelizacja Ustawy OZE, by Prosumenci w całym kraju byli jednakowo rozliczani z wytworzonej energii. Z powodu pewnych przeoczeń w zapisach Ustawy mamy "wolną amerykankę". Każdy Operator rozlicza "po swojemu", często z naruszeniem prawa. To trwa już dwa i pół roku!
Pytanie |
Pytanie czy rząd PIS zdąży przed wyborami uchwalić to prawo czy też skończy się na obietnicach - kiełbasy wyborczej???
alladyn-solar-batt |
,, narzekać, narzekać narzekać..a może warto się do nich zgłosić i z nimi rozmawiać jak to lepiej zrobić?-naprawdę jesteś tak naiwny, że ze złodziejem chcesz rozmawiać o,, przechowywaniu Twoich pieniędzy "? Bo czymże innym jest (jak nie przechowywaniem zbywającego kapitału) w Polsce inwestycja długoterminowa w OZE, którego przecież okres użytkowania to 25 lat, a okres amortyzacji to 10-15 lat?,, jak to zrobić lepiej" to stwierdzenie, które w ustach osób trzymających sznurki (BE) sejmu, rządu oznacza coś zgoła zupełnie przeciwnego od pożądanych zmian przez Prosumentów czyli takie procedowanie by było długo, bez efektu, a w międzyczasie z inicjatyw inicjowanych w ME mnoży się uwarunkowania jakie Prosument musie wypełnić gdyby strzeliło mu do głowy oddawanie nadwyżki do sieci, która g co najważniejsze - w obecnych zapisach przestała być infrastrukturą Państwa Polskiego i jest prywatnym folwarkiem grupki osób pozatrudnianych w spółkach OSD. To obszar około 350 osób od których decyzyjności zależy dzisiaj los każdego Polaka, od których błędnych propozycji (już mamy skutki wzrostu cen) zależy przyszłość każdego dzisiaj dziecka, które gdy dorośnie będzie potrzebowało by żyć m. in. energii elektrycznej.
alladyn-solar-batt |
Jak chcesz to,, lepiej zrobić" z kimkolwiek to nie,, zgłaszaj się do nich" bo Oni to tłuki - co pokazało głosowanie w sprawie refundowania pieniędzmi ze sprzedaży uprawnień emisyjnych strat, jakie BE poniesie w skutek takiego zasterowania Sejmem i ME w ubiegłych latach by hamować rozwój OZE i generacji rozproszonej, by w praktyce (to się im udało w 100%) nikt nie spowodował modernizacji w sieciach Dystrybucyjnych - bo to od nich bezpośrednio zależy oczywista oczywistość, że po przyłączeniach grupy pionierskiej (teraz to obserwujemy) Operatorzy OSD odmówią dalszych przyłączeń powołując się na,, bezpieczeństwo " odbiorcy energii...
alladyn-solar-batt |
Skoro chcesz,, to zrobić lepiej " - pierwszą okazję będziesz miał z tymi, co pozostaną po (a nie z tymi co przed mataczą) wyborach w październiku 2019, bo do wyborów masz tylko kiełbaski wyborcze. Tutaj kluczem byłoby WYŁĄCZNIE powołanie organizmu,, partii" na wzór niemieckich,, zielonych" o profilu pro obywatelskim, Prosumenckim dbającej o przyszłe kształtowanie konkurencyjności każdego Polaka pośród innych nacji europejskich poprzez obniżanie wartości i kosztu zakupu paliw importowanych oraz kupionych na rynku wewnętrznym a niezbędnych dla zaspokojenia jego corocznych potrzeb.
Wystarczy... Przenieść do Polski. |
Brytyjskie ministerstwo zaznacza przy tym, że obecnie prosumenci na Wyspach eksportują do sieci około 50 proc. energii i otrzymują za nią wynagrodzenie – nawet jeśli nie jest ona w danym momencie potrzebna w sieci. Nowy system ma to zmienić, wprowadzając element wyceny energii produkowanej przez prosumentów w zależności od bieżącego zapotrzebowania. – Ta propozycja w połączeniu z takimi technologiami jak inteligentne liczniki i magazyny energii pomoże w budowie mostu do bardziej inteligentnego systemu energetycznego, mogącego współpracować z samochodami elektrycznymi, stacjonarnymi magazynami energii, aby sprzedawać energię do sieci w czasie wysokiego zapotrzebowania, a jednocześnie redukować koszty rachunków, obciążenia sieci i dając konsumentom kontrolę nad zużyciem energii – uzasadnia Department for Business, Energy and Industrial Strategy.
Hanka partyzant |
Dziś do systemu opustów Sprzedawcy zobowiązani dopłacają ok 100 zł/MWh, ciekawe czy Pani Minister ma świadomość tego faktu i skąd zamierza dopłacać sprzedawcą zobowiązanym ?
prosument |
słowa, słowa, słowa, których wartość w ustach polityków jest zerowa.
alladyn-solar-batt |
Do Hanka partyzant: a ja pytam-skoro dziś Opetatorzy okradają Prosumenta z części jego Własności gdy korzysta z,, opustów " to jaki cel, jakie racje miałyby przemawiać za kontynuowaniem tej haniebnej i lichwiarskiej praktyki w tym jakie racje za taką kontynuacją przemawiają by w swych staraniach podtrzymywała to Emilewicz? Rozumiem, że którekolwiek ze Spółek Dystrybucyjnych pokazała publicznie wyliczenie kosztów jaki poniosła w procesie dystrybucji kilowatogodziny wprowadzonej do sieci przez Prosumenta w ramach,, opustów " i wyliczenie to uzasadnia Twoje starania o stosowne refundacje na rzecz OSD?
Hanka partyzant |
Do alladyn: stawka zmienna w taryfie dystrybucyjnej G to ok. 209 zł/MWh, prosument wprowadza do sieci 1 MWh a odbiera 0,8 MWh. Z czynnej Prosumenta okrada Sprzedawca 0,2 x 300 zł/MWh(zakładana średnia) = 60 zł natomiast prosument okrada Sprzedawcę na 0,8 x 209 = 167,2 zł/MWh. Zatem kto kogo okrada na ok 100 zł/MWh ? Odp: Zgodnie z ustawą koszty te są wkalkulowane w taryfę, więc płaci społeczeństwo
Aldebaran |
@Haniu, większych głupot już dawno nie czytałem, godne @MojaPV.
alladyn-solar-batt |
Do Hanka partyzant:,, natomiast prosument okrada Sprzedawcę na 0,8 x 209 = 167,2 zł/MWh" - tak jak myślałem, wykazać faktu powstawania kosztu transportu,, nadwyżki c nie potrafisz-analogicznie jak przedstawiciele PGE, Enea, Energa. Z drugiej strony równie wirtualnie jak w pierwszej i elementarnej kwestii w cytowanym zdaniu utrzymujesz jakoby nadwyżka wprowadzona przez Prosumenta do sieci wędrowała z jego domu do generatora w elektrowni, przechodziła poprzez generator i ponownie wracała do Prosumenta - dlatego to On okrada, w dodatku na 80%.!?
Siekanamase |
Do Hanka : co ty bredzisz. Zaklad energetyczny ma prąd na miejscu. To co odda prosument idzie od razu do sąsiada. Koszty przesyłu wynoszą coś koło 1 grosz. Za to dostają spowrotem 80% tego co oddadzą. Zrozum trolu że dostają 20% oddanego prądu. Dodatkowo jak idzie prąd do sąsiada to oszczędzaja praktycznie cały przesył. Kapujesz?
alladyn-solar-batt |
Ja to przedstawię w prawidłowym świetle: koszt, , transportu" energii Prosumenta to.... 1,3% wartości energii wprowadzonej do sieci. A zatem pobierane obecnie myto-podatek 20% to według matematyki.... to bagatela 1538 %. To rzeczywista skala bandyckiej dyskryminacji energii od Prosumenta-wyłącznie dlatego w tej wysokości nałożonej, że posłowie-przestępcy siedzą w kieszeni BE. Dyskusja bezprzedmiotowa z jednego formalnego (legislacyjnie) powodu- gdy Sejm uchwalał 20/30 % myta - żaden Poseł NIE dysponował wyliczeniem kosztu. Zatem-żaden nie posiadał podstaw faktycznych do uchwalania np. 5,10,czy 20%.To przypomniawszy podnoszę, że,, pracowano" nad tymi przepisami 5,5 miesiąca, a mimo to te niezguły z tytułami,, inszynierów" nie były zdolne intelektualnie.... by policzyć. Do dziś taki stan się utrzymuje. Stąd mataczenia i wszelkie inne tezy-w miejsce wyliczenia.
alladyn-solar-batt |
Do Hanka Partyzant: otóż to - ,, Dodatkowo jak idzie prąd do sąsiada to oszczędzaja praktycznie cały przesył. Kapujesz?" - prawidłowe oznaczenie faktów. Zatem to złodzieje z BE winni płacić za Usługę dostarczenia energii do sąsiada Prosumenta - bez strat sieciowych
Xyz |
A jak sąsiad nie potrzebuje to gdzie idzie? Jak prosument chce oddawać do sieci to niech to sprzedaje i ponosi koszty. Jakie odpusty i preferencje dla wybranych.
Stanisław |
,, to niech to sprzedaje i ponosi koszty.''-proszę zatem płacić, nie rabować, przede wszystkim przedłożyć koszty a nie bajać pierdy z sufitu na ten temat
Hanka partyzant |
Do siekanamase: Proszę oddać pieniądze za szkołę, bo nic się nie nauczyłeś.
Hanka partyzant |
Do alladyn: Proszę się zapoznać jak funkcjonuje Krajowy System Energetyczny i przejść na poziom merytoryczny swoich wywodów.
Siekanamase |
Do hanka: widzę że dotarło, bo tylko jakiś pierd na koniec. Do xyz: nie dopłacać do leczenia ludzi zatrutych smogiem. Nie dopłacać do szkód górniczych, rent. Niech to wszystko będzie wliczone w cenę energii a nie schowane w inne podatki. Czemu wszyscy mają płacić za grupę. Wtedy 1 kwh będzie kosztować 2 zł i spokojnie bez najmniejszego problemu można sprzedawać nadwyżkę za 80% i płacić za przesył.
Aldebaran |
@xyz, jakie koszty ? Za koszt przesyłu płaci odbiorca, więc BE ma dostawać podwójnie za przesył, od prosumenta też ?
Aldebaran |
@xyz, jakie koszty ? Za koszt przesyłu płaci odbiorca, więc BE ma dostawać podwójnie za przesył, od prosumenta też ?
Hanka partyzant |
Do aldebaran: Jak by kolega nie rozumiał, to @xyz chodzi o to, żeby prosument w momencie kiedy somsiad nie potrzebuje sprzedał sobie energię którą wprowadził do sieci, a następnie jak nie produkuje w innych godzinach doby handlowej, kupił energię z kosztem usługi dystrybucji (koszt dystrybucji występuje tylko na poborze z sieci OSD). Dla informacji rynek energii składa się z 8760 oddzielnych godzin w roku. Drugą opcją alternatywną jest system opustów. Rachunek jest prosty. Typowy Janusz (nie obrażając Janusza) używa określeń: "prąd idzie do sąsiada" "Zakład Energetyczny", "przesył do sąsiada" Pozdrawiam Januszy prosumentyzmu i teorii kosztu dystrybucji na poziomie 1,3% wartości energii lub 1 gr do sąsiada i zachęcam do wnikliwego zapoznania się z zasadami funkcjonowania rynku energii. Pozdrawiam i pokój z wami.
Aldebaran |
@Haniu, czym Ty zasilasz się w partyzantce ? Ręcznym gene(wib)ratorem ? Nie widzisz już dalej niż "do sąsiada". Cóż takiego wielkiego staje na przeszkodzie, że o ile prąd biegnie sobie do sąsiada po drucie o długości 40 m, że koszt takiego przesyłu tak makabrycznie rośnie. Co to za wielki izolator sprawia ?, co to za wstrząs dla stabilności KSE być może ? No nie kumam nie w ząb. Ale nie byłem w partyzantce, i nie znam ichniej martyrologii na polu walki z OZE.
alladyn-solar-batt |
Do Hanka partyzant : tego o co prosi Stanisław jak widzimy nie umiesz zrobić (,,przede wszystkim przedłożyć koszty a nie bajać pierdy z sufitu na ten temat"). Odsyłasz obcesowo do zapoznawania się z rynkiem energii (to niby w jakim celu?) jak do wzorca-szkopuł w tym, że to wzorzec patologii ukształtowanej dla zapewnienia nadzatrudnienia w energetyce patologiami, którymi ta pijawka (System) jako monopolosta zupełnie się nie przejmuje. Właściwie merytorycznie Twoje bajania to zero wartości wobec braku listingu kosztów obrotu zwrotnego nadwyżkami Prosumenta w strukturze OSD (system nie ma tutaj nic do rzeczy). Ja wiem z jakiej przyczyny nie potraficie w BE przedłożyć konkretów w przedmiocie kosztów. Kolejny Twój,, operat" argumentacyjny w przedmiocie w/w kosztów wygląda następująco :,, Dla informacji rynek energii składa się z 8760 oddzielnych godzin w roku. ". I cóż niby z tego, że w oceanach żyją wieloryby?
xyz |
No a jak nikt w okolicy nie będzie potrzebował tego prądu to co? Rozumiem, że tworzymy nową kastę prosumentów? Ok. Niech produkują prąd. Mi wszystko jedno od kogo kupię. W zimie też od prosumenta z PV mogę kupić, a co jak nie będzie miał. Tylko niech płacą też koszty napraw, modernizacji itp itd.
Aldebaran |
@xyz, za koszty modernizacji sieci płacimy w przesyle, ponadto BE otrzymuje różne dotacje na ten cel. Czy, jeżeli prąd płynie ode mnie do kogoś, albo w przeciwnym kierunku, koszty napraw i modernizacji są inne ? Co do sąsiadów, to płynie do innych sąsiadów, a jak nie to za granicę. O ile ten mój prądzik będzie w stanie przebić się przez straty przesyłowe w ogóle gdziekolwiek dalej....
Xyz |
@Aldebaran rozumiem z tymi opłatami. No a co w zimie lub jak nie ma słońca a chce kupić ten prąd od prosumenta to co wtedy?
Aldebaran |
@xyz, gdy nie ma słońca/wiatru to kupujemy od BE. BE ma prąd z elektrowni gazowej, lub szczytowej, lub węglowej uruchamianej sezonowo (EC). Koszty przesyłu i napraw dalej pokrywa odbiorca.
Xyz |
@Aldebaran a czy są te elektrownie i można tak uruchomić te elektrownie na ządanie
Aldebaran |
@xyz, w PL są ale ich jest za mało, a to tylko dzięki wstecznej zmumifikowanej polityce wszelkiej maści rządów w PL.
Xyz |
@Aldebaran no to jakich nie ma to jak będę uruchamiane?
Aldebaran |
@xyz Załóżmy ręce i nie róbmy nic. Nic nie budujmy i w nic nie inwestujmy. Nic nie ma sensu. Tylko zostawcie nas wszystkich w spokoju w naszym gnuśnym swojskim grajdole.
Xyz |
@Aldebaran po co te nerwy. Ja sie na tym nie znam i pytam. Próbuje to zrozumieć. Ja mieszkam w bloku wiec nie założę sobie paneli. Boje sie ze za chwile będę siedział przy świeczkach tak jak kiedyś siedziałem, ale teraz tylko z tego względu na to ze nie będzie mnie stać na prąd.
Aldebaran |
@xyz, nie mam nerwów tylko zniechęcenie. Sądziłem że podpuszczasz, jak niektórzy.
xyz |
@Xyz nie podpuszczam. Nie o to mi chodziło. Wiesz mi jest wszystko jedno od kogo kupię prąd, byleby był i był tani. Dla mnie to jest ważne. Ja już swoje lata mam i do emerytury już blisko, a wiesz ja już wiele w życiu nie zdziałam. Po prostu to zamieszanie z prądem mnie martwi i tyle.
MlaskaczWaflami |
Marudzicie i zrzędzicie a ten prosument wcale nie jest taki zły. Poczytajcie jak mają prywatni producenci w takiej Australii czy Kalifornii, wtedy stwierdzicie że u nas nie jest jednak tak źle. Oczywiście żal tych 20% ale nie ma co robić dramatu.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...