Ceny zielonych certyfikatów spadły. Jednocześnie wyraźnie spadła nadpodaż

Ceny zielonych certyfikatów spadły. Jednocześnie wyraźnie spadła nadpodaż
Fot. Acciona press
REKLAMA

Mimo braku wyraźnego wzrostu obrotów i przy nadal rosnącej rynkowej nadpodaży zielonych certyfikatów producenci energii odnawialnej, którzy nadal korzystają z tego systemu wsparcia, mogą z pewnością uznać ubiegły rok za udany, w przeciwieństwie do roku 2017, kiedy ceny certyfikatów spadły do rekordowo niskich poziomów. Pod koniec 2018 r. ubiegłoroczny trend w zakresie cen i podaży certyfikatów jednak uległ odwróceniu.

Wolumen obrotu zielonymi certyfikatami w roku 2018 ukształtował się na poziomie 30,05 TWh – o 0,01 proc. niższym niż w roku 2017. Ten czynnik, a także systematycznie rosnąca dalej nadpodaż zielonych certyfikatów stały jednak w przeciwieństwie do tego, jak w ubiegłym roku zachowywały się ceny zielonych certyfikatów.

Jeszcze pod koniec 2017 r. trudno było spodziewać się tak wyraźnego wzrostu cen, który nastąpił w 2018 r. i który – w połączeniu z rosnącymi cenami energii na rynku hurtowym – pozwolił na istotną poprawę wyników borykających się z problemami finansowymi producentów energii odnawialnej, którzy weszli do systemu zielonych certyfikatów, uruchamiając produkcję energii do połowy 2016 r.

Jeszcze w styczniu 2018 r. średnia cena zielonych certyfikatów sprzedanych na Towarowej Giełdzie Energii wyniosła 49,05 zł/MWh, ale później wzrosła nawet trzykrotnie, a cena średnioważona na sesjach rynku praw majątkowych wyniosła w 2018 roku dla instrumentu PMOZE_A średnio 103,82 zł/MWh, czyli aż o 64,99 zł/MWh więcej w porównaniu do roku 2017.

W ostatnim miesiącu 2018 r. średnia miesięczna cena certyfikatów jednak zmalała w porównaniu do ceny z wcześniejszego miesiąca. W grudniu cena spadła względem listopada o 3,21 zł/MWh, do poziomu 153,07 zł/MWh.

Wcześniej, w listopadzie, ceny zielonych certyfikatów wzrosły w stosunku do października przeciętnie o ok. 15 zł/MWh, z poziomu 140,97 zł/MWh, osiągając najwyższy poziom w notowaniach indeksu PMOZE_A od czterech lat.

Spadkowi średniej ceny certyfikatów w grudniu towarzyszył spadek obrotów. Wolumen handlu certyfikatami w listopadzie odpowiadał produkcji 1,337 TWh energii odnawialnej, podczas gdy w grudniu było to już 884,1 GWh, co było najniższymi wynikiem od stycznia 2018 r. i dwukrotnie niższym od rekordowych obrotów w październiku.

Trend spadkowy widać także na ostatnich notowaniach. Cena w indeksie PMOZE_A spadła po raz kolejny we wtorek 9 stycznia, osiągając w notowaniach sesyjnych średni poziom 145,41 zł/MWh, a w notowaniach pozasesyjnych nawet 100,25 zł/MWh, przy czym w najtańszej transakcji na rynku OTC certyfikaty sprzedano za jedynie 35,25 zł/MWh.

Spadek nadpodaży

Grudniowy spadek ceny zielonych certyfikatów miał miejsce mimo, że pierwszy raz od dawna wyraźnie zmniejszyła się ich nadpodaż.

Wcześniej, w listopadzie, wzrostowi średniej ceny certyfikatów do poziomu najwyższego od czterech lat towarzyszył wzrost nadpodaży certyfikatów do najwyższego w historii poziomu 33,79 TWh.

W listopadzie jednak również zablokowano do umorzenia certyfikaty odpowiadające produkcji 4,74 TWh energii odnawialnej, a łączny wolumen ZC zablokowanych do umorzenia wzrósł w tamtym miesiącu do 13,17 TWh.

Tymczasem w grudniu, gdy pierwszy raz od wielu miesięcy rynkowa nadpodaż certyfikatów wyraźnie się zmniejszyła, Towarowa Giełda Energii odnotowała umorzenie certyfikatów odpowiadających wyprodukowaniu ponad 6,76 TWh energii odnawialnej i zablokowano jednocześnie do umorzenia certyfikaty na 0,53 TWh, podczas gdy w tym samym miesiącu wystawiono certyfikaty odpowiadające generacji 2,04 TWh.

Z tego powodu rynkową nadpodaż zielonych certyfikatów w ostatnim miesiącu ubiegłego roku udało się zmniejszyć z niemal 33,8 TWh na koniec listopada do ok. 29,07 TWh, przy czym zablokowane do umorzenia pozostawały certyfikaty odpowiadające produkcji niemal 6,86 TWh zielonej energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TwojaTVP |
PiSiorki pomyliły się w Excelu, to i cuda ekonomii wychodzą.
MojaPV |
Ze to KODomici i POKOsy nie mylą się w excelu bo nie potrafią go obsłużyć
alladyn-solar-batt |
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/OyEktkpTURBXy9hMzlmYTE1OTJlZTE5YzQxMWRhNTM3MTY4ZjRhNzlkNS5wbmeRlQLNAwAAwsM
TwojaTVP |
POPiSowa wypowiedź MojaTW, ale jak zwykle jak Dudą w płot. Patrząc na twarz Tchórzofretki i jego współpracowników to cep mógłby ich przerosnąć.
SPS |
@alladyn: czyli Polska jest drugim najdroższym (po Portugalii) krajem pod względem cen energii w PPS. Te paskudne Niemce co to płacą ileśtam mld ojro w PPS mają o połowę taniej. Dobry zestawienie Eurostatu, trzeba wklejać go tu częściej żeby do wszystkich dotarło.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...