Kolejny OSD notuje swój kwartalny rekord przyłączeń mikroinstalacji

Kolejny OSD notuje swój kwartalny rekord przyłączeń mikroinstalacji
Fot. Energa Living Lab
REKLAMA

W trzecim kwartale 2018 r. w sieci dystrybucyjnej spółki Energa Operator pojawiło się najwięcej jak dotychczas nowych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W tamtym kwartale Energa nie była bynajmniej liderem jeśli chodzi o przyłączenia takich źródeł przez krajowych operatorów systemu dystrybucyjnego.

W trzecim kwartale 2018 r. Energa Operator przyłączyła do swojej sieci dystrybucyjnej, w trybie na zgłoszenie, w sumie 1365 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 11,654 MW.

Tak wiele mikroinstalacji ten operator systemu dystrybucyjnego z północnej Polski nie przyłączył w żadnym wcześniejszym kwartale. W drugim kwartale 2018 r. Energa Operator przyłączyła 740 mikroinstalacji o mocy 4,799 MW, a w pierwszym kwartale ub.r. w jego sieci pojawiły się 324 nowe mikroinstalacje o mocy 3,589 MW.

Więcej mikroinstalacji w trzecim kwartale 2018 r. przyłączyli jednak dwaj inni operatorzy systemu dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja (4,18 tys.) oraz Tauron Dystrybucja (1,8 tys.).

Na koniec września br. w sieci Energi Operator funkcjonowało już 7 891 mikroinstalacji o całkowitej mocy 57,651 MW, które przyłączono w trybie na zgłoszenie.

Aż 99,2 proc. tych mikroinstalacji zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Łączna moc takich instalacji wynosiła 57,013 MW. W tym 7 777 z 7 832 mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączono do sieci niskiego napięcia, a 55 mikroinstalacji PV o łącznej mocy 1,817 MW działało w sieci średniego napięcia.

Do tego przyłączonych było jeszcze 27 mikroźródeł wiatrowych o łącznej mocy 0,128 MW, w tym jedna mikroinstalacja o mocy 3 kW została przyłączona do sieci średniego napięcia.

W sieci tego operatora znajdowało się również 12 mikroinstalacji wodnych o łącznej mocy 0,225 MW – wszystkie przyłączono do sieci niskiego napięcia, a także 8 mikroinstalacji biogazowych o łącznej mocy 0,192 MW, z czego jedną o mocy 40 kW przyłączono do sieci średniego napięcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kazik |
Witam Proszę Czy może mi w jasny sposób ktoś wytłumaczyć jak będę rozliczany w tauronie za prąd jeśli będę miał instalacje na firmę? Np w ciągu dnia wyprodukuje 10 kv a w ciągu tego samego dnia i nocy będę potrzebował 12 kv ? Zaplacę róznicę 2 kv czy będę znowu w nocy musiał kupić od taurona np 7kv?
Przedsiębiorca |
@Kazik w Tauronie i w innych zakładach energetycznych zasady są takie same. Jako przedsiębiorca posiadający mikroinstalację na firmę możesz wprowadzać do sieci nadwyżki niewykorzystanej energii otrzymując za to cenę równą średniej hurtowej cenie energii z poprzedniego kwartału. W tym przypadku koszty energii od Taurona to osobna, niezależna sprawa. PS Mówimy o kWh, nie o kv
kazik |
wiadomo cena jest zmienna interesuje mnie czy jak w ciągu dnia wyprodukuje energii 10 kwh. Na bieżąco zużyje 5 kwh do sieci oddam nadwyżkę 5 kwh np po 0,20 gr ale w nocy potrzebuje energii 7 kwh i mam rozumieć że tą energię będę musiał znowu kupić od taurona za 0,85 gr ?
Taka prawda |
Tak Kazik, na tym polega działanie monopolu BE. Oczywiście możesz kupić i zainstalować magazyn energii - oddając dzięki temu jak najmniej swych nadwyżek oraz zużywając jak najwięcej tego co uprzednio słońce wytworzyło
Przedsiębiorca |
@Kazik jako przedsiębiorca nie jesteś prosumentem zgodnie z ustawą, nie możesz korzystać z tzw. opustów, o których zdaje się że piszesz. To ile wprowadzisz do sieci i sprzedasz nie ma nic wspólnego z rozliczeniami za pobór energii z zakładu energetycznego. Natomiast zużywając samemu część wyprodukowanej przez siebie energii obniżasz ilość kWh, które musisz kupować od Taurona. Z tego powodu twój rachunek od Taurona będzie niższy.
oo |
@Przedsiębiorca, a może wiesz, czy w tym przypadku operator ma obowiązek bilansować fazy czy nie? dla przykład na 1 fazie +2kW, na 2 fazie -1kW, na 3 fazie -1kW .... czy w takiej chwili jest zero, czy sprzedajesz 2kW po 20gr i kupujesz 2 kW po 80gr w jednej sekundzie ?
gino |
A na Śląsku nic tylko 1 max 2 mikroinstalacja na 1 000 mieszkańcó kiedy w innych województwach dzieki dotacjom powstaje 50-70 mikroinstalacji na 1 000 mieszkańców
gino |
do Kazik. Nocna taryfa 1 kWh = 0,33 zł brutto (cena energi i cena dystrybucji) a dzienna 1 kWh=około 0,70 zł
Kazik |
@gino super dzięki wielkie

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...