Prezydent podpisał ustawę kogeneracyjną

Prezydent podpisał ustawę kogeneracyjną
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA

Jeszcze w tym miesiącu wejdzie w życie ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. O podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowa ustawa wprowadza też pewne zmiany do ustawy o odnawialnych źródłach energii, na których mogą skorzystać inwestorzy z branży biogazowej.

W połowie ubiegłego miesiąca za przygotowaną w Ministerstwie Energii ustawą głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości w liczbie 222 oraz wszyscy posłowie koła poselskiego WiS, przeciwko byli wszyscy posłowie PO (136), wszyscy posłowie Kukiz15 z wyjątkiem jednego głosującego "za" i jednego wstrzymującego się od głosu. Przeciwko głosowali też wszyscy posłowie Nowoczesnej, PSL-UED, Teraz! oraz W-S. Za ustawą zagłosowało ponadto 5 posłów niezależnych, 4 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

W Senacie za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 56 senatorów, 27 senatorów było przeciwko, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Teraz ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji podpisał prezydent Andrzej Duda i wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Celem ustawy jest wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, który ma zastąpić wygasający z końcem tego roku system oparty o świadectwa pochodzenia. Proponowany mechanizm zapewni zarówno stymulowanie budowy nowych jednostek kogeneracji, jak i utrzymanie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w istniejących jednostkach, które bez wsparcia nie mogłyby funkcjonować z powodu luki finansowej w kosztach operacyjnych – zapewnia Ministerstwo Energii.

Proponowany mechanizm ma gwarantować inwestorom wypłacaną przez 15 lat, stałą premię ponad rynkową cenę energii elektrycznej.

Przewidziano, że wsparcie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW oraz małych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW ma się odbywać poprzez złożenie wniosku o wypłatę gwarantowanej premii.

W przypadku nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW przewidziano mechanizm aukcyjny, a w przypadku takich jednostek o mocy ponad 50 MW przewidziano procedurę naboru.

Natomiast w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 MW przewidziano procedurę wniosku o wypłatę "premii gwarantowanej indywidualnej".

Warunkiem uzyskania wsparcia na energię elektryczną ma być wprowadzanie i sprzedaż do sieci ciepłowniczej co najmniej 70 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w wysokosprawnej kogeneracji w danej jednostce kogeneracyjnej, a – jak zaznacza ME – w nowym systemie będą mogły uczestniczyć tylko elektrociepłownie, dla których jednostkowy poziom emisji CO2 nie przekroczy 450 kg/MWh wytwarzanej energii – łącznie elektrycznej i cieplnej. 

Warunek współpracy z publiczną siecią ciepłowniczą nie obejmie jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW oraz istniejących oraz zmodernizowanych jednostek opalanych metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW.

Koszty nowego mechanizmu zostaną przeniesione na rachunki odbiorców. – Oznacza to zmianę formuły finansowania w porównaniu z dotychczasowym systemem, w którym koszt finasowania ujęty był w cenie energii i niewidoczny dla odbiorców – na transparentne wyodrębnienie na rachunku osobnej opłaty dedykowanej na ten cel – zapewnia Ministerstwo Energii.

Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2019 roku wyniesie 1,58 zł/MWh, co – jak wylicza resort energii – oznacza wydatek średnio 3,95 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Zapisy, które pojawiły się w ustawie kogeneracyjnej, wprowadzą też zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o wyodrębnienie w ustawie o OZE osobnej, potencjalnie wyższej tzw. ceny referencyjnej dla biogazowni pracujących w trybie wysokosprawnej kogeneracji. Więcej na ten temat w artykule: Najnowsze zmiany w ustawie o OZE szansą dla biogazowni. Potrzebny ruch ME.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Paweł |
A co z realnym wsparciem dla jednostek poniżej 1 MW el? Nie będzie rozwoju mniejszych jednostek? Wie ktoś może, czy jest jakieś wsparcie dla maluchów?
PAD |
Miałem w ręce długopis , to podpisałem .
re |
jest w tej ustawie FIP dla małych jednostek, wsparcie dla energii brutto bez dodatkowych warunków jak dla większych jednostek
darek |
Nie do końca rozumiem co z nowymi jednostkami o mocy 1 MW. Jest warunek wprowadzania i sprzedaży do sieci ciepłowniczej co najmniej 70 % ciepła?
pesel |
Instalacje o mocy do 1 MW nie muszą sprzedawać ciepła do sieci ciepłowniczej ale sugeruję przeczytać ustawę i zwrócić tam uwagę na istotny zapis. Tam są dwa pojęcia: energia wytworzona i sprzedana do sieci i tylko wytworzona - szalona różnica. Tylko wytworzona tzn. że licznik na zaciskach generatora czyli obejmuje też energię zużytą na potrzeby własne obiektu gdzie jest kogenerator. Uniknięty zakup energii z sieci i uniknięta opłata za dostarczenie tej energii a i tak jest do tego premia. Ciekawe czy w końcu mała kogeneracja będzie się u nas sensownie rozwijała.
darek |
pesel, dziękuję za wyjaśnienie

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...