Wielka inwestycja w Chinach poprawi wykorzystanie OZE

Wielka inwestycja w Chinach poprawi wykorzystanie OZE
Fot. Peter Kaminski, flickr cc-by
REKLAMA

W efekcie notowanego w ostatnich latach boomu na inwestycje w nowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w Chinach pojawił się problem niedostatecznych zdolności do wykorzystania produkowanej energii odnawialnej. Jednak w ostatnim czasie Chińczycy zaczęli mierzyć się ze zjawiskiem tzw. curtailment poprzez inwestycje w sieć.

Najlepszym dowodem na to jest inwestycja zrealizowana przez State Grid Corp. of China, w wyniku której powstała najdłuższa na świecie linia energetyczna 1100 kV wykonana w technologii HVDC, dzięki której możliwe stało się przesyłanie energii produkowanej w słabiej zaludnionej północnozachodniej części kraju na wschód, gdzie skupia się aktywność gospodarcza Chin.

Efektem wielkiej inwestycji, której koszt wyniósł 5,9 mld dolarów, jest budowa sieci energetycznej o długości 3,29 tys. km, której potencjał przesyłowy sięga 12 GW.

Jak wyliczają chińskie władze, dzięki nowej linii przesyłowej z zachodu na wschód kraju będzie można przesyłać rocznie 66 mld kWh czystej energii elektrycznej, zaspokajając zapotrzebowanie około 50 mln gospodarstw domowych i redukując zużycie węgla o około 30,2 mln ton.

W regionie Sinciang, najdalej wysuniętej na północny zachód część Chin, gdzie wielka linia energetyczna ma swój początek, działa wiele ogromnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Jednocześnie to właśnie tam notowany był dotąd największy w Chinach stopień redukcji mocy wiatraków i paneli PV na skutek braku możliwości pełnego wykorzystania produkowanej energii.

Stopień ograniczania mocy elektrowni fotowoltaicznych, tzw. curtailment, w Sinciang i sąsiedniej prowincji Gansu w 2017 r. sięgał około 30 proc.

Według Pekinu przeciętny stopień ograniczania mocy pracujących wiatraków w 2018 roku dla całych Chin wynosił ok. 12 proc.

W wyniku realizacji inwestycji sieciowych chińskie władze chcą ograniczyć redukcję mocy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych do ok. 5 proc. w roku 2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
oo |
Dzieląc 5,9mld $ na 12GW wychodzi, że 1kW kosztował ok 1,8 tys zł. na odcinku ponad 3200 km. Z nad morza na Górny Śląsk jest około 500 km ... ile by kosztowało na 1kW mocy zrobienie takiej linii u nas? ... 500 zł ? chyba nie tak dużo jak na nowe moce przesyłowe ... dla porównania kopciuchy otrzymają ponad 200 zł ROCZNIE za samo posiadanie 1kW mocy wytwórczej.
Radek |
Pociągną kiedyś tą linię do nas i zaczną Europie sprzedawać prąd ze swoich paneli. Czy tą są duże straty na takim przesyle?
oo |
@Radek, już to planują, ale Europa się ociąga. Na razie chcą zrobić SuperGrid w Azji. Planują "pętelkę" nawet o mocy 100GW. ... a straty to mniej niż 1% na 1000km, więc licząc, że z ich pustyni do Warszawy będzie około 4500 km, to całkowita strata z podbiciem napięcia nie powinna przekroczyć 10%.
Radek |
Myślę, że technicznie to jest do zrobienia ale z powodów politycznych nie.
oo |
@Radek, czas pokaże, pamiętaj, że to Europejskie firmy dostarczają urządzenia, więc im zależy. W Europie jest "później" słońce, więc nasze południe jest u nich wieczorem, a ich południe jest u nas jeszcze nocą, więc może to nie być tak szkodliwe dla nas. No oprócz węglokopów oczywiście ;) ...
oo |
@Radek, a jeśli kierunek na południe, to zobacz co się stanie jak przez te wysepki Chiny połączą się z Australią.... problem zima lato na PV znika ... wcale to nie jest takie niemożliwe do wykonania, tam też jest "tylko" około 5000 km :)
Luis |
Jak by Polska przesunela dni tygodnia,czyli sobota w poniedzialek,niedziela we wtorek ,to mogla by sprzedac drogo nadmiar energii naszych dni swiatecznych i kupic tanio w nasze dni robocze od panstw osciennych.Nie wspomne ze cala europa mogla by sie tak dogadac
obserwator |
Brawo Wy. My na razie w lesie... W leśnych gospodarstwach węglowych badamy, czy drzewa rosną kosztem CO2 z powietrza i czy pochłoną więcej niż 0,02% naszych emisji.
SPS |
@oo: idąc dalej tym tropem to gdyby siecią dużej mocy opasać całą Ziemię dookoła i z północy na południe to wszyscy mogli by mieć energię z OZE dostępną 24/7 przez cały rok. A tak na początek, IMO to Europa powinna postawić ze dwie magistrale wsch-zach i ze dwie pł-pd do których podpinać mogliby się wytwórcy OZE żeby umożliwić handel energią na całym kontynencie, a nie tylko z sąsiadami. Magistrale powinny być w technologii HVDC z napięciami 1-2MV i mocą rzędu 50GW. W miarę możliwości kable powinny lecieć pod powierzchnią ziemi.
oo |
@SPS, w pełni racja ... czytałem kiedyś artykuł na cleantechnica.com, że właśnie motto Chińczyków jest: .... zawsze gdzieś świeci, zawsze gdzieś wieje ... oczywiście swobodne moje tłumaczenia z angielskiego ;)

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...