Wirtualna elektrownia. Nowa oferta dla rynku OZE od Taurona

Wirtualna elektrownia. Nowa oferta dla rynku OZE od Taurona
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Elektroniczna platforma, na której zostaną połączone moce odnawialnych źródeł energii, będzie efektem prac nad projektem wirtualnej elektrowni prowadzonych przez Tauron Ekoenergia. Spółka zapewnia, że pod wirtualną elektrownię będzie można przyłączyć każdą elektrownię OZE bez względu na jej położenie geograficzne.

Tauron zapewnia, że rozwiązania w ramach projektowanej wirtualnej elektrowni opierają się na zaawansowanych systemach informatycznych. Już dziś sztuczna inteligencja pracuje na rzecz prognoz czy optymalizacji w energetyce, a w niedalekiej przyszłości zarządzanie wirtualną elektrownią, w oparciu o dedykowane jej rozwiązania informatyczne pozwoli na realne podniesienie efektywności ekonomicznej tych obiektów – zapewnia Tauron.

W ramach projektowanego rozwiązania moduł decyzyjny platformy ma analizował nie tylko prace elektrowni w aspekcie technicznym. Równie istotny będzie monitoring aspektów rynkowych, po to aby rekomendować podjęcie najbardziej opłacalnych działań handlowych.

Projekt zakłada współpracę z inwestorami indywidualnymi, dając im możliwość przyłączenia posiadanych źródeł do wirtualnej elektrowni. Dzięki kumulacji zdolności wytwórczych i regulacyjnych Tauron zakłada uzyskanie efektu zwiększenia przychodów wszystkich uczestników platformy z tytułu sprzedaży skumulowanego wolumenu energii.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie architektury rozproszonej. Oznacza to, że decyzje o sterowaniu danym urządzeniem mają zapadać na poziomie węzła lokalnego, nazwanego Lokalnym Układem Wykonawczym (LUW).

Na bazie szeregu otrzymanych danych LUW autonomicznie zadecyduje o sposobie realizacji zadania oraz zasobach, jakie zostaną do tego celu użyte. Uwzględni przy tym charakterystyki poszczególnych urządzeń oraz aktualne ograniczenia techniczne danego źródła. System centralny nie będzie miał  więc bezpośredniej możliwości wydania polecenia np. odstawienia elektrowni czy zmiany parametrów pracy.

Jak zapewnia spółka, jednym z większych wyzwań było stworzenie procesu odpowiedzialnego za analizę otoczenia rynkowego, tak aby rekomendowane działania operacyjne maksymalizowały przychody.

Proces ten został podzielony na kilka mniejszych podprocesów. Przełomowym osiągnięciem jest możliwość prognozowania dla działań w horyzoncie 24 godzin – zapewnia spółka.  

Obecnie mają trwać prace badawcze mające na celu dobór rozwiązań technologicznych odpowiedzialnych za realizację kluczowego procesu biznesowego platformy. Tauron dodaje, że ze względu na nowatorski charakter rozwiązania tworzone jest ono w sposób iteracyjny, pozwalający stopniowo zwiększać zakres jego funkcjonalności i precyzyjnie oceniać efekty wprowadzanych zmian.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mikrokogenerator |
Taaa, beda badać i jest git. Jak chcą to mogę odsprzedać im gotowe wyniki badań o jakich im się, w tym zakresie co chcą badać, nigdy nawet nie śniło i nie przyśni. Ale nie zechcą chcieć... Jak myścicie dlaczego? Nie pytam znajomych królika od utylizacji publicznej kasy.
Kk |
Sztuczna 'yntieligencja' to tam pracuje od zawsze , pora wprowadzić kogoś mądrego
SPS |
W mojej ocenie to jednak pozytywna wiadomość. Może klika BE powoli zauważa że chcąc nie chcąc nawet ona sama musi iść do przodu. Niedobrze, że ciągle wszystko pozostaje w łapskach monopolistów z BE. Dobrze, że oni sami zaczynają coś robić.
GDYby |
dobry krok
Hydrotechnik |
może polskie spółki zrobiłyby w końcu cos nie-wirtualnego oprócz coraz to nowych opłat?

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...