45 mln zł dotacji na OZE w woj. lubuskim

45 mln zł dotacji na OZE w woj. lubuskim
Fot. Gehrlicher Solar
REKLAMA

Przedsiębiorcy planujący inwestycje w odnawialne źródła energii w woj. lubuskim w końcu mogą ubiegać się o dotacje z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. Poprzednie dwa konkursy w tym obszarze anulowano, za to teraz do podziału jest większy budżet.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "Lubuskie 2020" prowadzony jest pierwszy nabór wniosków w konkursie z działania 3.1 „Odnawialne źródła energii”, typ I „Budowa nowoczesnych lokalnych źródeł OZE – elektrycznej, w tym małych źródeł wytwarzania energii z OZE – elektrycznej, wpisujących się w rozwój generacji rozproszonej, w tym podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej”.

Wcześniej w ramach lubuskiego RPO 2014-2020 anulowano dwa konkursy z tego działania, dotyczące wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a udało się przeprowadzić tylko jeden konkurs mający na celu dofinansowanie inwestycji w sieci dystrybucyjne mające służyć zwiększaniu możliwości przyłączania OZE. 15 mln zł unijnych dotacji pozyskała na ten cel Enea Operator.

Teraz inwestorzy z woj. lubuskiego będą mogli pozyskać dotacje na inwestycje w wytwarzanie energii z OZE w konkursie, w którym nabór jest prowadzony do końca tego miesiąca.

Budżet konkursu zwiększono z 30 mln zł w poprzednim, anulowanym konkursie, do 45 mln zł.

Te środki będzie można przeznaczyć na dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji zakładających budowę elektrowni wiatrowych, biomasowych i wodnych o mocy do 5 MW, elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 2 MW oraz instalacji biogazowych o mocy do 1 MWe.

O dotacje mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, stowarzyszenia i porozumienia.

Przewidywany termin rozstrzygnięcia tego konkursu to połowa 2019 r. Powinien to być jedyny tegoroczny konkurs z działania 3.1 poświęconego inwestycjom w odnawialne źródła energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "Lubuskie 2020" .

Natomiast w tym roku w lubuskim RPO pojawi się jeszcze szansa na unijne dotacje na instalacje OZE realizowane w ramach projektów termomodernizacyjnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
olo |
Będzie farsa, jak z dotacjami w Wielkopolsce.
mateusz |
a cos na rownie dobrych warunkach dla zwyklego obywatela nie ma? Dlaczego trzeba byc przedsiebioca aby cos takiego dostac, wiem ze jest program CP ale jakos mnie nie zacheca do skorzystaniea

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...