Węgiel najdroższy od lat. Powinien jeszcze zdrożeć

Węgiel najdroższy od lat. Powinien jeszcze zdrożeć
Fot. Aske Holst, flickr cc
REKLAMA

Cena węgla energetycznego przekroczyła 250 zł zł tonę. Ostatni raz paliwo dla elektrowni kosztowało tyle sześć lat temu. Sytuacja cieszy Polską Grupę Górniczą, której wydobycie opłaca się dopiero przy wysokich cenach, ale stawia rząd między młotem a kowadłem ze względu na ceny prądu, a także co mniej oczywiste ropy i gazu.

W listopadzie 2018 roku cena węgla kamiennego dla elektrowni po raz pierwszy od 2013 roku przekroczyła na polskim rynku 250 zł za tonę – podała kilka dni temu Agencja Rozwoju Przemysłu. Koszty zakupu dla ciepłowni i elektrociepłowni nieznacznie spadły, ale wciąż przekraczały 297 zł.

Stawka dla elektrowni dobiła tym samym do średniej ceny sprzedaży zakładanej w 2015 roku przez – utworzoną wówczas przez rząd na gruzach Kompanii Węglowej – Polską Grupę Górniczą. PGG przewidywała dokładnie 252 zł w 2018 roku, 270 zł w 2019 roku i blisko 290 zł w kolejnych latach. Dopiero przy tak wysokich cenach węgla ponownie miała zarabiać. I rzeczywiście, po trzech kwartałach 2018 roku PGG zanotowała ponad 7 mld zł przychodów i 435 mln zł zysku.

Drożejący węgiel i CO2 podbijają ceny prądu

Problem w tym, że wysokie ceny węgla oznaczają droższą produkcję energii elektrycznej z tego paliwa. Ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii zaczęły piąć się w górę w maju 2017 roku, a więc w tym samym czasie, w którym zaczęły rosnąć ceny węgla. Cztery miesiące później wzrosty zaczęły dodatkowo podbijać prawa do emisji CO2.

Od tego momentu do listopada 2018 roku koszty produkcji energii elektrycznej w starych blokach węglowych (a to one wyznaczają zwykle ceny na polskiej giełdzie energii) wzrosły z ok. 138 zł/MWh do 249 zł/MWh. W tym o 28 proc. wzrosły koszty spalanego węgla (w cenie energii z 96 do 124 zł/MWh) i czterokrotnie koszty zakupu praw do emisji CO2 (w cenie energii z 21 do 106 zł/MWh).

Przy założeniu, że pozostałe koszty zmienne (gł. transportu węgla) pozostały bez zmian, to oba wzrosty dobrze tłumaczą zmianę sytuacji na polskiej giełdzie energii. W efekcie drożejącego węgla i praw do emisji CO2 ceny energii poszybowały aż o 86 proc. (ze 139 do 255 zł/MWh).

Wzrost cen zakładany przez PGG wymagałby kolejnych dotacji do prądu

Jednak wzrosty cen na giełdzie wywołały paniczna reakcję rządu. Rada Ministrów zdecydowała się na dotowanie energii elektrycznej sprzedawanej odbiorcom w 2019 roku gigantyczną kwotą 8 mld zł. Co zatem zrobi Ministerstwo Energii jeżeli ścieżka cenowa zakładana przez kontrolowaną przez niego Polską Grupę Górniczą rzeczywiście będzie realizowana i w tym roku węgiel

O ile więcej rząd będzie musiał dopłacić do rachunków za prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Węglowa Pyra |
Dla klienta ostatecznego tona kosztuje już 1050zł, ale nikt nie liczy że trzeba po ten węgiel pojechać i go przywieźć, nikt nie liczy swojej pracy że ten węgiel trzeba wrzucić do kotłowni i później do pieca. Zatem spokojnie można do każdej tony doliczyć 150zł swojej pracy bo przy gazie, pompie ciepła z fotowoltaiką siedzi się na kanapie i gra w grę, a nie brudzi śmierdzącym węglem!
IXI |
Komisja Europejska już zapowiedziała, że nie będzie finansować kotłów na węgiel, nawet tych nowoczesnych - w ramach polskiego programu "Czyste powietrze".
Heniek |
Mateuszek kłamczuszek chciał pokryć dopłaty do cen energii z środków UE, ale sprawa wyszła na jaw. Cóż nie ma lekko dla kłamczuszków z PISolandu. Na końcu i tak wygra ekonomia i nierentowne kopalnie węgowe zostaną zamkniętę, ileż można dopłacać z naszych podatków Panie Ministrze kłamczuchu!
Kacper |
a czy wiatr i słońce też drożeją?
IXI |
Im droższy węgiel, tym lepiej dla OZE. Zatem, niech drożeje jak najbardziej.
Tomasz |
Dlatego sprowadzilismy w 2017 roku 33% wegla od Bolszewików, może niebawem wypełnią węglem naszego Trupoleva i wreszcie oddadzą w co watpie. haha.
MojaPV |
Dlatego moi drodzi sprawadzamy węgiel z innych krajów aby z rekompensowac rosnące ceny naszego czarnego złota czyli węgla.Wszystko idzie w dobrym kierunku szczegolnie jak powiekszą Ostrołękę to sie wszystko ustabilizuje będzie zapas mocy na kolejną dekade pokolenia. Uwaga na mojego podszywacza to pisała MojaPV a ja jestem tylko jedna

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...