Udział OZE w produkcji energii w Niemczech przekroczył 40 proc.

Udział OZE w produkcji energii w Niemczech przekroczył 40 proc.
Fot. Vortex
REKLAMA

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii osiągnęły ponad 40-procentowy udział w produkcji energii elektrycznej w Niemczech. To zasługa istotnie wyższej niż w 2017 r. generacji z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych wynika z informacji podanych przez niemiecki Instytut Fraunhofer ISE.

Fraunhofer ISE podaje, że w ubiegłym roku źródła odnawialne w Niemczech wytworzyły w sumie 218,93 TWh energii elektrycznej (całoroczne zużycie energii w Polsce to ok. 165 TWh), dzięki czemu udział OZE w federalnym miksie wytwarzania energii wzrósł do 40,4 proc.

Rok wcześniej udział OZE sięgnął 38,2 proc., a jeszcze na początku tej dekady, w roku 2010, wynosił 19 proc.

Na rekordowy wynik za 2018 r. złożyła się przede wszystkim generacja z elektrowni wiatrowych, które wytworzyły w 2018 r. w sumie 111,35 TWh energii elektrycznej (20,4 proc. krajowego miksu wytwarzania), elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 45,75 TWh (8,4 proc.), elektrownie na biomasę – 44,79 TWh (8,3 proc.), a elektrownie wodne 17,04 TWh, co stanowiło 3,2 proc. krajowego miksu wytwarzania.

Największy wzrost generacji w porównaniu do 2017 r. odnotowały niemieckie elektrownie fotowoltaiczne, wytwarzając o 6,3 TWh energii więcej (+16 proc.), elektrownie wiatrowe wytworzyły więcej o 5,7 TWh (+5,4 proc.), a elektrownie biomasowe o 0,1 TWh więcej (+0,2 proc.).

Natomiast niższą generację odnotowano w przypadku elektrowni wodnych (-3 TWh) oraz wszystkich typów elektrowni konwencjonalnych – gazowych (-9,1 TWh), elektrowni na węgiel kamienny i brunatny (-6 TWh i -2,7 TWh) oraz elektrowni jądrowych (-0,1 TWh).

Wśród konwencjonalnych źródeł największy udział w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej za 2018 r. odnotowały elektrownie na węgiel brunatny (24,1 proc.), produkując w tym czasie 131,28 TWh energii.

Elektrownie na  węgiel kamienny dołożyły 75,71 TWh (13,9 proc.), elektrownie jądrowe wyprodukowały 72,08 TWh (13,3 proc.), a elektrownie gazowe 39,99 TWh (7,4 proc.).

W sumie konwencjonalne elektrownie wytworzyły za naszą zachodnią granicą w ubiegłym roku 323,54 TWh energii elektrycznej.

Eksport niemieckiej energii w 2018 r. wyniósł 45,6 TWh, z czego najwięcej miało trafić do Holandii. Z kolei najwięcej energii Niemcy mieli zaimportować w ubiegłym roku z Francji.

Jak wynika z danych ENTSO-E, na początku ubiegłego roku potencjał wytwórczy całej niemieckiej elektroenergetyki sięgał około 215,3 GW.

W tym moc farm wiatrowych wynosiła 56,7 GW, moc elektrowni fotowoltaicznych była na poziomie 42,8 GW, elektrowni biomasowych 7,4 GW, elektrowni wodnych 4,3 GW, elektrowni szczytowo-pompowych 8,7 GW, elektrowni jądrowych 9,5 GW, gazowych 31,3 GW, a najbardziej emisyjnych elektrowni na węgiel brunatny i kamienny – odpowiednio 21,2 GW i 24,4 GW.

Zgodnie z federalną strategią energetyczną, do 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii w niemieckim miksie elektroenergetycznym powinien wzrosnąć do 65 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Czyli nadal z paliw kopalnych więcej niż zoze? hmm... i jakoś tak się przypadkiem złożyło, że cena dla odbiorców finalnych w zeszłym roku w Niemczech najwyższa w historii. Taki "zbieg okoliczności" ;)
Polak |
@MojaTW: Cały czas nie dociera do twojej ciasnej główki pełnej miału węglowego, że w cywilizowanych społeczeństwach koszt energii liczy się nie tylko na poziomie ceny na fakturze. Dzięki OZE cywilizowane społeczeństwa nie ponoszą całej masy kosztów "dodanych" typu dokarmianie trupa jakim jest górnictwo, koszty szkód górniczych, koszty zdrowotne społeczeństwa, koszty dewastacji środowiska naturalnego, itd. Trudno to ogarnąć jak się ma za guru tow Tchórzewskiego, prawda?
zakrecony |
@MojaPV, hmm a u nas oze nie przybyło a cena na giełdzie też poszła w kosmos, taki zbieg okoliczność, albo wychodzi na to, że większy udział oze nie ma wpływu na cenę a to tego w Niemczech wzrost oze o 2 pkt, a z gazu mniej 9TWh, czyli zjazd z 49 TWh do 40 TWh, czyli znowu dokładnie odwrotnie niż przepowiadałeś
MojaPV |
@Polak :) Wbij sobie do tej nadymanej wiatrem głowiny, że Niemcy wcale nie zużywają mniej węgla niż my :) Więc jak to ma sie do tego co napisałeś? Pomyśl a potem pisz bo inaczej wychodzą bzdury.
Polak |
@MojaPW: Tak trudno pojąć, że gospodarka Niemiec jest 7 (słownie: siedem) razy większa od polskiej? Przestań już z siebie robić błazna :)
Radek |
Transformacja energetyczna jednej z największych gospodarek świata w realizacji. Potrwa jeszcze jakieś 20 lat ale jest konsekwentnie wdrażana. Jest to wieloletni plan, który ma ręce i nogi. Ma również poparcie społeczne. Oni te ogromne wydatki traktują jak inwestycje. Same banały? Może i tak ale w tym natłoku kłamstw powtarzanych przez polityków i dziennikarzy Dobrej Zmiany, warto czasem mówić jak jest.
robert |
widze ze lepek z pv czy jak mu tam nie ma pojecia o co kaman moze jest z solidarnosci gorniczej kto wie coz ty kolego mozesz wiedziec co w Niemczech sie dzieje ja tu mieszkam i ciesze sie ze stabilnej ceny ktora nie daje mi po kieszeni gdybys tu mieszkal to zauwazylbys ze w pazdzieniku zamkneli kolejna i zarazem ostatnia kopalnie wegla w zaglebiu Rury
xq |
Dlatego od wielu wieków Niemcy są krajem bardziej rozwinętym od PL .Potrafią racjonalnie długofalowo budować infrastrukture i przemysłowe podstawy materialnej produkcji .Polska nawet w obecnym czasie -'złotym wieku" tego kraju o najniższym zapóźnieniu cywilizacyjnym nie potrafi prowadzić konsekwentnej racjonalnej polityki. Chaos decyzyjny i brak zdolności rozumienia procesów -jak u dzieci powoduje że "nie składa się i wychodzi tak sobie" Poszukiwaczom "narodowej" drogi do rozwoju polecam przeanalizowanie jak ten kraj wychodził na tym historycznie. Era węgla się kończy i to są fakty ogólnoświatowe.
Oz |
Moja PV czytałeś do końca artykuł 65 % OZE do 2030.Pamietaj też że pod względem liczebności Niemców jest dwa razy tyle co nas.Większe zapotrzebowanie na energię a mimo to konsekwentnie wdrażaja "Energiewende".A teraz odnieś się do Planów Naszego rządu.Róznica polega na tym że Niemców można nie trawić lubić lub nie ale oddać trzeba im to że I Mówią i Działaja a My tylko Mówimy a gó..no robimy.
jano |
Hm, AG Enrgiebilanzen podaje, co prawda wstępne, ale zupełnie inne dane o produkcji energii elektrycznej w Germanii w 2018r. Odnawialne 228,7 TWh, Atom 76,1 TWh, węgiel kamienny 83TWh gaz 83 TWh węgiel brunatny 146TWh inne 26,9 TWh I komu tu teraz wierzyć wierzyć ? Dla porównania dane za 2017 rok ( za portalem wysokie napięcie) odnawialne 217 Atom 76, gaz 86 węgiel kamienny 94 węgiel brunatny 148, inne 33 TWh.
MojaPV |
z dedykacją dla wszystkich miłośników wysokich cen energii https://www.cire.pl/item,112278,13,0,0,0,0,0,strupczewski-niemcy-przyznaja---subwencje-na-oze-w-ciagu-20-lat-wyniosa-500-miliardow-euro.html 500 mld euro... i najwyższe (obok Danii) NA ŚWIECIE ceny energii dla odbiorcy finalnego
Polak |
Z dedykacją do wszystkich matołów z miałem węglowym zamiast mózgów, którzy nie rozumieją, że OZE to najtańsza cywilizacyjnie metoda pozyskiwania energii: https://tech.wp.pl/najnowszy-ranking-50-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-polska-dominuje-6249269556491905a
Radek |
500 mld euro przez 20 lat to 25 mld euro rocznie. Próbujesz szokować liczbami ale Ci nie wychodzi. 25 mld euro w budżecie dla czwartej największej gospodarki świata to są wprawdzie znaczne środki ale nie jakieś wielkie.
zakrecony |
@MojaPV "subwencje-na-oze-w-ciagu-20-lat-wyniosa-500-miliardow-euro", w tej chwili te 500mld to maksymalny poziomi i to jest raczej historyczna wartość, bo po podwyżce cen hurtowych w Niemczech, całkowity poziom wsparcia się obniża mimo coraz większej produkcji z OZE (dopłata do OZE w Niemczech spada już chyba trzy lata z rzędu, i w tym roku na pewno też spadnie i to mocniej niż w poprzednich latach), i nowo wchodzące duże instalacje przy cenach z aukcji na poziomi 50-60 euro/MWh, praktycznie działają bez wsparcia, a za kilka lat zaczną wypadać z systemu najdroższe instalacje z początku wieku, to tyle o tych 500mld, a obecna cena w całej Europie podskoczyła przez wzrost cen węgla i gazu, do tego dołożył się wzrost popytu, i cena praw do emisji, a nowe instalacje z OZE są tańsze od obecnych węglowych i gazowych i obniżają średnią ceną energii
jasiek |
Mnie najbardziej ciekawi jak sobie radzą technicznie w czasie ekstremalnie niskiej i ekstremalnie wysokiej produkcji z OZE. Finansowo, z najwyższymi cenami w Europie dla końcowych konsumentów, niemiecki model wydaje się totalną porażką. Przypomnę, że wg PPS przeciętnego Niemca stać na mniej prądu niż Polaka.
Polak |
@jasiek: Widać sobie radzą. To nie centralnie sterowana gospodarka jak u nas:)
Thrud |
I znowu "W Niemczech prąd jest droższy niż w Polsce". Ano jest. Tylko: 1. Dla odbiorcy indywidualnego. Przemysł płaci porównywalnie a nawet mniej niż w PL. Pytanie retoryczne - jak to wpływa na rozwój gospodarczy. 2. Nawet gdyby zdjąć z rachunku Schmidta całość opłat za OZE, dalej będzie płacił o ok. 1/3 więcej niż Kowalski. I to przy nieco niższej cenie hurtowej energii. Po prostu mają znacznie więcej opłat dodatkowych. A biorąc pod uwagę że koszt energii elektrycznej to w typowym budżecie domowym to jakieś pojedyncze procenty, to z co najmniej dwukrotnie wyższą pensją Schmidt wychodzi jednak na plus.
TwojaTV |
Jasiek@ MojaTW@ czyżby ten sam przykurzony ojczulek z Rzążewa? ;) wszakże nie od dziś wiadomo że tam każdy z każdym, nie wyłączając trzody :)
Aldebaran |
Tymczasem znienawidzone przez partykularne wstecznictwo wiatraki od wielu dni stabilnie kręcą i produkują zdrową darmową energię. Natomiast wg danych MojaPV w zimie wiatraki się nie kręcą, a jak już, to albo stoją albo produkują od razu 6 GW, dla których trzeba utrzymywać rynek mocy, złożony ze starych parowozów.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...