Fundusz Wypłaty Różnicy Cen niezgodny z prawem UE?

Fundusz Wypłaty Różnicy Cen niezgodny z prawem UE?
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Rząd, który błyskawicznie próbuje przeforsować zmiany zmierzające do utrzymania niższych cen energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., wpadł przy okazji na pomysł, jak rozdysponować pieniądze, które nasz kraj może zarobić ze sprzedaż kolejnych uprawnień do emisji CO2. Problem w tym, że najnowszy pomysł zakładający utworzenie funduszu na rekompensaty dla spółek obrotu, tzw. Funduszu Wypłaty Różnicy Cen, może okazać się niezgodny z unijnym prawem.

Przed świętami rząd przedstawił projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, w której przyjęto dwa rozwiązania mające służyć utrzymaniu finalnych cen energii dla odbiorców końcowych na poziomie z pierwszej połowy 2018 r.

Pierwsze rozwiązanie to obniżenie akcyzy z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, a drugie dotyczy zmniejszenia tzw. opłaty przejściowej średnio o 95 proc.

Oba rozwiązania miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. – o ile uda się do tego czasu przeprocedować zmiany w ustawie o podatku akcyzowym.

Oszczędności dla odbiorców uzyskane z obniżenia akcyzy miałyby wynieść w przyszłym roku 1,85 mld zł, a zmniejszenie opłaty przejściowej miałoby dać dodatkowe 2,24 mld zł.

Tymczasem tuż po świętach i dzień przed dzisiejszą debatą sejmową do przedstawionej przez Ministerstwo Energii i liczącej 2 strony nowelizacji ustawy akcyzowej wniesiono autopoprawkę liczącą 12 stron, w której pojawiły się rozwiązania dotyczące rozdysponowania przychodów z planowanej przez rząd sprzedaży posiadanych uprawnień do emisji CO2.

Chodzi o sprzedaż ponad 55 mln „starych”, niewykorzystanych w poprzednim okresie rozliczeniowym pozwoleń do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS. Przychody z tego tytułu mają sięgnąć ok. 5 mld zł.

Z tego 4 mld zł (80 proc. środków ze sprzedaży uprawnień) miałoby wesprzeć powoływany procedowaną ustawą Fundusz Wypłaty Różnicy Cen, a 1 mld zł (20 proc.) miałoby trafić do tzw. krajowego systemu zielonych inwestycji – rząd chce z niego finansować bynajmniej nie tylko "zielone" inwestycje, ale także wszystkie inwestycje realizowane przez operatorów systemów dystrybucyjnych, inwestycje kogeneracyjne czy modernizację konwencjonalnych elektrowni zgodnie z wymogami BAT.

Cztery miesiące na renegocjację umów

W autopoprawce do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym pojawiło się jeszcze jedno rozwiązanie, dające spółkom obrotu czas do 1 kwietnia 2019 r. na renegocjację umów zawartych w drugiej połowie 2018 r. i dotyczących sprzedaży energii w przyszłym roku.

Nowe warunki umów, z uwzględnieniem cen obowiązujących przed 1 lipca 2018 r., miałyby obejmować energię sprzedawaną już od 1 stycznia 2019 r.

Niewywiązanie się z postulowanego obowiązku renegocjacji umów mogłoby oznaczać dla spółek obrotu kary w wysokości do 5 proc. osiągniętych w 2018 roku przychodów z działalności koncesjonowanej.

Z drugiej strony przedsiębiorstwa energetyczne mogłyby zwrócić się do spółki Zarządca Rozliczeń SA o wypłacenie funduszy na pokrycie różnicy między przyjętą ceną a średnioważoną ceną energii elektrycznej na rynku hurtowym. Środki na ten cel pochodziłyby ze wspomnianego Funduszu Wypłaty Różnicy Cen.

Fundusz Wypłaty Różnicy Cen niezgodny z prawem UE?

Takie rozwiązanie, zakładające powołanie Funduszu Wypłaty Różnicy Cen, którego ogromnym beneficjentem stałyby się państwowe koncerny energetyczne, budzi wątpliwości w kontekście unijnych zasad pomocy publicznej.

To jednak nie jedyna potencjalna kolizja z prawem Unii Europejskiej. Bowiem zgodnie z unijnymi regulacjami przynajmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 rządy państw UE powinny przeznaczać na cele związane z niskoemisyjną energetyką.

Tymczasem w rozwiązaniu procedowanym dzisiaj w Sejmie, które zapewne stanie się częścią szybko przyjętej ustawy, krajowy system zielonych inwestycji ma otrzymać ze sprzedaży praw do emisji tylko 20 proc. środków.

Pytanie, czy rząd przygotował się na takie ewentualności i ma rozwiązania, które będą odpowiedzią na możliwe zastrzeżenia ze strony Komisji Europejskiej.

Póki co, trudno było się tego dowiedzieć z dotychczasowej, dzisiejszej debaty nt. nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która jest prowadzona na plenarnym posiedzeniu Sejmu.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (39)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Kpina z rozumności, ostateczny dowód, że PiS zlikwidował tzw. Gospodarkę Rynkową obalając ustrój gospodarczy Polski, zamieniając na PFK (prywatny folwark Kaczyńskiego
alladyn-solar-batt |
,, Takie rozwiązanie, zakładające powołanie Funduszu Wypłaty Różnicy Cen, którego ogromnym beneficjentem stałyby się państwowe koncerny energetyczne, budzi wątpliwości w kontekście unijnych zasad pomocy publicznej" - takie ,, rozwiązanie" nie jest rozwiązaniem to po pierwsze, po wtóre nie jest czymś co,, budzi wątpliwości lecz tym czym w swej kwintesencji jest Pomoc Publiczna (jest skierowana do wszystkich jako dotacja ukrywająca cenę wypłacana na zasadach przekupstwa przedwyborczego całości społeczeństwa z kasy Państwa). Mówiłem, że,, walka z wiatrakami i OZE za podszeptem PGE prowadzona wymknie się spod kontroli. To właśnie obserwowaliśmy w pierwszym rozdaniu jako Lex Energa. Sejm do rozwiązania!
Radek |
Chyba wiem o co toczy się gra. Teraz przegłosują pomoc niezgodną z prawem UE, następnie będzie trwało sztuczne przepychanie się z Komisją Europejską. Termin na zmianę umów (cen) sprzedaży energii elektrycznej jest do 1 kwietnia. Społeczeństwo dostanie komunikat, że podwyżki zostaną wycofane w tym terminie ale tak się nie stanie. W marcu odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne, po których ogłosi się, że zła Komisja Europejska nie ustępuje i nie pozwala uchronić Polaków przed wysokimi cenami energii więc niestety trzeba wycofać genialny program pomocy. Wszystkie cele osiągnięte? Jak zawsze!
alladyn-solar-batt |
Do Radek: tak, ten scenariusz jazdy po bandzie jest jednym z możliwych w kilku odmianach
alladyn-solar-batt |
Ci ludzie to podpalacze gospodarki. Najpierw podpalali Trybunał Konstytucyjny, podpalali Sąd Najwyższy, rozłożyli do imętu struktury Sądów powszechnych torpedując możliwość wykonywania zawodu Sędziom poprzez zdegradowanie płac pracowników sekretariatów sądowych do poziomu wynagrodzenia 80% Lidla, zdemolowali enetgetykę - zaczynając w latach 2006-2007 i kontynuując udoskonaloną świeżymi pomysłami idioty-przewodnika w latach 2015-2019.Teraz Opłatą Zastępczą, którą sami uchwalili jako Rządzący w 2007 r chcą zamiast elektrowniom - rekompensować.... elektoratowi by cyt. z Kaczyńskiego, , partia nie ucierpiała wizerunkowo" przed Wyborami. Toż to korupcja całą gębą na oczach wszystkich.Rozgonić to trzeba!
Jasiek |
Jeśli tylko jest to możliwe to należy wycofać Polskę z polityki klimatycznej UE. Jest dla nas zbyt droga. Jesteśmy na innym poziomie rozwoju.
Obserwator |
W zasadzie dla ludzi inteligentnych komentarz jest zbędny... BRAK SŁÓW
alladyn-solar-batt |
,, Gdyby opłata przejściowa była pozostawiona, spółki miałyby niedługo środki na inwestycje. Ale trzeba było coś wybrać i podjęliśmy taką decyzję - tłumaczy Tchórzewski" - to wybrał.... ograbienie Spółek z pieniędzy na inwestycje
Taka prawda |
Do Jasiek: jeśli to tylko możluwe, to twoją agitację należy skierować,, Jeśli tylko jest to możliwe to należy wycofać Polskę z polityki klimatycznej UE. " pod ocenę Prokuratora. Dość nawoływań do trucia ludzi
alladyn-solar-batt |
Podstawy Demokracji ustalają pewne prawidła: jak ktoś (określone ugrupowanie polityczne) napieprzyło dobrą zmianę skutkującą świecą w górę idącą świecą podwyżek, to w najbliższych wyborach elektorat mówi:,, nie, nie chcemy tego, to dla nas za drogo i.... Głosuje na kogokolwiek innego. Obserwujemy zbiorową próbę przekupstwa by nieboszczyk Kaczyński i jego nepotycy utrzymali się przy korytach. Sejm do rozwiązania.
alladyn-solar-batt |
,,Najświeższy przykład to list wysłany do szefa rządu w wigilię Bożego Narodzenia. Jego kopię otrzymaliśmy od autora - Rafała z Olsztyna. Do korespondencji nasz czytelnik załączył też dokumenty poświadczające zapowiadaną podwyżkę od stycznia 2019 r. O wyższych cenach poinformował Rafała jego obecny dostawca energii, spółka Elektra S.A. - dawniej nosząca nazwę Polski Prąd S.A. W piśmie od firmy ....
alladyn-solar-batt |
...znalazła się nowa cena za 1 kWh zużytego prądu. Do tej pory było to 23 gr, od stycznia mieszkaniec Olsztyna ma już płacić 34 gr. Oznacza to podwyżkę niemalże o połowę. REKLAMA - Proponowane przez rząd zmiany tego nie zrównoważą. Obniżenie akcyzy i innych składowych rachunku da najwyżej kilka zł. Tymczasem ja już wiem, że zapłacę o 50 proc. więcej, a dotychczasowy rachunek miałem na średnim poziomie 230 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowałem się napisać do premiera - mówi money.pl Rafał z Olsztyna."
alladyn-solar-batt |
,,Niższa akcyza i opłata przejściowa do takiego rachunku da oszczędności rzędu 10 zł miesięcznie. Zatem nawet dla przeciętnego odbiorcy nie oznacza to takich samych rachunków jak w 2018 r. Te 5 zł wezmą na siebie państwowe spółki. Jednak prywatne zrobią co zechcą - konkluduje Derski. W odniesieniu do wyższego zużycia te ceny będą się kształtowały inaczej. Inaczej też będzie wyglądał nasz rachunek, kiedy ostatecznie URE ustali dopuszczalne podwyżki. Nikt przecież nie dał gwarancji, że będzie to 30 proc. lub mniej. Ponadto warto pamiętać, że sztuczne hamowanie podwyżek przez rząd negatywnie odbije sie na spółkach energetycznych. Przecież to ze względu na podniesienie ich możliwości modernizacyjnych wprowadzono opłatę przejściową w 2016 r. Teraz ten sam rząd obniża ją o przeszło 90 proc., zatem dodatkowych środków na poprawę efektywności energetycznej nie będzie. Ponadto część tej podwyżki wezmą na siebie te same koncerny. Może to zatem skończyć się jeszcze wyższymi podwyżkami za kilka lat. Nie zapominajmy również, że za powstrzymanie tych podwyżek i tak my zapłacimy. Przecież rząd Morawieckiego nie wyczarował tych 9 mld zł., które trrzeba będzie zapłacic za tymczasowe powstrzymanie podwyżek. Złożyli się na nie i składać się będa - podatncy”
Marta |
Ja to bym chciala zeby pis wygral nastepne wybory bo to bedzie ostateczny gwozdz martwi mnie ze ludzie obudza sie ale bedzie troche za pozno
Bumbum |
,,Min Tchórzewski .."Nie naruszamy warunków umowy o dostarczenie energii.. zmienimy tylko cenę".. ”
alladyn-solar-batt |
,,14:23 _ na żywo_ Minister Krzysztof Tchórzewski na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji Finansów Publicznych oraz Energii i Skarbu Państwa "Jestem pewny osobiście, że w 2020 także potrafimy utrzymać te ceny energii. Nie widzę żadnych zagrożeń finansowych, ustawa jest spójna. Nie widzę obaw z tym, żeby coś do kogoś nie dotarło, żeby coś poszło źle". Minister Tchórzewski zarzucił też posłom opozycji, że "szukają dziury w całym" i chcą, by Polacy płacili więcej za prąd.
Zamierzają sfałszować Wybory? |
,,Jestem pewny osobiście, że w 2020 także potrafimy utrzymać te ceny energii"
Tchorz |
Zakochani socjaliści. Niech dołożą do gazu, ropy i chleba. Dlaczego tylko do prądu? Ciekawe!!!!
alladyn-solar-batt |
,, Ekspert, który może zastąpić min. Tchórzewskiego, wykłada kawę na ławę ws. cen prądu PAP 56 653 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, pojawiał się na giełdzie nazwisk możliwych następców min. Tchórzewskiego Bez inwestycji w niskoemisyjne źródła energii i zmiany miksu energetycznego, problemy z cenami energii będą pojawiały w Polsce się regularnie - przekonuje prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, który pojawiał się na giełdzie nazwisk ewentualnych następców min. energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Marcin Roszkowski mówi o cenach prądu Marcin Roszkowski zwraca uwagę, że działania rządu świadczą o tym, że z cenami energii w Polsce jest "coś nie tak". "Narracja, że wszystko jest wynikiem rosnących cen uprawnień do emisji CO2 i rosnących cen paliw ma swoje uzasadnienie, ale jest jeszcze dodatkowy element. Warto w tym kontekście przypomnieć to, co powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, iż Urząd cały czas analizuje wzrost realnych, uzasadnionych kosztów spółek energetycznych. Zdaniem URE ten wzrost jest wyższy niż to, co wynika ze wzrostu cen uprawnień do emisji i wzrostu cen paliw" - powiedział Roszkowski. Roszkowski zauważył, że polska energetyka, w niemal 80 proc. oparta na węglu, jest wyjątkowo wrażliwa na wzrost cen uprawnień do emisji CO2. "Nikt w Europie nie ma takiego uzależnienia od węgla, choć przecież te rosnące ceny uprawnień nie dotyczą jedynie Polski. Nie mniej jednak nasz sektor energetyczny jest dwa i pół raza bardziej emisyjny niż unijna średnia, a to oznacza, że zmiany kosztów emisji CO2 znacznie bardziej dotykają naszą gospodarkę. Tak duży udział węgla będzie uderzał w ceny energii, a przez to i konkurencyjność naszej gospodarki" - podkreślił. Roszkowski: To nie Unia chce pogrążyć Polskę Prezes Instytutu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, że to nie jest tak, iż unijna polityka jest skierowana przeciwko Polsce. "Proces regulacyjny w ramach unijnej polityki klimatycznej trwa 15-12 lat i właśnie się domknął. Tak długo, jak nasz miks energetyczny będzie oparty o węgiel, tak długo będziemy wrażliwi na zmiany cen uprawnień do emisji. Bez przebudowy myślenia o energetyce i miksie energetycznym, niestety, problemy z tego roku będą powtarzały się regularnie, bo taryfy dla gospodarstw domowych będą cały czas pod presją. A ponieważ ceny dla przedsiębiorców są uwolnione, to przemysł, tak czy owak, będzie +wrzucać+ w swoje koszty bardzo wysokie ceny energii" - powiedział. Roszkowski dodał, że istnieje możliwość importu dużej ilości energii z sąsiednich rynków, gdzie jej cena w hurcie jest niższa niż w Polsce. "To zresztą się dzieje. W ub. roku zaimportowaliśmy 3 TWh, w tym roku 6 TWh; projekty są na ok. 12 TWh. Wykorzystanie tego, że nasi sąsiedzi mają w hurcie tańszą energie elektryczną, jest doraźnie korzystne, natomiast docelowo jest niebezpiecznym uzależnieniem. Bez długofalowej zmiany oraz inwestycje w miks i zeroemisyjne źródła energii, nie uciekniemy z tej pułapki" - przewiduje Roszkowski. W jego opinii w przyszłych latach nie da się powtórzyć "manewru" w postaci mechanizmów, jakie zaproponował w piątek rząd. Jak podkreślił, w budżecie są pieniądze pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. "Dlatego można obniżyć podatki. Pani minister (finansów - przyp.red.) Czerwińska ma na to kupkę pieniędzy" - podkreślił Roszkowski. Jednak - zauważył - w przyszłych latach akcyza na energię będzie już niska, opłata przejściowa praktycznie "wyzerowana", zaś obniżenie VAT nie da "dużego buforu". Do tego - jak mówił - środki pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji będą "znaczone", czyli będzie je można przeznaczyć jedynie na konkretne inwestycje proklimatyczne.
CoNieCo |
Acha przypominam, że od 15 stycznia budujemy EJ {oprócz Ostrołeki 3) a wszystko w ten sposób, że aby Polska była biedniejszą zorganizujemy przedterminowe Wybory. Zapewne zaskoczymy opozycję będącą w rozsypce i nie zdąży z konkurencyjnym programem dla wyborcy. Ten zaś już wie co My obiecamy. Obiecamy wszystko. Prosimy o sms-y z zachciankami aby nikomu nie zabrakło....
MojaPV |
Bla, bla, bla ciągle to samo w komentarzach "nie da się" otóż kuźwa się da :) . Na pohybel wszystkim ślepym wyznawcom drogiej energii elektrycznej! Chromolić politykę, która ma do tego nieuchronnie prowadzić. Mam wywalone na płacenie za energię tyle co Niemiec czy Duńczyk, środkowy palec robaczki :).
Polak |
@MojaTW: Wywalone to mają Polacy na PiSolszewików twojego pokroju. Niedługo skończysz na San Escobar wraz ze swoim mocodawcą z Żuliborza, bolszewicki matole!
MojaPV |
@Polak Przemawia przez Ciebie zawiść, złość i zwykłe chamstwo.
W007 |
Opozycja chyba nie popisze się schizofrenią i zacznie kablować na ustawę, za którą sami głosowali?
szkoda Polski |
Po najbliższych wyborach powiedzą, że to unia narzuca podwyżkę cen i jak chcemy być dalej w UE to musimy łyknąć te podwyżki prądu, a jak nie chcemy podwyżek to musimy z UE wyjść. Oczywiście będzie to jeden z wielu argumentów, aby z UE wyjść. Oni cały grają na czas, aby dostać kolejne cztery lata KORYTA+. Oni tylko sprawiają pozory jacy to dobrzy są dla Polski ale najważniejsze jest własna kieszeń. Bo wiedzą, że to koryto kiedyś im się skończy.
spoko |
Co ja myślę? Artykuł redakcyjny , czyli opisany wg. redakcji, i multum politycznych reakcji. Chcesz podwyżek batt czy jakoś tam, to chciej. Ale widocznie chcesz by ci przywalił je sam duce Schetyna. To go oto poproś. Rzucasz się , jak niedouk po tych forach. I po co. Wojnę chcesz jakaś wywołać? Co robiłeś 10 lat temu?
Czemu udupili energetykę? |
,, Mit głosi że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jest wszechpotężny i wszechwładny i tak naprawdę rządzi Polską. Problem polega na tym, że władza Jarosława Kaczyńskiego ogranicza się do pani Basi, tj. jego sekretarki. Do Jarosława Kaczyńskiego ustawiają się kolejki petentów, którzy chcą rozstrzygnięcia tego lub innego sporu lub załatwienia sprawy. Jeden człowiek pozbawiony de facto aparatu wykonawczego nie jest jednak w stanie załatwić każdej sprawy, ani też tym bardziej dopilnować wykonania swych dyspozycji. Nawet jeśli podejmuje właściwe decyzje, nie zmienia to stanu spraw. Jarosław Kaczyński znajduje się w stanie swoistej impotencji omnipotencji. Z jednej strony może wszystko, z drugiej nie może nic. Idealnym zobrazowaniem powyższego stanu rzeczy jest sytuacja w spółkach Skarbu Państwa. Niejednokrotnie prezes PiS podejmuje decyzję o obsadzie stanowiska prezesa zarządu, ale inna frakcja rządzącej partii następnego dnia dostaje zielone światło na obsadzenie reszty zarządu. Efektem powyższego stanu rzeczy jest to, że super sprawna (to mit następny) partia doprowadza do sytuacji, w której kluczowe spółki są sparaliżowane wojną prezesa z wiceprezesem, prezesa z zarządem, wiceprezesów pomiędzy sobą, zarządu z radą nadzorczą a na końcu wszystkich ze wszystkimi.W energetyce zapłacą za to odbiorcy prądu.
Polak |
@MojaTW: przez ciebie przemawia natura twojego bolszewickiego guru z Żoliborza. Wiemy co to za cham i prostak, więc niczym nas tu nie zaskoczysz.
Ropa, gaz, a teraz jeszcze węgiel |
To nie instrukcje z Żoliborza tylko z Kremla.
MojaPV |
Te wasze ustawiczne szykany, szyderstwa, to wszystko zawiść, zawiść przez ciebie Polak przemawia! Podstępem kradzieży mego jestestwa 
MojaPV |
Nikt z was nie wspomina o biomasie w elektrowniach. Współspalanie biomasy z węglem należy uznać obecnie za efektywny i atrakcyjny finansowo sposób wykorzystania biomasy i węgla do  produkcji prądu. Tych surowców mamy mnóstwo.
Mieciu |
"Blisko 280 wagonów z węglem ma dojeżdżać każdego dnia do nowej elektrowni w Polsce. Gdy Europa ogranicza lub wręcz całkowicie likwiduje emisję gazów ze spalania surowca, rząd Prawa i Sprawiedliwości chce realizować inwestycję w Ostrołęce. I to pomimo tego, że nie przemawiają za tym ani względy ekologiczne, ani ekonomiczne"
TK |
Marzec 2009 cena baryłki ropy na giełdzie ok. 48USD. Cena hurtowa ORLEN 11-03-2009 2639 zł/m3 Grudzień 2018 cena baryłki ropy na giełdzie ok. 48USD. Cena hurtowa ORLEN 11-12-2018 3922zł/m3 Wzrost ceny paliwa w Polsce w tym czasie to ok. 50%. Przypadek??? Nie! PiSowy monopol! Z prądem będzie podobnie. Już mamy najdroższy w Europie z uwzględnieniem siły nabywczej .
Wojtek |
Jeśli chodzi o Orlen... soczki mają polskie :) I chcą się nazywać CPN.
MojaPV |
Nie wiem jak trzeba być tępym by nie dostrzec, że jednak energia czy paliwa są u nas tańsze niż za zachodnia granicą. Najpierw równe zarobki później równe ceny. Nikt nie ma ochoty płacić za energię tyle co przeciętny Schmidt. No chyba, że ortodoksyjny wyznawcy kultu drogiej energii.
Marta |
Mija PV Ty ignorancie. Co znaczy nikt nie ma zamiaru ... Przecież te 9 miliardów dla złodziei ze spółek są przecież nasze. Zamknij się wreszcie bo w głowie masz chyba plewy
Ala |
Moja pv a te 9 miliardów dopłat to nie nasze. Rząd ma swoją kasę?
Arek |
Przecież rząd nie ma swoich pieniędzy. Rządzi naszymi !!! Niech do gazu dołożą bo bardzo drogi
Arek |
Przecież rząd nie ma swoich pieniędzy. Rządzi naszymi !!! Niech do gazu dołożą bo bardzo drogi

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...