URE: niepokojący wzrost marży sprzedawców energii

URE: niepokojący wzrost marży sprzedawców energii
CDS na kontraktach BASE na TGE (lata 2014-2019). Źródło: URE

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kolejne postępowanie dotyczące badania ewentualnych manipulacji na rynku energii elektrycznej. Przedstawione przez URE analizy pokazują, że notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen energii mógł wynikać nie tylko z wyższych kosztów emisji CO2 i węgla.

Wzrost cen energii notowany na produkcie BASE_Y-19 na Towarowej Giełdzie Energii w okresie po 1 września br. może nie być wyłącznie wynikiem wzrostu kosztów wytworzenia takich jak ceny węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2 – komentuje Urząd Regulacji Energetyki.
 
W związku z tą sytuacją URE wszczął w ubiegłym tygodniu kolejne postępowanie, działając na podstawie art. 23p ust. 1 ustawy Prawo energetyczne, aby wyjaśnić, czy notowane wzrosty cen wypełniają znamiona „manipulacji na rynku” lub „próby manipulacji na rynku” określonych w art. 2 pkt 2 oraz pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 (tzw. rozporządzenie REMIT).
 
Analizując sytuację na rynku energii elektrycznej, URE skoncentrował się na analizie kosztów paliwa stosowanego do produkcji energii oraz cen uprawnień do emisji CO2.
 
Na podstawie wykonanego badania Urząd ustalił, że wskaźnik tzw. CDS (Clear Dark Spread) dla kontraktów z dostawą energii w 2019 r., notowanych na instrumencie BASE _Y_2019 od czerwca 2018 r., wykazał „niepokojący wzrost”.
 

W komunikacie na temat przeprowadzonej analizy cen energii URE przedstawia następujące wnioski. Pierwszy to, że wzrost cen energii notowany na produkcie BASE_Y-19 na TGE w okresie po 1 września 2018 r. „nie jest wyłącznie wynikiem wzrostu kosztów wytworzenia takich jak ceny węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2”.

Drugi wniosek to, że CDS uzyskany na produkcie BASE_Y-19 w okresie wrzesień-listopad 2018 r. jest około dwa razy większy niż CDS kształtujący się na notowanych historycznie produktach BASE_Y-14, BASE_Y-15, BASE_Y-16, BASE_Y-17 i BASE_Y-18 oraz BASE_Y-19 w okresie od rozpoczęcia notowań w 2016 roku do końca sierpnia 2018 r.

REKLAMA
REKLAMA

Ponadto URE ocenia, że zwiększenie obliga giełdowego z obecnego poziomu 30 proc. do 100 proc., co ma nastąpić od 2019 roku, w sposób określony w ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, a więc nieingerujący w kontrakty zawarte wcześniej poza giełdą, „nie wpłynie pozytywnie na upublicznienie hurtowego obrotu energią elektryczną ze względu na przyjęte wyłączenia z tego obowiązku”.

– W związku z powyższym uzasadnione stało się zarządzenie postępowania wyjaśniającego w niniejszej sprawie. Stosownie do art. 23p ust. 1 ustawy Prawo energetyczne postępowanie wyjaśniające może trwać nie dłużej niż 6 miesięcy – tłumaczy URE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.